Polecamy
17,00 PLN 42,00 PLN

Książka dostępna w serwisie IBUK Niezwykle dynamiczny rozwój komputerowych technologii... więcej >

Polskie biblioteki i reszta świata - fotorelacja z XIX Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotek Niepublicznych i Publicznych Szkół Wyższych

Data dodania: 18.11.2019

Polskie biblioteki i reszta świata - fotorelacja z XIX Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotek Niepublicznych i Publicznych Szkół Wyższych

W dniach 14-15 listopada 2019 r. w Warszawie odbyła się XIX Ogólnopolska Konferencja Bibliotek Niepublicznych i Publicznych Szkół Wyższych - "Polskie biblioteki i reszta świata". Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie a patronat medialny sprawował m.in. portal sbp.pl.

Tematyka konferencji związana była m.in z obsługą krajowego i zagranicznego użytkownika w polskiej bibliotece oraz szeroko pojętą współpracą międzynarodową.

 

Konferencję otworzył dr Piotr Walasek, dyrektor Biblioteki ALK. Następnie uczestników powitał zastępca rektora ALK prof. Robert Rządca.

Po części oficjalnej rozpoczęła się sesja "Jak Polak... nie tylko z Polakiem - obsługa krajowego i zagranicznego użytkownika w polskiej bibliotece", którą moderował Paweł Pioterek z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

 

Z referatami wystąpili: 

 • John Mulenga (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), "Adventures of foreign student in Poland"
 • Rafał Staszek vel Staszewski (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), "Jak popsuć studenta, który w polskiej bibliotece się objawił"
 • Lilianna Nalewajska (Uniwersytet Warszawski), "Feeling lost in the library? Zagraniczny student w polskiej bibliotece akademickiej na przykładzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie"
 • Kamila Wosińska i Katarzyna Zawistowska (Uczelnia Łazarskiego, Warszawa), "Biblioteka nie zawsze znaczy to samo. Oczekiwania kontra rzeczywistość"
 • dr Dawid Kościewicz (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), "Rola biblioteki w obsłudze studentów obcojęzycznych"
 • Joanna Caban i Szymon Furmaniak (Politechnika Lubelska), "W trosce o użytkownika zagranicznego – oferta Biblioteki PL"

 

W sesji "Skąd się biorą książki, bazy danych, oprogramowania biblioteczne itp., itd... czyli kto pomaga bibliotekom" wystąpił Jacek Lewinson (Jacek Lewinson Publishers' Representative) z prezentacją "Repem być. Relacja wydawca-bibliotekarz a następnie przedstawiciele sponsorów. Po przerwie obiadowej po bibliotece ALK oprowadził uczestników dyrektor Piotr Walasek.

 

Wieczorem uczestnicy Konferencji spotkali się na bankiecie w restauracji Honoratka.

Drugi dzień Konferencji przebiegał pod hasłem "Biblioteka i książka w zmieniającym się świecie" a sesję moderowała Anna Zielińska z Uczelni Łazarskiego.

W tej części z referatami wystąpili:

 • dr Iwona Sójkowska (Serwis EBIB), "Bibliotekarz informujący i poinformowany"
 • dr hab. Paweł Krzyworzeka (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), "Kultura zawodowa bibliotekarzy widziana okiem etnografa"
 • dr Mariusz Wrona (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), "W poszukiwaniu rozproszonych źródeł do historii muzyki. Współpraca wydawców z bibliotekami specjalistycznymi"
 • mgr Marzena Błach (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), "Współpraca Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie z bibliotekami zagranicznymi w ramach Wypożyczalni Międzybibliotecznej"
 • mgr Marek Górski (Politechnika Krakowska), "Podaj dalej, czyli współpraca międzynarodowa biblioteki akademickiej (na podstawie doświadczeń Biblioteki Politechniki Krakowskiej)"

 

Po południu odbyły się warsztaty równolegle w dwóch grupach:

 • "Komunikacja międzykulturowa", które poprowadziła dr Ilona Hunek)
 • "Rozwiązywanie konfliktów" z prowadzącym Pawłem Pioterkiem

Więcej zdjęć z konferencji w >>Galerii


Foto: JF/sbp.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP