Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą... więcej >

"Różni. Równi. Ważni" - w Łodzi odbył się X Kongres Bibliotek

Data dodania: 02.12.2019

W dniach 26-27 listopada 2019 r. w Fabryce Sztuki w Łodzi odbył się jubileuszowy X Kongres Bibliotek organizowany jak co roku przez Fundację Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) w ramach Programu Rozwoju Bibliotek we współpracy z licznym gronem Partnerów.

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: "Różni. Równi. Ważni" i była poświęcona kwestiom równości i różnorodności. 

 

W Wydarzeniu wzięło udział ponad 200 bibliotekarzy i bibliotekarek z całej Polski, dla których przygotowano niezwykle inspirujące prelekcje, warsztaty, grę edukacyjną a także strefę spotkań z Partnerami Kongresu.

Kongres uroczyście otworzyli - Joanna Lampert z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Jacek Królikowski z FRSI.

 

Następnie głos zabrała Małgorzata Moskwa - Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi a po niej zaproszeni prelegenci  - Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, Aleksandra Klich – redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” i Piotr Łoj z Fundacji Virtual Dream.

 

W tej części Kongresu odbyło się także wręczenie nagród laureatkom i wyróżnionym bibliotekarkom w 8. edycji konkursu stypendialnego im. Olgi Rok.

 

Po południu odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy, które przeprowadzili przedstawiciele Amnesty International, Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, Humanity in Action, British Council, Łódzkiego Szlaku Kobiet, SYNAPSIS, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Polski Bez Barier, Fundacji Wysokich Obcasów, RegenerAkcji, Centrum Cyfrowego. W sesji inspiracji z prelekcjami wystąpili z kolei Michał Zając z Uniwersytetu Warszawskiego, Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi oraz przedstawiciele Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

 

W przerwach między poszczególnymi sesjami można było skorzystać z bogatej oferty Strefy Spotkań z Partnerami Kongresu. Bibliotekarze odwiedzali m.in. stoiska Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, Amnesty International, Fundacji Wysokich Obcasów, gdzie zadawali pytania, rozmawiali - wielu zapisało się na roczną, darmową Prenumeratę Wyborczej. Na stoisku Synapsis czekał na nich namiot sensoryczny, Fundacja WOŚP przygotowała kurs pierwszej pomocy a Fundacja Polska Bez Barier  - bezpieczną ewakuację. Każdy mógł usiąść na wózku inwalidzkim i spróbować swoich sił z pokonywaniem barier - specjalnie umieszczonych platform. Bibliotekarze mogli także zapoznać się z Wirtualną Rzeczywistością i okularami VR a także wziąć udział w quizach i konkursach przygotowanych przez Humanity in Action czy Helsińską Fundację Praw Człowieka. 

 

Dopełnieniem był bogaty zestaw posiłków i napojów, które serwowano wyłącznie w papierowych, przyjaznych środowisku naczyniach. 

Wieczorem uczestnicy Kongresu spotkali się na After party w restauracji Winni - Fabryka Sztuki w Łodzi a drugiego dnia wzięli udział w grze edukacyjnej "Niebezpieczna podróż" - przeprowadzonej przez Amnesty International Polska. Uczestnicy gry symulacyjnej wcielili się w uchodźców, którzy muszą uciekać ze swojego domu, doświadczając ucieczki i podróży, konieczności podejmowania trudnych decyzji aby przeżyć i dojść do wymarzonego kraju, gdzie będą już bezpieczni. 

Dziękując uczestnikom i prelegentom, Organizatorzy zaprosili na XI Kongres Bibliotek, który odbędzie się w przyszłym roku. 


JF/sbp.pl

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP