Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN 43,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by... więcej >

Nagroda Literacka Nike 2019 dla Mariusza Szczygła za zbiór reportaży"Nie ma"

Data dodania: 07.10.2019

Nagroda Literacka Nike 2019 dla Mariusza Szczygła za zbiór reportaży

Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Marka Zalewskiego, Nagrodę Literacką Nike 2019 - statuetkę oraz 100 tys. złotych otrzymał Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży "Nie ma". Książka otrzymała także najwięcej głosów w plebiscycie Gazety Wyborczej i zdobyła tegoroczną Nike Czytelników.

"Nie ma" Mariusza Szczygielskiego to wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i największym problemie cywilizacji: utracie, braku, nieobecności. Książka ukazała się w listopadzie ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie.

Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma „nie ma”.

Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także ojciec reportera, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.*

Autorowi serdecznie gratulujemy i jeszcze raz dziękujemy za udział w naszej akcji #biblioteka w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

fot. MS/sbp.pl


Nagroda Nike to polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997. Uznawana jest za jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Konkurs obejmuje tylko twórców żyjących. Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę Nike zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną.

W finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike 2019 znalazły się cztery powieści, dwie książki reporterskie i biografia.

  • Marcin Kołodziejczyk "Prymityw. Epopeja narodowa"
  • Zyta Rudzka "Krótka wymiana ognia"
  • Juliusz Strachota "Turysta polski w ZSRR"
  • Szczepan Twardoch "Królestwo"
  • Małgorzata Rejmer "Błoto słodsze niż miód"
  • Mariusz Szczygieł "Nie ma"
  • Aleksander Kaczorowski "Ota Pavel. Pod powierzchnią"

* Źródło okładki i opisu >> strona Wydawnictwa Dowody na Istnienie


JF/sbp.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP