Polecamy
34,00 PLN 49,00 PLN

Suplement IV obejmuje wszystkich „pracowników książki” (od czasów najdaw­niejszych do... więcej >

II Festiwal Książki Naukowej w Raciborzu, 2 kwietnia 2020 r.

Data dodania: 19.02.2020

II Festiwal Książki Naukowej w Raciborzu, 2 kwietnia 2020 r.

Państwowa Wyższa Szkoła Zwodowa w Raciborzu serdecznie zaprasza do udziału w II Festiwalu Książki Naukowej.

II Festiwal Książki Naukowej to spotkania autorskie, targi książki, warsztaty, szkolenia oraz wiele innych atrakcji, które czekają na wszystkich zainteresowanych.

Wydarzenie ma na celu promocję książki naukowej i konsolidację środowiska oraz zaprezentowanie publikacji najpopularniejszych wydawnictw dla szerokiego grona odbiorców miasta Raciborza i regionu.

Miejscem wydarzenia jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, gdzie odbędą się targi książki i szereg różnych spotkań. Festiwal został objęty patronatem przez Dariusza Polowego, Prezydenta Miasta Racibórz oraz Grzegorza Swobodę, Starostę Raciborskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. portal sbp.pl

II Festiwal Książki Naukowej to znakomita okazja na porozmawianie z autorami publikacji naukowych, pisarzami i publicystami. Zaproszeni twórcy zapoznają słuchaczy ze swoim warsztatem naukowym, publicystycznym, a także opowiedzą o swojej przygodzie z pisaniem. Jak zapowiadają Organizatorzy, gośćmi festiwalu będą znani i popularni autorzy bestsellerów, wykładowcy PWSZ, specjaliści, uznani naukowcy i badacze historii regionu – Śląska oraz Raciborz.

Podczas Festiwalu odbędą się targi książki naukowej i nie tylko. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą wydawniczą zaproszonych wydawców. Targi są często szansą za zakup książek w atrakcyjnych cenach.

Wstęp na wszystkie spotkania i targi książki jest bezpłatny.

Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.festiwalraciborz.pl


Spotkania autorskie

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w podróż z książką, w którą zabiorą nas autorka kryminałów i reportaży Katarzyna Bonda. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem: „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka” oraz podręcznika „Maszyna do pisania”. Zdobyła ogromną popularność oraz wiele prestiżowych nagród. Studentom, wykładowcom oraz gościom Festiwalu opowie m.in. o swoich dokumentach kryminalnych „Polskie morderczynie” i „Zbrodnia niedoskonała”. Moderatorem spotkania będzie znana kryminolog dr Joanna Stojer-Polańska - wykładowca PWSZ w Raciborzu, specjalistka z zakresu kryminalistyki oraz zwalczania przestępczości. Autorka wielu książek „Kryminalistyka w mediach. Wpływ seriali kryminalnych na postępowanie karne” oraz „Przypadki kryminalne. Współpraca interdyscyplinarna przy badaniu ciemnej liczby przestępstw”.

Czytelnicy i goście Festiwalu podążą śladami śląskich osadników z XIX w. do Teksasu. O tej niezwykłej podróży opowie badaczka emigracyjnych losów dr Patrycja Nosiadek – wykładowca PWSZ w Raciborzu. Autorka od lat interesuje się kulturą literacką prozy i poezji emigracyjnej. Na Festiwalu zaprezentuje swoją najnowszą publikację opisującą losy śląskich emigrantów, które zaprowadziły ich aż do Teksasu. Wystąpieniu będzie towarzyszyć wystawa „Śląscy Teksańczycy – wczoraj i dziś” poświęcona tematyce, przygotowana przez Father Leopold Moczygemba Foundation (Teksas, USA).

Na ziemi raciborskiej - dla uważnych obserwatorów, jest jeszcze wiele do odkrycia – to pozostałości, ostatnie ślady wydarzeń I wojny światowej. W 2018 r. obchodziliśmy 100-lecie zakończenia Wielkiej wojny. Zapraszamy na spotkanie z autorami książki „Racibórz i ziemia raciborska w okresie wielkiej wojny 1914-1918” dr Renatą Sput i dr Piotrem Sputem – badaczami historii regionu. Dr Renata Sput jest wykładowcą PWSZ w Raciborzu. W swoich badaniach naukowych zajmuje się historią prasy śląskiej, dziejami kultury, ruchami społecznymi i politycznymi na Śląsku. Dr Piotr Sput jest badaczem dziejów nowożytnej historii Śląska w zakresie wojskowości, dziejów sportu, prasy, śląskich wydawnictw, ustroju miast, I wojny światowej, czasów powstań i plebiscytu.

Marek Szołtysek jest pisarzem, wydawcą, dziennikarzem, felietonistą, podróżnikiem i historykiem. W swoim dorobku ma ponad 30 książek i 2000 felietonów prasowych i radiowych oraz 250 programów telewizyjnych. Pisze po polsku i po śląsku. W serii książek "Dzieje Śląska, Polski i Europy", "Bojki Śląskie" czy "Elementarz Śląski" opowiada o jednym z najbogatszych kulturowo regionów Europy - Śląsku. Gościom Festiwalu zaprezentuje temat „Książki i zabawki w tradycyjnym śląskim domu / Ksionżki i graczki we downych ślonskich chałpach” oraz przedstawi bogatą ofertę własnego wydawnictwa.

„…530 stron, ale nie obraziłabym się gdyby była dłuższa…” – tak o debiucie literackim dziennikarza Marcina Ziernickiego piszą czytelnicy. „Pomimo wszystko” to książka o zmaganiach, ciężkiej chorobie, zakrętach życiowych i emigracji. Festiwal promuje młodych pisarzy debiutantów, więc zapraszamy na spotkanie autorskie z Marcinem Ziernickim – dziennikarzem i blogerem. Autor dwanaście lat spędził w Anglii, gdzie publikował w Coolturze, Dzienniku Polskim i portalu internetowym northampton.pl. Jego opowiadania ukazywały się na licznych portalach literackich.

Warsztaty i szkolenia

Na Festiwalu nie zabraknie również oferty warsztatów oraz szkoleń. Warsztaty prowadzone przez Wydawnictwo Oxford University Press dedykowane są w szczególności nauczycielom i studentom.

Brakuje motywacji i energii? Zapraszamy na warsztaty z ekspertem. Trener mentalny i coach sportowców Ewa Stellmach sama mówi o sobie – „praca to moja pasja. Kocham sport – współzawodnictwo, rywalizację, możliwość realizowania marzeń i celów, endorfiny i adrenalinę”. Na Festiwalu zaprezentuje temat „Odporność psychiczna Mistrza, czyli czego możemy nauczyć się od sportowców?” Czy zarazi pozytywną energią gości Festiwalu? A może zaprezentuje proste techniki relaksu i motywacji…

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że książka ma pozytywne znaczenia dla naszego zdrowia psychicznego, pomaga radzić sobie z emocjami? Przekona nas o tym specjalista z zakresu biblioterapii dr Wanda Matras-Mastalerz gość z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie – autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu terapeutycznej funkcji książki, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej, a także certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu. Natomiast dla wszystkich zainteresowanych książką elektroniczną przygotowaliśmy szkolenie z wirtualnej czytelni Ibuk Libra, które poprowadzi specjalista Wydawnictwa Naukowego PWN. Natomiast przedstawiciel Wydawnictwa C.H. Beck dokona prezentacji systemu Legalis Administracja, dedykowanego szczególnie pracownikom administracji, najnowocześniejszego źródła informacji online z tematyki prawa.

Zapraszamy serdecznie wszystkich czytelników, pasjonatów nauki, studentów i mieszkańców.


W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu Książki Naukowej.

Festiwal będzie miał miejsce w Budynku Domu Studenta PWSZ w Raciborzu.

Więcej informacji na stronie www.festiwalraciborz.pl

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w Festiwalu proszone są o kontakt:

Biblioteka PWSZ w Raciborzu
ul. Słowackiego 55,
47-400 Racibórz
tel.: 32 415 50 20 wew. 134, 152
email: piotr.mucha@pwsz.raciborz.edu.pl


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP