Polecamy
26,00 PLN 32,00 PLN

  Żyjemy w bardzo „ciekawych czasach”, w dobie dynamicznej transformacji komunikacji... więcej >

Kongres IAML 2019 dobiega końca

Data dodania: 19.07.2019

Kongres IAML 2019 dobiega końca

Trwa ostatni dzień Kongresu IAML, Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji. Kongres organizowany jest w Polsce po raz trzeci - poprzednio odbył się w Uniwersytecie Warszawskim w 1966 roku i Bibliotece Narodowej w Warszawie w roku 2005. 

Tym razem uczestnicy z całego świata korzystają z bogatego programu sesji kongresowych, warsztatów oraz wydarzeń towarzyszących w Krakowie – prezentowane jest 114 wystąpień, 13 posterów, prelegenci z 31 krajów.

Kongres jest dobrą okazją do zapoznania gości z polską kulturą muzyczną – m.in. 15 lipca w Bazylice św. Franciszka z Asyżu odbył się wspaniały koncert koncert zorganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, zatytułowany „Schubert i Nowakowski – Kwintet fortepianowy u progu romantyzmu”, w którego programie znalazły się dwa utwory:

  • Kwintet fortepianowy Es-dur op. 17 (1833) Józefa Nowakowskiego
  • Kwintet fortepianowy A-dur Pstrąg D 667 (1819) Franza Schuberta.

 

 

Jako element programu towarzyszącego odbyła się m.in. wycieczka uczestników IAML2019 do Ośrodka Dokumentacji Życia i Twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, znajdującego sie w Instytucie Muzykologii Uniwerystetu Jagiellońskiego
 


Goście mieli również okazję, by odbyć wizytę w Bibliotece Jagiellońskiej, której historia powiązana jest nieodłącznie z Uniwersytetem Jagiellońskim, stąd też za datę jej utworzenia uznaje się rok 1364.

 


Na dzień dzisiejszy zaplanowane są ciekawe sesje, oraz spotkania robocze a także między innymi wykłady na temat Badań nad XVI i XVII wiecznymi manusktyptami muzycznymi („Research on 16th and 17th‐century music manuscripts”), przezentowane przez Macieja Jochymczyka (UJ, Kraków) Michaela Gale'a (Open University, Milton Keynes), oraz Ewę Hauptman‐Fischer (BUW), która zaprezentuje prelekcję: „Exploring watermarks in music manuscripts”.
   

Więcej o programie Kongresu >>TU
 

Na wieczór zaplanowano uroczysty bankiet pożegnalny.

 

Na dzień jutrzejszy w Instytucie Muzykologii zaplanowana jest zamknięta sesja Zarządu IAML.

 


MS/sbp.pl

Źródło: Sekcja Bibliotek Muzycznych SBP

 

 

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP