Polecamy
Aleksander Radwański 12,00 PLN 19,00 PLN

JEŚLI:   prowadzisz samodzielnie bibliotekę lub w małym zespole nie jesteś maniakiem... więcej >

Magazyn "Dobre Książki" zaprasza na zwiedzanie Biblioteki i Archiwum Konwentu Bonifratrów w Krakowie

Data dodania: 09.12.2019

Magazyn

Na bezpłatne zwiedzanie Biblioteki i Archiwum Konwentu Bonifratrów w Krakowie zaprasza niekomercyjny, edukacyjny portal „Dobre Książki” w ramach programu propagującego polskie dziedzictwo piśmiennicze.

 

Biblioteka i Archiwum Konwentu Bonifratrów w Krakowie to miejsce, do którego na co dzień mają wstęp wyłącznie badacze dawnych rękopisów. Zgromadzone w nich zbiory są zbyt cenne i unikatowe, aby można je było na bieżąco udostępniać zwiedzającym.

 

Rzadka możliwość ich obejrzenia przez wszystkich chętnych zdarzy się w sobotę 14 grudnia 2019 w ramach akcji edukacyjnej propagującej polskie dziedzictwo piśmiennicze organizowanej w tym roku przez portal „Dobre Książki”. - Naszych czytelników i wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy na wycieczki i wykłady edukacyjne pozwalające zapoznać się ze zbiorami na co dzień dostępnymi tylko dla badaczy – mówi Agnieszka Kantaruk, redaktor naczelna portalu. W tym roku to już ostatnie z cyklu spotkań.

– Podczas sobotniego zwiedzania będzie można zobaczyć interesujące rękopisy i stare druki, np. XVI-wieczne wydanie Sonetów Petrarki, XVII-wieczne wydanie Don Kichota Cervantesa, książki z bibliotek króla Zygmunta III Wazy, biskupa Piotra Gemickiego czy ciekawe książki o tematyce medycznej (np. brata Ludwika Perzyny podręcznik do chirurgii, z którego można dowiedzieć się m.in. “jak kark skręcony nazad nakręcić”), a także unikatową dokumentację medyczną, prowadzoną od XVII wieku przez bonifratrów (w tym księgi chorych z czasu Potopu Szwedzkiego) – mówi dr Marek Bebak, Kierownik Biblioteki i Archiwum Konwentu Bonifratrów w Krakowie, który oprowadzi grupę.

Portal „Dobre książki”, organizator zwiedzania, działa na zasadach non-profit. Od 2010 roku zajmuje się rozpowszechnianiem wiedzy o literaturze i kulturze, jest organizatorem akcji, spotkań i warsztatów promujących czytelnictwo. Udział we wszystkich organizowanych wydarzeniach jest dla uczestników bezpłatny.

Na sobotnie zwiedzanie obowiązują zapisy. Zgłoszenia redakcja magazynu „Dobre Książki” przyjmuje do czwartku 12.12.2019 do godziny 15:00 albo do wyczerpania miejsc. Szersze informacje o zwiedzaniu oraz jego regulamin dostępne są pod adresem: https://www.dobreksiazkimag.pl


Redakcja,
źródło: materiały prasowe Organizatora,
foto:Piotr Kędzierski;


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP