Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – konferencja prasowa w BUW-ie

Data dodania: 28.04.2011

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – konferencja prasowa w BUW-ie

W środę 27 kwietnia 2011 r. odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie  konferencja prasowa Porozumienia Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Porozumienia Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców: Rafał Skąpski – prezes PTWK, Tadeusz Górny wiceprezes PTWK, Grzegorz Gauden – dyrektor Instytutu Książki, Elżbieta Stefańczyk – przewodnicząca SBP oraz zaproszeni goście: Beata Stawińska- przedstawicielka Ruchu Obywateli Kultury, Marcin Beme- realizator akcji „Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach”, Sławomir Krempe – inicjator akcji „Czytam, bo lubię to”.

Konferencję prowadził Tadeusz Górny. Data tegorocznego Święta Książki (27 kwietnia) wypadła na Dzień Wielkiej Soboty, inaugurującej Święta Wielkanocne. Z tego też względu został przełożony termin konferencji prasowej na okres poświąteczny. Celem spotkania prasowego było przedstawienie, nie tyle danych statystycznych, świadczących o spadku bądź niewielkiej stabilizacji czytelnictwa w Polsce, a raczej oddolnych, obywatelskich inicjatyw na rzecz kreowania kultury i czytelnictwa. To właśnie one decydować będą o przemianach mentalnych Polaków i kreowaniu mody na czytanie.

Jako pierwszy zabrał głos Marcin Beme, prezentując akcję czytelniczą „Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach”. W 300 autobusach komunikacji miejskiej w Warszawie pasażerowie mieli okazję wysłuchać fragmentów tej popularnej, nie tylko wśród dzieci i młodzieży książki. Była to znakomita promocja audiobooków i oczywiście Ani, którą wszyscy lubimy.  

Następnie Sławomir Krempy przedstawił interesującą akcję mającą na celu promowanie czytelnictwa wśród polityków pt. „Książki dla Tuska”. W szerokozakrojonej akcji internetowej mógł wziąć udział każdy obywatel, proponując własny katalog książek dla premiera. Finalnym elementem tego przedsięwzięcia będzie wybór dziesięciu książek, które uroczyście zostaną wręczone Donaldowi Tuskowi. Na łamach blogu „czytam, bo lubię to” prowadzona jest debata nt. problemów związanych z czytelnictwem. Znajdzie ona swoje miejsce w programie Warszawskich Targów Książki (12-15.05.br.). Uczestnicy debaty będą zastanawiać się co zrobić, aby czytanie stało się modne, aby czytający przestali się wstydzić, że czytają. W czasie tego spotkania zostaną omówione kwestie związane z przekazaniem wpływów z podatku VAT na ksiązki -  na działania w zakresie promocji czytelnictwa, ustaleniem 5% podatku VAT na audiobooki, z niedofinansowaniem bibliotek i spadkiem zakupu zbiorów.

Wystąpienie Barbary Stasińskiej z Ruchu Obywatelskiego Kultury dotyczyło mającego wkrótce się odbyć w maju Kongresu Obywateli Kultury i przedstawienia w czasie obrad raportu nt. stanu czytelnictwa w Polsce, kompetencji językowych Polaków i  kształtowania społeczeństwa informacyjnego. Ważną rolę powinna pełnić polityka wyrównywania szans – poprzez realizację programu alfabetyzacji i wychowania do książki dzieci do 3 roku życia., „uwolnienie”  podręczników szkolnych, czyli możliwość  bezpłatnego ściągnięcia ich z internetu, budowanie nowoczesnych bibliotek , stworzenie pakietu pomocy dla małych księgarń , systemu zakupu książek do bibliotek bezpośrednio od wydawcy, a także wdrożenie programów promujących czytelnictwo.

Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Ksiązki mówił o realizacji programu Biblioteka+ oraz o potrzebie zmiany mentalności władz samorządowych w stosunku do bibliotek i czytelnictwa. Elżbieta Stefańczyk – przewodnicząca SBP ,  przedstawiła dorobek  ogólnopolskiej, majowej akcji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Tydzień Bibliotek”, organizowanej od 2004 r. - związanej z Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, w której uczestniczy coraz większa liczba bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych naukowych, a przede wszystkim mieszkańcy, nie tylko czytelnicy bibliotek. Tydzień Bibliotek (8-15 maja) jest wielką promocją bibliotek i czytelnictwa, cieszy się coraz większym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Podczas spotkania  Elżbieta Stefańczyk wręczyła nagrody w konkursach organizowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich: Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010 i Tydzień Bibliotek 2010.

Na zakończenie, pozytywny akcent: biblioteka i szkoła zajęły pierwsze miejsca w rankingu instytucji zaufania publicznego. W dobie zapaści czytelnictwa jest to optymistyczny sygnał.

Opracowała: Jadwiga Chruścińska


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP