Polecamy
Ewelina Palian-Kobiela 35,00 PLN

1024x768 Normal 0 21 false false false... więcej >

#NieZostawiamCzytelnika - przegląd inicjatyw online realizowanych przez polskie biblioteki

Data dodania: 01.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika - przegląd inicjatyw online realizowanych przez polskie biblioteki

Kolejne biblioteki dołączają do akcji SBP - #NieZostawiamCzytelnika i dzielą się swoimi pomysłami na działania online skierowane do swoich użytkowników w czasie pandemii.

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

proponuje Czytelnikom udział w Pojedynku Książek na swoim fanpage'u na Facebooku. Zasady walki są niezwykle proste! Jak co miesiąc, na ringu pojedynkują się dwie książki. Oba tytuły wybrane są z tego samego gatunku i przedziału wiekowego. Zazwyczaj nasi Czytelnicy mogą oddać głos na jedną z tych dwóch książek, wrzucając kolorową kulkę do odpowiedniego pojemnika ustawionego przy każdej książce. Tym razem proponujemy głosowanie on-line. W majowym pojedynku wezmą udział dwa książkowe cykle: „Muminki” Tove Jansson oraz „Smerfy” Peyo. Od 25 marca do 30 kwietnia na profilu Facebook Oddziału dla Dzieci i Młodzieży rywalizują ze sobą: Kicia Kocia oraz Mądra Mysz.

Zapraszamy do głosowania! >> Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie (FB)


Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Dla najmłodszych i trochę starszych – czytamy!

W każdy poniedziałek, środę i piątek o godzinie 10:00 zapraszamy do wysłuchania (i obejrzenia!) głośnego czytania, publikowanego w cyklu #czytajwdomumaluchowi. Te krótkie teksty dla najmłodszych czytają bibliotekarze, których nasi mali czytelnicy znają z Oddziału dla Dzieci. Nieco starsze dzieci zapraszamy codziennie (od poniedziałku do piątku) o godzinie 17:00 do wysłuchania kolejnych rozdziałów wybranej książki, które będą ukazywały się w cyklu #czytajwdomustarszakowi.

Małych i większych miłośników teatru zapraszamy dwa razy w tygodniu do obejrzenia spektakli stworzonych przez bibliotekarki i bibliotekarzy z KBP. Frunie w górę już kurtyna, przedstawienie się zaczyna! Biblioteczny e-teatr startuje we wtorki i czwartki o 10:00.

Dorosłym proponujemy Piątki z rozwojem - bez wychodzenia z domu! - cotygodniowe spotkania online dotyczące rozwoju różnego rodzaju kompetencji (np. asertywność, radzenie sobie ze stresem, wyznaczenie i realizacja celów, narzędzia przydatne do pracy zdalnej i inne). Pierwsze spotkanie dotyczy tematu asertywności dla kobiet - kolejne tematy możecie Państwo wybrać sami w ankiecie opublikowanej na Facebooku KBP Krosno. Warsztaty prowadzi Agata Warywoda - specjalistka ds. działań edukacyjnych w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, trenerka.

W tym trudnym czasie KBP wychodzi również naprzeciw potrzebom osób starszych i samotnych, które potrzebują wsparcia i rozmowy. Nie możemy spotkać się i porozmawiać w bibliotece, ale możemy zrobić to telefonicznie! Uruchamiamy dla Państwa dyżur telefoniczny ph. Prozmawiaj z bibliotekarzem… o książkach i nie tylko! Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 pod numerem telefonu 697 819 320 na swoich rozmówców czeka Małgorzata Węgrzyn – bibliotekarka z wieloletnim stażem, kierowniczka Filii nr 4 KBP.

Jakkolwiek wszyscy mamy nadzieję, że obecna sytuacja szybko wróci do normy i wkrótce spotkamy się z Państwem osobiście w naszych placówkach, postaramy się, aby nasze działania w sieci umiliły jakoś czas, który wszyscy spędzamy obecnie w domach. Będziemy też systematycznie poszerzać naszą ofertę, odpowiadając na Państwa potrzeby. Zostańmy w domu z KBP!

https://www.facebook.com/KBPKrosno/, https://www.kbp.krosno.pl/  


Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu dla swoich czytelników przygotowała:

  • Bezpłatny dostęp do bazy Legimi, a tym samym do 60 000 ebooków i audiobooków - klasyki, bestsellerów i nowości - do czytania i słuchania!
  • Kultura w sieci - baza linków. Bibliotekarze przygotowali przewodnik po kulturze online. To zbiór linków do bezpłatnych serwisów, które sprawią, że przerwa w funkcjonowaniu instytucji kultury będzie mniej bolesna. Książki, audiobooki, słuchowiska, wystawy, filmy, nagrania, spotkania autorskie, podcasty... Dzisiaj kultura jest w sieci, na wyciągnięcie ręki, a właściwie myszki i klawiatury.
  • Bajeczki z główeczki. Razem z Klubem Rodzica zaprasza na rodzinną zabawę pt.: BAJECZKI Z GŁÓWECZKI! Proponuje wspólne oglądanie bajeczki Pani Teatrzyk, do której trzeba będzie wymyślić zakończenie! Dziecięca główka pracuje, a rodzice zapisują i przesyłają pomysły.

https://www.facebook.com/Miejska.Biblioteka.Publiczna.we.Wroclawiu/


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy realizuje akcję

#czytajMY na FB

Bibliotekarze czytają dzieciom książki, nagrywają i udostępniają - do akcji włączyli się nauczyciele i rodzice. Bibliotece udało się uzyskać zgodę na publikację "czytających filmów" od wielu wydawców, w tym autorów książek anglojęzycznych.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu pozostaje zamknięta, ale to nie znaczy, że przestała pracować. Bibliotekarze cały czas pracują, świadcząc usługi zdalnie:

Na stronie www uruchomiono podstronę e-Książnica, na której publikowane są inspirujące materiały - artykuły, prezentacje i filmy - na temat zbiorów Książnicy, historii Torunia i regionu. Bibliotekarze podpowiadają również, jak spędzić czas z rodziną (hobby, zrób to sam, pomysły i scenariusze wspólnych gier i zabaw).

Na e-Książnica znajdziemy ilustrowane prezentacje na temat średniowiecznych i nowożytnych manuskryptów oraz inkunabułów, a także współczesnych afiszy filmowych. Zapoznamy się z historią toruńskiej prasy. Szereg materiałów dotyczy bogatej historii Torunia. Są tu ciekawostki na temat Bydgoskiego Przedmieścia, toruńskich fortyfikacji, Gimnazjum Akademickiego, a także głośnych wydarzeń kryminalnych sprzed lat. Są też łamigłówki i krzyżówki, a nawet Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki.

Ponadto pracownicy Książnicy pomagają zdalnie w przeprowadzaniu kwerend i pozyskiwaniu tekstów z archiwalnych i najnowszych e-wydań dzienników "Nowości", "Gazety Pomorskiej" oraz "Dziennika Gazety Prawnej". Zachęcają do korzystania z bezpłatnych repozytoriów, takich jak biblioteka cyfrowa Polona, internetowa czytelnia czasopism internetowych BazHum. Książnica Kopernikańska oferuje także dostęp do serwisów IBUK Libra i Legimi (darmowe kody dostępu dla zarejestrowanych użytkowników dostępne pod adresem wypozyczalnia@ksiaznica.torun.pl).

Więcej informacji na stronie www.ksiaznica.torun.pl/kategoria/aktualnosci

oraz facebookowym profilu Książnicy:

www.facebook.com/ksiaznicakopernikanska

Tam w czwartek, 2 kwietnia, o godz. 18.00 dr Michał Targowski przedstawi wykład o mennonitach w Toruniu. Tydzień później (9 kwietnia) dr Katarzyna Tomkowiak opowie o Leonie Szymańskim, zasłużonym obywatelu Torunia.


Czytaj także o działaniach bibliotek realizowanych w ramach akcji SBP #NieZostawiamCzytelnika, o których dotychczas informowaliśmy na portalu sbp.pl :

Do akcji #NieZostawiamCzytelnika włączyli się także:


Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP