Polecamy
45,00 PLN

Szerokie upowszechnienie i dynamiczny rozwój komputerowych technologii informacyjnych implikują... więcej >

Gorące nowości od Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP

Data dodania: 06.11.2019

Gorące nowości od Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP

Nakładem Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP ukazały się właśnie dwie kolejne książki z zainicjowanej w tym roku, nowej "Serii Historycznej", w której publikowane będą prace naukowe, jak i popularnonaukowe, będące dorobkiem badaczy z ośrodków akademickich, pracowników bibliotek, a także reprezentantów innych środowisk w zakresie bibliologii, księgoznawstwa, bibliotekoznawstwa, komunikacji społecznej i mediów oraz dziedzin pokrewnych, prezentujące zagadnienia w perspektywie historycznej.

Tomasz Kędziora "Bibliografia pedagogiczna w Polsce do końca XIX w."

>> Zobacz w sklepie SBP <<

Przedmiotem publikacji jest próba zebrania wiadomości o początkach tworzenia spisów piśmiennictwa, które wspierały proces kształcenia, dostarczając precyzyjnej informacji o książce. Proces stopniowego podnoszenia jakości informacyjnej wykazów piśmiennictwa pozwolił na opracowanie nowego systemu dokumentacji, którym okazała się bibliografia. Osiągnięcie efektu wymagało żmudnej pracy wielu pokoleń dokumentalistów. Istnieją również ważne dla początków bibliografii zasoby archiwalne, których analiza pozwala na uzyskanie odpowiedzi na pytania nurtujące badaczy bibliografii.


Andrzej Buck "Czasopisma literackie młodych i dla młodych po 1945 roku"

Książka opisuje dzieje wybranych czasopism literackich młodych, ukazujących się w latach 1945-1971: "Walki", "Inaczej", "Pokolenia", "Nurtu", "Po prostu", "Wybojów", "Zebry", "Widzeń" i "Orientacji", które odegrały ważną rolę w powstających programach literackich i kreowaniu świadomości pokoleniowych. W latach 1939-1989 w Polsce do literatury "wchodziło się" poprzez pismo literackie...

>> Zobacz w sklepie SBP <<


 Wśród nowości znajdziemy także dwie książki z serii "Propozycje i mteriały":

Miejsce spotkań. Biblioteka jako przestrzeń społeczna

W publikacji Moniki Simonjetz, Andrzeja Bucka i Dawida Kotlarka zatytułowanej "Miejsce spotkań. Biblioteka jako przestrzeń społeczna" znajdziemy garść ciekawych i przydatnych informacji, o współczesnych tendencjach w popularyzowaniu czytelnictwa i uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze. Autorzy odwołują się do zagadnień zorientowanych wokół marketingu i zarządzania, konferencji naukowych, rozmów z bibliotekarzami oraz najnowszych wydawnictw dotyczących rozszerzonej rzeczywistości, czy transformacji nośników tekstu. W książce przywołano różnorodne formy pracy, które mogą być źródłem pomysłów i inspiracji do wykorzystania w rożnych bibliotekach.

>> Zobacz w sklepie SBP <<


 Tomasz Książek "Bańka filtrująca i błąd konfirmacji w świadomości użytkownika Internetu (praca magisterska, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie "Nagroda Młodych SBP im. prof. Marii Dembowskiej") 

>> Zobacz w sklepie SBP <<

 Sieć jest dla mnie czy ja jestem dla sieci? To co pokazuje mi Internet jest tym czego potrzebuję? Potrafię dotrzeć do informacji? Pytania te powinien zadać sobie każdy świadomy internauta. Droga do odpowiedzi na nie wiedzie poprzez pogłębianie wiedzy na temat mechanizmów zaburzających zaspokajanie potrzeb informacyjnych oraz uświadomienie sobie własnych ograniczeń. Niniejsza książka sygnalizuje kilka problemów związanych z poziomem kompetencji ICT, poziomem samooceny własnych umiejętności i ograniczeniami w zaspokajaniu potrzeb informacyjnych wynikającymi z zaburzeń na płaszczyźnie socjologicznej i psychologicznej. Jedynie świadomość występowania negatywnych zjawisk bańki filtrującej, błędu konfirmacji i przeładowania informacją połączona z ustawicznym kształceniem się w zakresie kompetencji cyfrowych pozwoli na racjonalne i satysfakcjonujące użytkownika korzystanie z zasobów internetowych.


POLECAMY!


 JF/sbp.pl

 

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP