Polecamy
Andrzej Buck, Monika Simonjetz, Dawid Kotlarek 35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

"Po drugiej stronie lustra: AI, UX i UI w bibliotekach" - relacja z MFB 2019

Data dodania: 30.10.2019

W dniach 23-25 października 2019 r. w Krakowie odbyło się Małopolskie Forum Bibliotek, zorganizowane przez Bibliotekę Jagiellońską, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Instytut Studiów Informacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Zarząd Okręgu Małopolskiego.

Przewodniczącą komitetu organizacyjnego Forum była dr Żaneta Kubic, kierownik Oddziału Opracowania Zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Krakowie i członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Portal sbp.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

 

fot. JF/sbp.pl

Tytuł tegorocznego MFB: "Po drugiej stronie lustra: AI, UX i UI w bibliotekach" nawiązywał do znanej szerokiemu odbiorcy powieści Lewisa Carrolla z 1871 roku.

Bibliotekarze, tak jak główna bohaterka książki - Alicja, coraz częściej czują się bezradni i zagubieni w obliczu reguł rządzących współczesnym światem, dyktowanym przez algorytmy i toczącą się walką botów. Powinni zatem poznać reguły funkcjonowania współczesnego świata i poznać skutki wpływu sztucznej inteligencji na ten świat.

W tym roku na celowniku Organizatorów znalazły się szeroko pojęte zagadnienia high tech a tematyka Forum oscylowała wokół trzech głównych zagadnień:

 • sztucznej inteligencji (AI - ang. artificial intelligence),
 • doświadczenia użytkownika (UX - ang. user experience),
 • interfejsu użytkownika (UI - ang. user interface)

 

Stanowisko rejestracji uczestników MFB 2019, fot. JF/sbp.pl

W ciągu trzech dni trwania Forum wspólnie zastanawiano się nad:

 • Formami nowoczesnych usług informacyjnych opartych na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (artificial intelligence) i rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality),
 • Badaniem potrzeb i zachowań użytkowników za pomocą metod i technik user experience i user interface,
 • Sposobami interpretacji i zastosowania wyników tych badań w doskonaleniu oferty bibliotecznej,
 • Wpływem nowych technologii na tworzony przez użytkowników obraz świata i obraz bibliotek.

Tegoroczne MFB rozpoczęła prekonferencja Sponsora Generalnego - firmy Aleph Polska, która odbyła się w Bibliotece Jagiellońskiej. Następnie uczestnicy udali się do Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie wysłuchali wystąpień zaproszonych prelegentów.

O narzędziach budowy ogólnopolskiej sieci bibliotecznej opowiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

Wystąpienie dr Tomasza Makowskiego, dyrektora BN, fot. JF/sbp.pl

Prezentację o bibliotecznym web designie, trendach, ograniczeniach i inspiracjach przy projektowaniu nowoczesnych stronn www dla bibliotek przedstawiła dr Bożena Jaskowska, dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Prezentacja dr Bożeny Jaskowskiej, dyrektor BG Uniwerystetu Rzeszowskiego, fot. JF/sbp.pl

O zmianach w łódzkich bibliotekach i kreowaniu atrakcyjnej oferty biblioteki publicznej opowiedział Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Sesję I dopełniły dwa wystąpienia sponsorskie. Swoją ofertę dla bibliotekarzy przedstawiły firmy BonaSoft i Ebsco.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się sesja II, w której Marek Deja, dr Paloma Korycińska i dr Aneta Januszko-Szakiel z Instytutu Studiów Informacyjnych UJ przedstawili badania pilotażowe UX w Bibliotece Jagiellońskiej. Następnie Łukasz Kozak wystąpił z referatem "Czy sztuczna inteligencja lubi brzydkie słowa?"

 

Łukasz Kozak "Czy sztuczna inteligencja lubi brzydkie słowa, foto: MFB

 O nieufności wobec algorytmów opowiedział dr hab. Jan Kreft, prof. UJ

 

dr hab. Jan Kreft, prof. UJ, "We władzy algorytmów – po drugiej stronie lustra", foto: MFB

W sesji II wystąpili także sponsorzy: przedstawiciele firm ProQuest i Sage.

Wieczorem w Klubie Drukarnia odbyła się debata z udziałem Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. "Miałem sen o bibliotece…"

Drugiego dnia uczestnicy MFB wzięli udział w prelekcjach zorganizowanych w salach konferencyjnych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Obecną kondycję i przyszłość bibliotek publicznych w Niemczech omówił dr Thomas Becker. Wykład pt. "Rola bibliotek w czasach cyfryzacji, mediów społecznościowych i społeczeństwa informacyjnego" był tłumaczony na język polski.

 

dr Thomas Becker, "Die (Öffentliche) Bibliotheken von morgen", foto: JF/sbp.pl

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie "Sztuczna inteligencja w świecie książki" - edycja specjalna Future Talks, prowadzone przez Łukasza Wilczyńskiego (Planet Partners) z udziałem: dr inż. Jarosława Bułki (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Transformacji Cyfrowej), prof. Piotra Mareckiego (Uniwersytet Jagielloński) i Łukasza Kozaka (Biblioteka Narodowa)

 

Edycja specjalna Future Talks, foto: JF/sbp.pl

Na zakończenie z prezentacją "OMNIS, co dalej?" wystąpili: Dominik Cieszkowski i Kacper Trzaska z Biblioteki Narodowej

 

Dominik Cieszkowski, Kacper Trzaska "OMNIS, co dalej?", foto: JF/sbp.pl

Ostatniego dnia tegorocznego MFB miał miejsce "Rajski Hyde Park" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Równolegle w dwóch salach odbyły się wystąpienia i warsztaty zgłoszone przez Uczestników:

 • Projektowanie i ocena systemów nawigacji w oparciu o metodę Navigation stress test – warsztat (Stanisław Skórka, Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie)
 • Badanie potrzeb i kreowanie doświadczeń, czyli z doliny krzemowej do biblioteki – warsztat (Agnieszka Karp-Szymańska, Prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl)
 • W czym robot może zastąpić bibliotekarza? - prelekcja (Krzysztof Sopyła, Literacka Sp. z o. o.)
 • „Nie taki projekt straszny” – doświadczenia z realizacji projektu Europejskie Dziedzictwo Techniczne (EDT) - upowszechnianie historycznych i współczesnych publikacji z zakresu nauk technicznych w innowacyjnym środowisku informatycznym – prelekcja (Dorota Buzdygan, Dorota Lipińska, Maria Pietrukowicz, Biblioteka Politechniki Krakowskiej)
 • Wykorzystanie internetowych źródeł informacyjnych do opracowania Deskryptorów BN dla literatury pięknej - warsztat dla katalogujących amatorów i nie tylko (Wojciech Kowalewski, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie / Instytut Studiów Informacyjnych UJ)
 • Dlaczego warto zainteresować się małymi wydawnictwami – prelekcja (Krzysztof Biliński, Wydawnictwo IX), sala 247

 

"W czym robot może zastąpić bibliotekarza? "- prelekcja Krzysztofa Sopyły, foto: MFB


Z abstraktami wykładów tegorocznego MFB można zapoznać się na stronie >> MFB


JF/sbp.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP