Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej informacji... więcej >

"Lilipucia rewolucja" - o małych wydawcach, którzy zmienili świat książki dziecięcej

Data dodania: 06.08.2019

Tom jest pionierską analizą twórczej działalności „lilipucich” wydawnictw, które zmieniły krajobraz polskiej książki literackiej i artystycznej początków XXI wieku.

Jak dowodzą autorki, kiczowi, będącemu owocem i przejawem makdonaldyzacji kultury, romantyczni szaleńcy przeciwstawili książkę wysmakowaną literacko, graficznie i edytorsko, wymuszając na wielkich oficynach przeorientowanie ich oferty. Autorki rozprawy prowadzą czytelnika przez arkana pracy wydawniczej, zaglądają na biurka redaktorów i tłumaczy, śledzą sukcesy twórców. Powstała w ten sposób panorama „lilipuciej” rewolucji – bezprecedensowego fenomenu kulturowego. (z recenzji dra hab. profesora UW Grzegorza Leszczyńskiego).

Autorki pokusiły się o analizę rynku książki dziecięcej końca XX wieku i wskazały kamienie milowe, które zadecydowały o jego przemianie w początkach XXI wieku.

Omawiają różnorodne pozycje wydawane przez "wydawnictwa lilipucie", prezentują najlepszych ilustratorów, a także udane wznowienia książek z przeszłości.

Nie było dla polskiej książki dziecięcej lepszych czasów niż obecnie" - stwierdziła Joanna Olech w 2015 roku i to twierdzenie aktualne jest do dziś.

Gdy w roku 2000 powstało niewielkie wydawnictwo Ezop, nikt nie spodziewał się, że oto nadchodzi rewolucja. A jednak już wkrótce na silnie skomercjalizowanym rynku pojawiły się kolejne małe nowatorskie  oficyny, których cel od początku stanowiło publikowanie pięknych, różnorodnych książek dla dzieci - piszą autorki we wstępie do książki.

 

W opracowaniu nie sposób pominąć ogromnego międzynarodowego sukcesu  opublikowanej w 2012 roku przez wydawnictwo Dwie Siostry książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich "Mapy: obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata"  - którą doceniło francuskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy, wyróżniając prestiżową nagrodą Prix Sorcières 2013 w kategorii Non Fiction, niemiecki tygodnik "Die Zeit" a także wiele innych ważnych i opiniotwórczych mediów. Polski atlas trafił również na coroczną listę sześciu najciekawszych i najpiękniejszych książek dla dzieci czasopisma "New York Times". W 2017 roku "Mapy" miały już ponad 30 zagranicznych wydań.

W ten sposób "lilipucie wydawnictwa" urosły w siłę - tak stało się m.in. w przypadków Dwóch Sióstr, a także Zakamarków.

Więcej interesujących informacj, a także grafik i odnośników oraz danych dotyczących rynku książki dziecięcej w Polsce znajdziemy w książce Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP

 

 

 


Seria: NAUKA - DYDAKTYKA - PRAKTYKA
ISBN: 978-83-65741-13-4
Format: B-5
Liczba stron: 262

cena: 65 zł
Data wydania: 2018
VAT: 5 %
Waga: 0.54 kg

WIĘCEJ >> 


MS/sbp.pl

Źródło: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP