Polecamy

Leszek Szafrańśki

26,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Tydzień Bibliotek 2011 w Jaśle

Data dodania: 04.05.2011

Tegoroczne hasło „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam wchodzę” ma na celu zachęcenie do odwiedzenia biblioteki nie tylko po to, aby wypożyczyć książkę, ma sprzyjać wytworzeniu się mody na bywanie w bibliotece. Współczesna biblioteka to nie tylko zbiór książek i czasopism drukowanych, ale również zbiory multimedialne gromadzone na różnych nośnikach m.in. audiobooki i filmy, służy zarówno tradycjonalistom, dla których największą przyjemnością jest samodzielne szukanie książek, jak i czytelnikom XXI wieku, żyjącym w ciągłym pośpiechu i ceniącym elektroniczny system wyszukiwania i udostępniania zbiorów. Współczesna biblioteka to instytucja, która organizując szereg imprez edukacyjno-kulturalnych  m.in. koncerty, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie czy głośne czytanie zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu. Szeroka oferta działań kulturalnych sprawia, że każdy kto wejdzie do biblioteki znajdzie coś dla siebie.  Ale biblioteka to nie tylko lokal, coraz większego znaczenia nabierają wirtualne odwiedziny, gdzie na stronie internetowej  dostępne są informacje dotyczące zarówno zbiorów, łącznie z zamawianiem dostępnych pozycji, jak i wykazy organizowanych imprez kulturalno-edukacyjnych.

W ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przygotowały szereg atrakcji zachęcających do odwiedzenia biblioteki nie tylko czytelników, ale również wszystkich, którzy przechodzą obok.
Przygotowane zostały trzy całotygodniowe akcje: Podzielmy się książkami (Akcja Bookcrossingowa), Z książką na spacer – przyjdź, posłuchaj, wypożycz audiobooka oraz  kiermasz książki używanej Kufer z książkami.
Planowane są spotkania autorskie z  Henrykiem Nicponiem, dziennikarzem, poetą i pisarzem, autorem baśni dla dzieci, Marcinem Kowalskim, dziennikarzem Gazety Wyborczej, współautorem książki „Apte. Niedokończona opowieść.” oraz Wiesławem Hapem, jasielskim regionalistą, autorem książki „W służbie Bogu, Polsce i bliźnim...”, wykład Zdrowy organizm - zasady zdrowego odżywiania oraz Warsztaty Internetowe dla zaawansowanych
12 maja odbędzie się uroczysty Finał XVI Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, rozdaniu nagród i wręczeniu dyplomów towarzyszył będzie spektakl – śpiewogra „Śliwiakobranie” w wykonaniu Teatru Parawan z Krakowa.
Dla dzieci przygotowano cykl zajęć edukacyjnych m.in. Bajkową Akademię, Zabawę w małego bibliotekarza, Bibliomalucha, Przystanek Biblioteka, Magiczna Biblioteka, Raz, dwa, trzy, szukasz Ty!, Wybierz: książka tradycyjna czy e-book,  Czytam więc jestem (booktalking)
Do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych adresowane są m.in. Gry Uliczne, w tym roku poświęcone  Czesławowi Miłoszowi, Trzy etapy powstawania filmu – zajęcia z edukacji filmowej,  Szybka pomoc ratuje życie! – prezentacja księgozbioru i szkolenie z zakresu z pierwszej pomocy przygotowane przez  NZOZ KEMED, lekcja biblioteczna o Liberaturze. W ramach projektu HAPPYlegEND z programu Młodzież w działaniu odbędzie się spotkanie  grupy MAKAMZA  poświęcone legendom o Goleszu.

Odbędą się spotkania klubów działających przy MBP w Jaśle W kręgu nowości literackich - spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni oraz spotkanie Klubu Sieciaków - Bezpieczne surfowanie. W programie nie zabraknie głośnego czytania, a zainteresowanych zapraszamy do Strefy Głośnego Czytania.
Przygotowano również wiele konkursów m.in. konkursy literackie  Czy znasz te bajki? i Zagadkowy piątek, konkurs plastyczny Biblioteka moich marzeń oraz konkurs czytelniczy Maraton złotych myśli
W piątek 13 maja zorganizowany zostanie Powiatowy Dzień Bibliotekarza z udziałem pracowników MBP w Jaśle i bibliotek gminnych powiatu jasielskiego oraz władz samorządowych.
Zaprezentowane zostaną okolicznościowe wystawy. W Bibliotece Głównej obejrzeć będzie można dwie  wystawy Zmieńmy świat – Europejski Rok Wolontariatu  oraz  Pozawerbalene – wystawę prac laureatów XVI Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, na Filii nr 1 – Egzotyczne podróże,  na Filii nr 2 – Dziecięce ilustracje do twórczości Wandy Chotomskiej, a na Filii nr 3 – Dwory i dworki powiatu jasielskiego.

Nadesłał: Tomasz Rutana


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP