Polecamy
Jacek Wojciechowski 40,00 PLN 59,00 PLN

Niniejsza monografia przedstawia aktualny stan wiedzy o bibliotekarstwie – z próbą zarysowania... więcej >

#NieZostawiamCzytelnika – Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu vs. koronawirus

Data dodania: 03.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika – Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu vs. koronawirus

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu, każdego dnia tętniąca życiem odwiedzających ją tłumnie czytelników, z utęsknieniem wyczekuje momentu końca kwarantanny.

Bibliotekarze pokazują wirusowi czerwoną kartkę i nie poddają się! Aby utrzymywać stały kontakt z czytelnikami aktywnie wspierają akcję #NieZostawiamCzytelnika oraz #zostanwdomu i przenoszą swoją działalność do sieci.

Każdego dnia na profilu Facebook biblioteki oraz stronie internetowej - na tych całkiem małych i większych czytelników czeka biblioteczny przewodnik online, a w nim między innymi: głośne czytanie, prace plastyczne, gry, zabawy, recenzje książek, kursy e-learningowe i wiele innych propozycji na kreatywne i kulturalne spędzenie czasu.

Oferta jest przygotowana dla zróżnicowanych wiekowo odbiorców i z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie!

Dla małego i dużego czytelnika:


Wspomnienie 16. Opolskiej Jesieni Literackiej

Opublikujemy zdjęcia oraz zapisy nagrań dokumentujących 16. Opolską Jesień Literacką w MBP. Przypomnimy spotkania ze Szczepanem Twardochem na temat książki Królestwo, Małgorzatą Rejmer na temat książki Błoto słodsze niż miód oraz z Przemysławem Michniewiczem na temat książki Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata. Filmy będą zamieszczane w mediach społecznościowych biblioteki: na kanale YouTube oraz na Facebooku.
Zapraszamy w poniedziałki (od 6 kwietnia 2020), godz. 13:00


E-ksiażki

Mimo zamkniętych drzwi, zachęcamy do czytania książek - można skorzystać z czytelni internetowej IBUK LIBRA oraz Legimi. To dla Was wybieramy z tysiąca publikacji ciekawe, warte przeczytania książki. W naszej ofercie znajdziecie książeczki dla młodych czytelników jak również dla wymagającego odbiorcy. Kryminały, powieści obyczajowe, fantastyka czy horror – jak się w tym odnaleźć – pomożemy, polecimy i zaproponujemy ciekawy tytuł aby umilić Wam czas.


Bibliotekarze polecają!

Na profilu Facebook MBP, w każdy piątek wyczekujcie napisanych specjalnie dla czytelników recenzji książek.


77. rocznica wybuchu powstania w Gettcie Warszawskim

Z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania w Gettcie Warszawskim opublikujemy zdjęcia oraz zapis nagrania ze spotkania z Mikołajem Grynbergiem. Film będzie zamieszczony na kanale YouTube oraz na Facebooku MBP. 19 kwietnia 2020, godz. 13:00


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Andrzej Jakubczyk (aktor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu), przeczyta wybrane fragmenty utworu literackiego. Jakiego? Przekonajcie się sami – dołączcie do nas online na Facebooku MBP! 23 kwietnia 2020 (czwartek), godz. 13:00


Mózgu gięcie

Zapraszamy na Sztuczki mózgu – ciekawostki i zadania, czyli przewodnik po iluzjach dźwiękowych i wzrokowych z naukowym wytłumaczeniem tych fenomenów. Przygotujcie słuchawki i zasiądźcie w wygodnym, bezpiecznym miejscu. Niektóre iluzje będą wymagać zamknięcia oczu. Ściągnijcie na smartfona aplikację Action Track, zeskanujcie kod QR i bawcie się dobrze.Ciekawostki ze świata podróżnika

Nasi bibliotekarze nie zapominają o miłośnikach podróżowania i odkrywania nowych krain. Każdego dnia, w mediach społecznościowych Filii nr 4 nastawionej na zagadnienia wokół turystyki znajdziecie inspirujące linki do magazynów, spotkań online czy podcastów. Zapraszamy do śledzenia!


Darmowe kursy e-learningowe

Czy czas kwarantanny nie jest idealnym momentem na zdobycie nowych umiejętności?
Na Bibliotecznej Platformie e-Wiedzy znajdziesz ofertę 15-tu bezpłatnych kursów
e-learningowych przygotowanych przez naszych bibliotekarzy. Możesz nauczyć się tworzyć komiksy, grafikę, quizy, kreatywne zadania.


Z domu dziś nie wyjdzie nikt

Zespół Mediateki, każdego dnia polecający filmy, audiobooki i komiksy odnalazł w sobie nową pasję – stworzył debiutancki komiks. Poznajcie losy nowych bohaterów Z domu dziś nie wyjdzie nikt.


Kreatywna, domowa pracownia twórcza

Proponujemy wspólną zabawę - przygotuj razem z nami dla swoich bliskich, kolegów czy znajomych zabawną, wyjątkową e-kartkę na każdą okazję! Nie musisz mieć doświadczenia ani specjalnych umiejętności związanych z projektowaniem grafiki – jedyne co będzie potrzebne to Twoja wyobraźnia! link: https://spark.adobe.com/page/jf92JsH4bSBn3/
 

Rodzinne spędzenie czasu

(dla dzieci)
Wielkanoc świętujemy – pisanki tworzymy   

Zapraszamy na spotkanie online i głośne czytanie książki Nadii Berkane Marysia i wielkanocne jajka wyd. Debit. Potrenujemy spostrzegawczość szukając ukrytych przedmiotów na kartkach książki oraz stworzymy kreatywną zabawę plastyczną - kolorową pisankę lub zajączka wielkanocnego.


(dla dzieci)
Książka i sztuka do naszych domów puka

Spotkanie z teatrzykiem kamishibai pt. Kotka Milusia (autor - Elena Molisani, ilustrator - Alessandro Sanna, wyd. Tibum oraz gry i zabawy zręcznościowe z kotem i myszami.


(dla dzieci)
Ziemię kochamy i o nią dbamy!

Wspólnie będziemy świętować Dzień Ziemi i nauczymy się ekologii. Zostaną wykorzystane książki obrazkowe: Patrick George Uratuj ziemię, Uratuj mnie wyd. Bajka oraz książki zgadywanki: Guido van Genechten Odkryj, co…; Odkryj, kto… wyd.Adamada.


(dla dzieci)
Liczyć się uczymy i świetnie się bawimy

Spotkanie z teatrzykiem kamishibai O panach palcach (autor - Julian Brudzewski, ilustrator – Paulina Procner, wyd. Tibum) oraz zabawy paluszkowe oraz naśladowcze.

Na wszystkie wydarzenia zapraszamy w czwartki (od 9 kwietnia 2020) o godz. 17:00.  Aby uczestniczyć w spotkaniach online wejdź na Facebook Wypożyczalnia dla dzieci – Pokój Bajek.


(dla dzieci)
Videobook

Nasz videobook to zgrabna forma łącząca ilustracje książek z dźwiękiem audio czytanego tekstu. Zapraszamy do codziennego wspólnego czytania i przeżywania emocji jakie niosą ze sobą książki, nawet jeśli są czytane za pośrednictwem multimediów. Niektóre odcinki videobooka będą miały interakcje w postaci quizów! Od poniedziałku do piątku, godz. 09:00


(dla młodzieży)
Gra interaktywna - Find your destiny

Celem gry jest rozwiązanie wszystkich zagadek dotyczących opowiadania fantasty na podstawach, którego gra jest zaprojektowana.  Niesamowitą przygodą jest to, że gra toczy się w „obecności” mistrza gry – tzn. bibliotekarza, który prowadzi grę po drugiej stronie ekranu. Grać można codziennie w wyznaczonych godzinach (w tym czasie będzie dostępny mistrz gry). Grę obsługujemy poprzez darmową  dla gracza aplikację Action Track a gramy przez smartfon.  Gra aktywna od 7 do 10 kwietnia w godz. 15:00-19:00


Biblioteczny Q&A

Cykl z serii Zadaj pytanie bibliotekarzowi na Instagramie. Bibliotekarze będą mogli opowiedzieć na pytania obserwatorów/czytelników konta Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego. Codziennie w godz. 12:00–14:00. Start od poniedziałku 30 marca 2020.


(dla dzieci)
Obudź wyobraźnię

Zabawa plastyczna dla każdego na podstawie książek. Publikowane w formie postów na Facebooku. Zapraszamy w środy o godz. 16:00.

Aby uczestniczyć w przygotowanych wydarzeniach wejdź na Facebook Oddział Dziecięco-Młodzieżowy oraz instagram Biblioteka dla dzieci i Biblioteka dla młodzieży


(dla dzieci)
Spotkania z Panią Bajką LIVE
Podczas spotkania na żywo dzieci poznają ciekawą książkę i wraz z Panią Bajką wykonają pracę plastyczną. Na każdych zajęciach poznamy innego bohatera książkowego! Naszym pierwszym bohaterem będzie zabawny piesek Fafik z książki Roberta Trojanowskiego Pobaw się z Fafikiem.

Zapraszamy w piątki (od 3 kwietnia 2020) godz. 17:00. Aby uczestniczyć w spotkaniu online wejdź na Facebook Filii nr 5


Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP