Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Data dodania: 03.12.2019

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych (ang. International Day of Persons with Disabilities).

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku a jego celem jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz pomoc we włączeniu ich w społeczne życie.

W Polsce żyje około 5 milionów osób z różnymi dysfunkcjami a instytucjami, które coraz pełniej wychodzą na przeciw potrzebom niepełnosprawnych są biblioteki. Wszystkie nowo powstałe budynki biblioteczne są przystosowane do obsługi osób z dysfunkcjami ruchu a bibliotekarze starają się zwiększyć otwartość i dostępność swoich placówek dla niepełnosprawnych użytkowników, w tym m.in. dla osób z autyzmem.

Przypominamy, że w 2016 r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w partnerstwie z Fundacją SYNAPSIS w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG realizowało projekt "Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobami z autyzmem". Zorganizowany został cykl szkoleń dla bibliotekarzy, a na dedykowanej stronie www.autyzm.sbp.pl zamieszczono mapę bibliotek przyjaznych osobom z autyzmem.

Na stronie znajduje się bogaty zestaw materiałów do pobrania i wydrukowania, w tym m.in. przyborniki dla osób niżej funkcjonujących, karta czytelnika dla osoby z autyzmem, oznaczenie biblioteki, a także filmy instruktażowe, poradnik (do pobrania lub przeczytania online) oraz baza wiedzy, a w niej m.in. spis przydatnych książek na temat autyzmu i zespołu Aspergera.

 

Zachęcamy bibliotekarzy do korzystania ze strony Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się z osobami z autyzmem i zawartych tam informacji oraz materiałów.


Redakcja


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP