Polecamy
14,50 PLN

Koronawirus opanował cały świat. Również Polska się z nim zmaga. Czy koronawirus może być... więcej >

#NieZostawiamCzytelnika - kolejni twórcy dołączają do akcji SBP

Data dodania: 22.03.2020

#NieZostawiamCzytelnika - kolejni twórcy dołączają do akcji SBP

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w całej Polsce zamknięto biblioteki a zaplanowane wydarzenia kulturalne, w tym spotkania autorskie, cieszące się ogromnym zainteresowaniem ze strony czytelników – odwołano.

Za swoimi czytelnikami tęsknią zarówno pisarze jak i bibliotekarze. Okres kwarantanny jeszcze bardziej zbliżył te dwa środowiska.

Jedynym pośrednikiem między pisarzem i nieznanym czytelnikiem jest książka, a powiernikiem tajemnych wzruszeń, zachwytów lub sprzeciwów – najczęściej bibliotekarz.

~Józef Korpała

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zainspirowane akcją "UL z książkami" prowadzoną w mediach społecznościowych przez Unię Literacką, zainicjowało akcję #NieZostawiamCzytelnika, która ma na celu m.in. promowanie dostępu do kultury, nauki i informacji w czasach pandemii.

W ramach akcji będziemy w naszych mediach społecznościowych (FB, Twitter) informować bibliotekarzy o ciekawych i wartościowych wydarzeniach, w których czytelnicy mogą wziąć udział zdalnie. Zachęcamy do ich udostępniania. 


Na facebookowym profilu SBP udostępniane są informacje min. o spotkaniach organizowanych online z pisarzami, blogerami i artystami.

W ramach akcji SBP realizuje także bezpłatne webinaria. Do tej pory odbyły się min.:

  • spotkanie na żywo z Rafałem Hetmanem, znanym blogerem i reporterem, który podczas transmisji live na Facebooku SBP zdradził tajniki związane z promocją w mediach społecznościowych, dzieląc się cennymi wskazówkami i osobistym doświadczeniem w prowadzeniu FB, Instagrama, kanału YT i wykorzystania Newslettera. Podczas godzinnego spotkania była możliwość zadawania pytań, na które prowadzący odpowiadał Internautom na bieżąco.
  • bezpłatne webinarium "Burza mózgów przy kawie" zorganizowane przez SBP na platformie ClickMeeting, które poprowadziła Beata Gamrowska, grafik, copywriter i ilustrator. W tytułowej burzy mózgów uczestniczyło 50 osób, które dyskutowały o mediach społecznościowych oraz sposobach komunikowania się z czytelnikami, dzieląc się pomysłami na ciekawe działania. Z uwagi na ogromne zainteresowanie i ograniczoną "pojemoność" wirtualnego pokoju, podjęto decyzję o realizacji kolejnego webinarium.
  • bezpłatne webinarium "Prawdziwa historia Anaruka. Wyniki śledztwa literackiego"
  • bezpłatne webinarium "Biblioteka przyjazna dla osób w spektrum autyzmu. Kilka wskazówek na start”

Uruchomione zostały także warsztaty online dla bibliotekarzy, których ukończenie będzie udokumentowane certyfikatem sygnowanym przez SBP:


Od początku akcję SBP - #NieZostawiamCzytelnika  wspiera środowisko polskich pisarzy. Z każdym dniem swój głos poparcia dodają kolejni twórcy: pisarze, blogerzy, artyści.

Są z nami (lista będzie aktualizowana na bieżąco):

Zachęcamy do śledzenia i udziału w naszej akcji #NieZostawiamCzytelnika


Redakcja

Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP