Polecamy
Katarzyna Biernacka-Licznar 25,00 PLN 41,00 PLN

Rozprawa jest pierwszym syntetycznym rozpoznaniem recepcji włoskiej literatury dziecięcej w Polsce. Z... więcej >

Seminarium naukowe "Spojrzeć w przyszłość", 14 października 2019 r, Bochnia - relacja

Data dodania: 23.10.2019

Seminarium naukowe

W Seminarium naukowym „Spojrzeć w przyszłość” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni oraz bocheńską Bibliotekę brali udział bibliotekarze i osoby zainteresowane z powiatu Bocheńskiego. Spotkanie odbyło się 14 października 2019 r. w sali klubu Biblioteki, miało charakter otwarty, było skierowane do bibliotekarzy oraz wszystkich zainteresowanych tematyką nowych mediów i biblioterapeutycznej funkcji książki.

Czy możliwe jest wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w promocji czytelnictwa? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy warsztatu „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w bibliotece”, który poprowadził Karol Baranowski - bibliotekarz, nauczyciel, ambasador sieci „LABiB”, specjalizujący się w nowych technologiach i nowych mediach. Organizator i twórca wielu gier miejskich, zajęć z tabletami oraz „Odjazdowego Bibliotekarza”.

 

 

Podczas warsztatu bibliotekarze poznali terminologię i historię rozwoju technologii Wirtualnej Rzeczywistości, dowiedzieli się jak praktycznie można wykorzystywać urządzenia i aplikacje w pracy z użytkownikami bibliotek. Prelegent pozwolił sprawdzić i zaproponował możliwości użycia gogli VR. Zaprezentował szereg ciekawych aplikacji, np. Google Cardboard, Google Street View, Vr Space Rollercoaster oraz możliwości zastosowania ich w zajęciach, nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale również w pracy z seniorami. Uczestnicy spotkania otrzymali inspirującą dawkę wiedzy na temat łączenia świata realnego z wirtualnym, podaną z dużą dawką humoru i autentycznej pasji trenera.

 

Drugim tematem seminarium była „Biblioteczna apteczka literacka w pracy z czytelnikiem”, gdzie dr Wanda Matras –Mastalerz pokazała terapeutyczną stronę literatury. Prelegentka jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa. Pełni funkcję Prezesa Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownika Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie oraz kierownika kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, certyfikowanym trenerem stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownikiem Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

 

„Jest taki rodzaj leku, który podaje się przez ucho…to SŁOWO” - tym cytatem z wypowiedzi dr Andrzeja Szczeklika, wybitnego polskiego lekarza i naukowca, Wanda Matras - Mastalerz wprowadziła słuchaczy w świat terapeutycznego oddziaływania literatury na człowieka i jego życie. Czy książka może być przepisana „na receptę”? Okazuje się, że tak. Ten sposób polecania terapeutycznych lektur stosuje się już w kilku krajach. Książki na receptę” to publikacje psychoedukacyjne, logopedyczne, poruszające tematy stanów emocji, życiowych wartości i trudności w relacjach z innymi. Mogą być podstawą do przeprowadzania zajęć edukacyjnych, lekcji bibliotecznych, gier tematycznych zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Książki te mogą stać się lekiem w „apteczce literackiej”, który pomorze w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami i wyzwaniami, oraz pozwoli odnaleźć się w skomplikowanym świecie. Potencjał tkwiący w literaturze może stanowić skuteczny środek edukacyjny i terapeutyczny dla wszystkich „chorych” w każdym wieku.

Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji projektu „Seminarium naukowe – spojrzeć w przyszłość” koordynowanego przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Bochni.


Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP