Polecamy
45,00 PLN

Monografia odzwierciedla zainteresowania naukowe teoretyków i praktyków, którzy w swojej... więcej >

W nowym numerze "Poradnika Bibliotekarza"

Data dodania: 31.07.2019

W nowym numerze

Spojrzenie na działalność bibliotek, relacje z Tygodnia Bibliotek w lokalnych ośrodkach, wywiady, artykuły i recenzje - to wszystko znajdziemy w lipcowo-sierpniowym numerze "Poradnika bibliotekarza".Wiele miejsca w tym wydaniu poświęcono kwestii czytania dzieciom i książce dziecięcej - w numerze znajduje się dodatek Świat Książki Dziecięcej, m.in. z recenzjami, a także wiele tekstów problemowych. 

Jak pisze Robert Kościelny w tekście: 

Czytanie dzieciom pięciu książek dziennie sprawia, że słyszą one około 1,4 miliona słów więcej niż dzieci, którym w ogóle nie czytano książek! 

Autor podkreśla, że pełniejsza jest jednak edukacja poprzez aktywne i "dialogiczne" czytanie książki drukowanej, gdyż jak stwierdzili uczeni ze Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu w Michigan:

Kiedy rodzice czytają małym dzieciom książki elektroniczne na tablecie lub innym urządzeniu cyfrowym, dochodzi do mniejszej ilości interakcji i konwersacji.

Poradnik wiele miejsca poświęca temu, jak biblioteki starają się wyjść do czytelników na zewnątrz swoich siedzib – do parków, ogrodów, na plaże – do miejsc ulubionych przez mieszkańców i tam zachęcać ich do lektury, a także temu, jak biblioteki działają na rzecz szeroko pojętego środowiska.

Poradnik przygląda się również temu, jak wspaniale rozwijają się biblioteki w wielu miastach, i tak m.in. pisze o tym, że:

  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wąbrzeźnie proponuje dużą różnorodność aktywności: od imprez typu w starym kinie, escape room, poprzez Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, do Wąbrzeskiej Jesieni Literackiej;
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie tworzy miejsce powstawania wielu ciekawych inicjatyw integrujących środowisko;
  • Mediateka Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie specjalizuje się w działaniach skierowanych do młodzieży, proponując realizację aktywności poprzez: gry planszowe oraz komputerowe i e-sport i zajęcia Anime&Manga;
  • Mediateka Przystanek Kultury w Ostrowie Wielkopolskim, ultranowoczesny obiekt również wspiera edukację młodzieży;
  • Biblioteka Klembowska nie zapomina natomiast o aktywizowaniu osóby starszych.

 

"Poradnik" zaprasza również do lektury wywiadu z Ewą Grudą na temat jej pracy w Muzeum Książki Dziecięcej w Bibliotece Publicznej przy Koszykowej w Warszawie oraz działań na rzecz literatury dla dzieci. Wywiad przeprowadziła Hanna Diduszko.ZAPRASZAMY DO SKLEPU >>

 

 

WIĘCEJ O TYM, CO W NUMERZE ORAZ SPIS TREŚCI >> TU

 


MS/sbp.pl

Źródło: Poradnik Bibliotekarza


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP