Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

Literacka odsłona dorobku Janusza Korczaka

Data dodania: 09.08.2019

Literacka odsłona dorobku Janusza Korczaka

W sierpniu mija 77 rocznica śmierci Janusza Korczaka - był niezapomnianym, bohaterskim pedagogiem, ale też pisarzem obdarzonym niezwykłą dziecięcą wrażliwością i wyobraźnią.Dziecko u Korczaka to nie tylko bohater literacki czy rola czytelnicza proponowana wirtualnemu odbiorcy - jak napisała we wstępie do książki Anna Maria Czernow:

Dziecięcość przenika wyobraźnię symboliczną pisarza, stanowi przedmiot poszukiwań filozoficznych, jest podstawą eksperymentów narracyjnych.(...) Zgodnie z z ujęciem C.S. Lewisa zalicza się Korczaka do elitarnej garstki pisarzy, dla których język dziecięcej literatury jest jedyną możliwą formą artystycznej ekspresji.

Publikacja jest zbiorem studiów na temat Janusza Korczaka jako pisarza książek dla dzieci. W swoich szkicach autorzy analizują różne aspekty jego twórczości.
Pisze Anna Maria Czernow:

"Korczak urodził się pisarzem, z jego trzech zawodów (i powołań) ten był pierwszy i nadrzędny, karmił się i rósł następnymi: medycyną i wychowaniem, a one pożywiały się jego literaturą"  te słowa badaczki Hanny Kirchner zawarte w jej opracowaniu "Janusz Korczak. Pisarz - wychowawca - myśliciel" stanowią myśl przewodnią tej książki, w której autorzy podjęli się niełatwego zadania: spośród rozmaitych wcieleń Starego Doktora wydobyć Korczaka-pisarza - artystę słowa, poetę myśli, pokornego sługę literatury."

Z recenzji dr hab. prof. UW Andrzeja Zieniewicza:

„To jest książka rzeczowa, wielotematyczna, psychologicznie i socjologicznie staranna oraz dająca czytelny przegląd całego bogactwa prozy Korczaka(…)”

Książka wydana jest w serii Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP -  Literatura dla dzieci i młodzieży. Studia. Seria wydawnicza powstała we współpracy Wydawnictwa SBP z Pracownią Badań nad Literaturą dla Dzieci i Młodzieży działającą na Wydziale Polonistyki UW i ma charakter naukowy. Głównym obszarem rozważań/refleksji jest w niej literatura współczesna oraz niekiedy klasyka literatury dla dzieci i młodzieży.

Seria adresowana do szerszego grona odbiorców ze względu na przystępny język, dzięki któremu jej lektura nie wymaga opanowania specjalistycznej terminologii naukowej. Ma ona za zadanie upowszechniać wiedzę z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży poprzez prezentację najnowszych prac na ten temat oraz odpowiadać na potrzeby środowisk: akademickiego, bibliotekarskiego, nauczycielskiego oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką. (z tekstu prof. Leszczyńskiego) 
 

 
 
 

 

Trwa promocja! Cena 19,00 zł zamiast 32,00 zł

 

Redaktor: Anna Czernow
Seria: Literatura dla dzieci i młodzieży. Studia
ISBN: 978-83-64203-10-7
Liczba stron: 188
Data wydania: 2014
 


MS/sbp.pl

Materiały: Wydawnictwo SBP

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP