Polecamy
49,00 PLN

Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Publikacja zbiorowa Mai... więcej >

Gorące nowości od Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP

Data dodania: 27.09.2019

Gorące nowości od Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP

Polecamy najnowsze publikacje od Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 

 

W serii Nauka-Dydaktyka-Praktyka ukazała się właśnie książka dr Rafała Werszlera "Wyposażenie i aranżacja bibliotek na Śląsku w świetle ich funkcji (do końca XIX wieku). 

Celem monografii było zebranie i usystematyzowanie wiedzy na temat sprzętów i aranżacji pomieszczeń do przechowywania ksiąg oraz osadzenie ich w kontekście funkcji w kulturowym i historycznym regionie Śląska.

Autor wykonał badania empiryczne i pomiarowe a wyniki ułożył w historycznym układzie porównawczym, systematyzującym i katalogowym. Prace badawcze prowadził w państwowych i kościelnych archiwach w kraju i zagranicą.

Dopełnieniem i niewątpliwym atutem publikacji jest wykonana przez autora dokumentacja fotograficzna. Książka została bardzo starannie wydana i zawiera wiele kolorowych ilustracji. 

 

Kolejna publikacja, to otwierająca nową Serię Historyczną książka Hanny Łaskarzewskiej "Wielcy nieobecni. Pierwsze generacje liderów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich" *Pubzawierająca 12 szkiców – portretów osób, które zapisały się w historii Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

W publikacji przedstawiono czołowe postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u progu niepodległości Polski i kierowały nią przez ponad 50 lat w okresie międzywojennym oraz po zakończeniu II wojny światowej, aż do końca lat 60. XXw.

 * Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W tym miesiącu ukazał się także Suplement Kroniki Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich opracowany przez dr Annę Grzecznowską, dyrektor Biura ZG SBP oraz Marzenę Przybysz, członka ZG SBP i obejmujący kronikarski zapis pięcioletniego okresu (2013-2017), kończącego pierwsze stulecie dziejów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.


JF/sbp.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP