Polecamy
25,00 PLN 38,00 PLN

Oddawana do rąk Czytelników publikacja ma na celu zwrócenie uwagi na wielowymiarowy charakter usług i... więcej >

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki z nagrodą w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020

Data dodania: 04.03.2020

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki z nagrodą w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020

W Ministerstwie Rozwoju wręczono nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach.

Główną nagrodę, w kategorii gmina miejsko-wiejska otrzymała Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki za projekt “Innowacyjna biblioteka XXI wieku”.

To ogromny sukces instytucji kultury, która wygrała w konkursie niebranżowym, rywalizując z projektami ekologicznymi, związanymi z pozyskiwaniem energii, czy strefy komunikacji. Kapituła konkursu doceniła wkład Biblioteki w kształtowanie postaw obywatelskich i ułatwienie dostępu do kultury poprzez nowoczesne technologie, np. książkomat. 

Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego.


Prezentacja Biblioteki:

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki to coś więcej niż dom książki. To miejsce spotkań, miejsce życia kulturalnego, spotkanie z nowymi technologami i przestrzenią zaprojektowaną w trendzie „trzeciej przestrzeni”, która zachęca do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jest miejscem integracji wielopokoleniowej naszpikowanym najnowszymi technologiami.

Nowoczesny wizerunek przekłada się również na prowadzone działania. W Bibliotece wykorzystywane są nowatorskie działania:

  • stanowisko samodzielnej obsługi czytelniczej (wolny dostęp do książek na cały piętrze, które czytelnik może sam zwrócić i wypożyczyć nie stojąc w kolejce),
  • bieżnia VR (pierwszą darmową na Mazowszu),
  • narzędzia edukacyjne z zakresu techniki i sztuki.

Książkę papierową doskonale uzupełniają nowe multimedia: filmy, audiobooki, książka mówiona a tradycyjną ofertą merytoryczną (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Wypożyczalnia dla Dzieci) dopełniają: 

  • Sala komputerowa,
  • Sala Cichej Pracy, która prenumeruje i udostępnia w wolnym dostępnie około 40 tytułów różnych magazynów/czasopism,
  • Pracownia Komputerowa.

Nowością jest przeszklony boks dla najmłodszych dzieci z interaktywnymi zabawkami edukacyjnymi oraz sala YouMedia wyposażona w drukarkę 3D, roboty Photon czy wspomniana już bieżnia VR.

Wielu czytelników korzysta z Książkomatu usytuowanego na stacji PKP – jest to idealne rozwiązanie dla osób dojeżdżających z małej miejscowości do pracy/szkoły do Warszawy.

Książkę można zamówić przez internet i odebrać w skrytce. Również zwrot wypożyczonych książek został znacznie ułatwiony. W ścianie budynku wmontowana została wrzutnia, która pozwala na zwrot o każdej porze dnia i nocy.

 

Nowe technologie to również łatwiejszy dostęp do zbiorów bibliotecznych dla osób z różnymi niepełno sprawnościami. Biblioteka przystąpiła do projektu ,,Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stowarzyszenie ,,Larix” od 2007r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie odtwarzacze książek mówionych, Czytak Plus i Czytak NPN3 , które są przystosowane do obsługi przez osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Obecnie w cyfrowym księgozbiorze znajduje się ponad 1200 tytułów, które są systematycznie uzupełniane. Wszystkie książki są nagrywane w studiach nagrań przez znanych aktorów i lektorów.

Książkę cyfrową w formacie Czytak można wypożyczyć nieodpłatnie w godzinach otwarcia biblioteki. Ponadto, biblioteka posiada dostęp do stanowiska wyposażonego w sprzęt ułatwiający zdobywanie i odtwarzanie informacji osobom niedowidzącym. W czytelni Biblioteki znajduje się stanowisko komputerowe z oprogramowaniem powiększającym tekst. Co więcej karty biblioteczne posiadają alfabet Braille’a.

W Bibliotece organizowane są darmowe wydarzenia (również cykliczne) o których informacji można zasięgnąć na stronie www biblioteki i social mediach.

6 października 2018 roku biblioteka została przeniesiona do trzykrotnie większej siedziby w budynku, który zdobył tytuł „Budowa XXI w.” w kategorii „Nowe obiekty” w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku. Biblioteka została zaprojektowana w nowatorski sposób jeśli chodzi o myślenie przestrzeniach publicznych. Zadbano nie tylko o komfort ciała (wygodne i ergonomiczne meble) ale i o zapewnienie komfortu psychicznego odwiedzających mieszkańców (przejrzyste i jednolite oznaczenia budynku, duża ilość zieleni). W parze z tymi udogodnieniami poszło zastosowanie nowych technologii – książkomatu na stacji PKP, całodobowej wrzutni, rezerwacji książek z półki, darmowej bieżni VR.

Dziennie bibliotekę odwiedza około 400 osób a w ciągu tylko jednego roku 2019 biblioteka odnotowała 12 tysięcy osób! Biblioteka zachowując swoje cele statutowe weszła w nową erę spotkania człowieka z kulturą. Mieszkańcy zyskali przestrzeń twórczą zaspokajającą ich potrzeby dostępu do rozrywki i kultury za pomocą innowacji technologicznych.

W roku 2019 zostało dokonanych prawie 14 000 (dokładnie 13685) samodzielnych rezerwacji przez Czytelników online do Książkomatu, wypożyczono 123997 książek, 23 309 filmów i audiobooków. Zakupiono 7 tysięcy nowych książek, filmów, audiobooków i gier planszowych.


Redakcja

Źródło: mat. pras. BP Gminy Grodzisk Mazowiecki

Więcej zdjęc na blogu Świat Bibliotek


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP