Polecamy
Hanna Łaskarzewska 25,00 PLN 35,00 PLN

Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u... więcej >

12 Forum Młodych Bibliotekarzy przeszło do historii

Data dodania: 14.09.2019

12 Forum Młodych Bibliotekarzy przeszło do historii

Ponad 100 uczestników, w tym 13 osobowa grupa młodych bibliotekarzy z Ukrainy, kilkunastu prelegentów, kilkunastu trenerów, cztery lokalizacje sesji konferencyjnych i warsztatów, liczne grono organizatorów, sponsorów, partnerów, patronów honorowych i medialnych. 12 Forum Młodych Bibliotekarzy, które odbyło się w dniach 12-13 września 2019 r. w Poznaniu przeszło do historii.

"Bibliotekarz DO POZNANIA - tak brzmiało tegoroczne hasło forum. Stanowiło ono celową grę słów - zachęcało biblioteczną młodzież aby przyjechała do Poznania i dała się poznać. Z okazji skorzystało wielu młodych bibliotekarzy z całej Polski pracujących na co dzień m.in. w bibliotekach publicznych, naukowych, fachowych, szkolnych i pedagogicznych. W stolicy Wielkopolski czekał na nich bardzo bogaty program wykładów oraz warsztatów a także uroczysta kolacja integracyjna, którą uświetnił m.in. występ kabaretowy w wykonaniu aktorów poznańskiego Asz.Teatru.

12 września 2019 r. - dzień pierwszy

Pierwszego dnia sesja konferencyjna odbyła się w sali zabytkowego Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sesję I prowadziła Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP a sesję II - dr Małgorzata Dąbrowicz, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Poznańskiego.

Sesja I w sali Collegium Minus UAM

Sesja I

Wykład inauguracyjny "Zawód? Bibliotekarz.Pasja? Rozwój" dr Bożeny Jaskowskiej, której pasją jest uprawianie sportu i udział w zawodach triatlonowych, był niezwykle inspirujący zarówno dla uczestników jak i prelegentów, którzy nawiązywali do niego w swoich późniejszych wystąpieniach.

Wystąpienie dr Bożeny Jaskowskiej, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego

O męskim czytaniu i o tym jak przyciągnąć mężczyzn do biblioteki przekonywał Michał Skrabka z Good Books, a o działalności szkoleniowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu opowiedziały Magdalena Bzdawka i Magdalena Rusnok.

Sesję I zakończyły wystąpienia przedstawicieli sponsorów - Agnieszki Pieniążek z MAK+ i Macieja Dziubeckiego z Aleph Polska oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów laureatom konkursu SBP na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2019.

 

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP, wręcza pamiątkowe dyplomy laureatom konkursu SBP na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2019

Sesja II

W sesji II wystąpili: Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie z prezentacją "Biblioteka: magazyn książek - czy remiza strażacka?", Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, która podzieliła się refleksjami odnośnie funkcjonowania biblioteki przejmującej rolę domu kultury. O idei "Zero Waste" w życiu codziennym i bibliotece przekonywały Sylwia Luszowska i Karolina Justyna z Biblioteki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. O ogrodach i bibliotekach opowiedziała Marta Stawska-Puchalska z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, prezentując swój felieton "Biblioteka i ogród - organiczne przymierze nauki i natury" , któremu towarzyszył pokaz slajdów ogrodów bibliotecznych na całym świecie.

W tej sesji odbyły się także krótkie wystąpienia przedstawicieli sponsorów: Marcina Mystkowskiego z MOL sp. z o.o., Piotra Marcinkowskiego z Bona Soft, Patryka Wesołowskiego z Sygnity Business Solutions S.A. (prolib) i Zbigniewa Jana Mellera z PWN IBUK Libra.

Warsztaty

Po przerwie obiadowej uczestnicy udali się na warsztaty, które odbyły się w trzech lokalizacjach. W Sali Senatu Collegium Minus, Piotr Marcinkowski przeprowadził warsztat "Jak rozmawiać ze sponsorami?"

W Bibliotece Wyższej Szkoły Bankowej Paweł Pioterek szkolił z rozwiązywania konfiktów, dr Katarzyna Lis i Magdalena Musiela prowadziły warsztat "Konkluzje biblioteczne związane z obsługą osób niepełnosprawnych", a Ewa Anna Cywińska poprowadziła zajęcia o picturebookach:

 Warsztaty "Rozpoznaj się w książce - trochę teoretyczne i bardzo praktyczne zajęcia o picturebookach" prowadziła Ewa Anna Cywińska

Popołudniowe warsztaty odbyły się także w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego:

Warsztaty "Kolekcjonowanie pasji, czy pasja do kolekcji. Liberatura w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu" prowadziła Agnieszka Rybarczyk

Warsztaty "Coachingowy warsztat rozwojowy" prowadziła dr Małgorzata Dąbrowicz

Warsztaty "Wirtualna rzeczywistość w bibliotece. Jak przyciągać do biblioteki nieczytających dzięki narzędziom VR" prowadził Karol Baranowski

Warsztaty "Skąd wziąć kasę?" poprowadziła Justyna Daniel-Korzyniewska.

Druga tura szkoleń dla bibliotekarzy odbyła się późnym popołudniem w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego i obejmowała warsztaty :

 • "Biblioteka pachnąca wrażeniami - sposoby na zorganizowanie spotkania czytelniczego z najmłodszymi" prowadziła Małgorzata Swędrowska
 • "Grywalizacja a upowszechnianie czytelnictwa" prowadził Piotr Szeligowski
 • "Najcenniejsze z cennych - średniowieczne rękopisy, inkunabuły i stare druki w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej" prowadzili dr Alicja Szulc i Jakub Łukaszewski
 • "Warsztaty iluzji ruchu - XIX wieczne zabawki optyczne tłem wypraw Aleksandra Doby" prowadziła Karolina Agnieszka Glasner

W tej części odbyły się ponownie warsztaty prowadzone przez Pawła Pioterka, Karola Baranowskiego i Justyny Daniel-Korzyniewskiej.

Wieczorem na uczestników czekała uroczysta kolacja.

Występ aktorów Asz.Teatru podczas uroczystej kolacji, która odbyła się w sali Politechniki Poznańskiej

13 września 2019 r. - dzień drugi

Sesja III

Drugiego dnia obie sesje konferencyjne oraz warsztaty odbyły się w nowoczesnym budynku mieszczącym bibliotekę oraz sale wykładowe Politechniki Poznańskiej. Sesję III prowadziła Małgorzata Furgał, dyrektor Biblioteki Politechniki Poznańskiej.

Sesja konferencyjna w budynku Politechniki Poznańskiej

O działalności Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w tym o uruchomieniu radia Rajska opowiedziały Kinga Więcławska i Patrycja Dziecic w prezentacji: #bibliotekawychodzinapole.

O bogatej kolekcji komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, która posiada największy w polskich bibliotekach zbiór powieści graficznych, opracowań i czasopism poświęconych tematyce komiksowej opowiedział Aleksander Gniot z BU w Poznaniu.

Olga Smolec-Kmoch z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim opowiedziała o działaniach na rzecz Ukraińców, jako użytkowników bibliotek na przykładzie własnego miejsca pracy w wystąpieniu "Rosjoznawca w bibliotece." Z kolei Damian Rożek-Pawłowski przedstawił cykl wydawniczy "Sagi nowotomyskich rodów".

Gamifikację lekturową przybliżyła Agnieszka Jarolewska z CDN PBP w Koninie. Grzegorz Szczypa z Biblioteki Głównej UMSC w Lublinie  opowiedział o zmieniającej się roli Oddziału Informacji Naukowej na przykładzie kierowanej jednostki. Sesję zakończyło wystąpienie Gabrieli Dul z Instytutu Książki, która przedstawiła najnowszą akcję w ramach projektu Mała Książka - Wielki Człowiek, realizowaną od września w całej Polsce i skierowaną do 3-6 latków.

Warsztaty

Po sesji III rozpoczęły się warsztaty:

 

"Programowanie online, czyli Ozoboty w bibliotece" prowadziła Karolina Bartosz

 

"Tworzenie projektów dotacyjnych - co, gdzie, jak, dlaczego? "prowadziła Sandra Szczepanowska

 

"Jak aplikować na stanowisko dyrektora biblioteki?" prowadziła prof. UG dr hab. Maja Wojciechowska

 

 "Bum bum rurkowe granie - muzyczne animacje dla każdej grupy wiekowej" - prowadziły Sylwia Mróz i Małgorzata Klimek

Pozostałe warsztaty, w których tego dnia wzięli udział uczestnicy 12. FMB to:

 • "Jak zorganizować żywą bibliotekę?" (Ewelina Kubasik i Lidia Leśna)
 • "Moja historia w teatrzyku" (Katarzyna Wilczkowska)
 • "Nowoczesne lekcje biblioteczne, czyli jak nauczyć korzystania ze słownika przy użyciu gry mobilnej" (Alina Łysak)
 • "W tym szaleństwie jest metoda - o organizacji projektów" (Katarzyna Marszałek)
 • "(Z)inny papier... Czasopisma, książki tzw. trzeciego obiegu. Przegląd prasy poddziemnej i niezależnej" (Wiktor Marszałek)

Sesja IV

Ostatnią sesję 12. FMB poprowadziła Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska.

O międzynarodowej współpracy bibliotekarzy i ONZ opowiedziała Magdalena Gomułka z Biblioteki Śląskiej:

Biblioteki naukowe i pracę młodych bibliotekarzy na Ukrainie w prezentacji "Young professionals in Ukrainian library science" przybliżyła Tetiana Borysova reprezentująca State Scientific and Technical Library in Ukraine.

Sesję IV zakończyło wystąpienie dr hab. Artura Jazdona z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu pt. "Czterdzieści lat nie minie..." czyli o możliwych lub nie wizjach kierunków rozwoju bibliotek"

 

Zamykając 12. FMB, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska podziękowała:

 • uczestnikom, w tym grupie blibliotekarzy z Ukrainy,
 • organizatorom a w sposób szczególny młodym bibliotekarzom zaangażowanym w organizację forum,
 • sponsorom oraz partnerom

i zaprosiła na 13. FMB.

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska dziękuje grupie młodych bibliotekarzy z Poznania z Katarzyną Marszałek na czele za organizację 12. FMB

Na koniec zorganizowano dla wszystkich chętnych wycieczkę po Poznaniu z profesjonalnym przewodnikiem Karoliną Dąbrowską-Wiśniewską, uczestnikiem forum i członkiem sztabu młodych bibliotekarzy odpowiedzialnych za organizację 12. FMB.

foto: 12.FMB w Poznaniu


Tegoroczne forum odbyło się już po raz dwunasty. Tak jak w przypadku poprzednich edycji, forum zostało zorganizowane pod auspicjami Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ale główny ciężar organizacyjny, w tym przygotowanie programu czy pozyskanie sponsorów spadł na młodzież, tym razem z bibliotek z Poznania. Z tego zadania poznańscy młodzi bibliotekarze wywiązali się znakomicie. Uczestnicy forum wrócili do swoich domów i miejsc pracy pełni nowych doświadczeń, inspiracji, niezapomnianych wrażeń, bogatsi w wiedzę, umiejętności i nowe znajomości.

Niewątpliwą pamiątką po forum będą także czerwone materiałowe torby z logo 12.FMB pełne przydatnych gadżetów od sponsorów, w tym materiałów dydaktycznych od Wydawnictwa Zakamarki.

W organizację 12. FMB włączyły się poznańskie biblioteki:

 Forum nie odbyłoby się bez udziału sponsorów i partnerów:

12. FMB patronowali:

 Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem:

Więcej zdjęć w:

>> Galeria zdjęć <<


JF/sbp.pl

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP