Polecamy
79,00 PLN 99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0 21... więcej >

#NieZostawiamCzytelnika - PBW w Gdańsku

Data dodania: 08.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika - PBW w Gdańsku

Pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku wiedzą, jak dużym wyzwaniem dla jej użytkowników jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epidemicznego. Pracę i naukę młodsi oraz starsi Czytelnicy realizują dziś w domach, ale nie sami, bo towarzyszy im nasza biblioteka. PBW w Gdańsku i jej Filie są dostępne online i wspierają uczniów, studentów, nauczycieli oraz wszystkich Pomorzan w sieci.

 1. Edukacja zdalna - tworzymy pomocne źródła informacji i materiały edukacyjne

  Od pierwszych chwil braku dostępu do tradycyjnych zbiorów, pomagamy Wam dotrzeć do niezbędnych materiałów i źródeł wiedzy. Polecamy wszelkie zasoby na naszej stronie domowej, a szczególnie: http://pbw.gda.pl/edukacja-zdalna-pomocne-zrodla-i-materialy/

 2. Na życzenie Czytelników PBW - usługi on-line

  W czasie ograniczenia funkcjonowania placówki, każdy nasz Czytelnik może skorzystać z oferty skanowania materiałów bibliotecznych dla celów edukacyjnych. Jeśli więc macie problem z dotarciem do materiałów bibliotecznych pomocnych w przeprowadzeniu zajęć online czy niezbędnych do napisania pracy magisterskiej, mamy skuteczne rozwiązanie! Od poniedziałku do piątku oferujemy skanowanie materiałów bibliotecznych: artykułów z czasopism i fragmentów książek dostępnych w PBW (do 10 stron).

  Wyszukajcie potrzebne Wam treści w naszych zbiorach poprzez katalog online, skorzystajcie też z naszych tematycznych zestawień bibliograficznych i zamawiajcie.W zamówieniu wystarczy podać numer karty bibliotecznej Czytelnika oraz


  Zakres stron wybranej publikacji należy wysłać na adres e-mail: udostepnianie@pbw.gda.pl
  • tytuł artykułu, jego autora, rok wydania i numer czasopisma
  • tytuł książki, jej autora, rok wydania
 3. Darmowe e-booki w czytelni IBUK Libra


  Kolejny tydzień narodowej kwarantanny za nami, wszystkie zaległe lektury już przeczytane. Co teraz? Choć drzwi biblioteki są zamknięte, to wciąż możecie korzystać z książek w wersji online. Wydawnictwo Naukowe PWN poleca platformę IBUK Libra – e-czytelnię czynną całą dobę, do której nie potrzebujecie żadnej aplikacji. Zadzwońcie lub napiszcie do nas pod adres: udostepnianie@pbw.gda.pl, a my przekażemy Wam numery PIN, umożliwiające wygodne wypożyczanie bez wychodzenia z domu.
 4.  Nauczyciele bibliotekarze - jesteśmy z Wami

   

  Brak spotkań i osobistego kontaktu z członkami kilkunastu grup SIECI WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY PBW nie oznacza, że pozostawiliśmy naszych nauczycieli samych sobie. Tworzymy grupy online i jeszcze bardziej intensywnie niż do tej pory służymy wsparciem, pomocą merytoryczną oraz udostępniamy potrzebne materiały informacyjne, wymieniamy doświadczenia i jesteśmy w zasięgu 7 dni w tygodniu. Wiedza oraz pasja pozwalają nam przetrwać niecodzienną sytuację, nadal wspierać naszych małych czytelników i rozwijać ich zainteresowania czytelnicze. Kontakt z koordynatorami SIECI WSPÓŁPRACY jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych bibliotekarzy: http://pbw.gda.pl/sieci-wspolpracy-i-samoksztalcenia/

 5. Akcja konkursowa skierowana do uczniów i przedszkolaków „Siostro, Bracie – zostań w chacie”  

  Wspólna inicjatywa PBW w Gdańsku i PBW w Słupsku składa się z 9 propozycji konkursów, które dają dzieciom i młodzieży szansę na wykorzystanie różnych form ekspresji i umiejętności. Dzięki realizacji konkursu drogą elektroniczną, wydarzenie obejmuje swoim zasięgiem mieszkańców nawet najmniejszych miejscowości woj. pomorskiego. To świetna alternatywa dla dotychczasowych wydarzeń w przestrzeniach PBW i Filii.

  Uczestnicy mogą wybrać jedną z form nadsyłanych prac konkursowych: plakat, zdjęcie, list, film, sleeveface, prezentację multimedialną lub pracę plastyczną wykonaną dowolną techniką. Poprzez każdą z nich dzieci i uczniowie będą mieli okazję wyrazić siebie, swoje emocje w czasie izolacji oraz podzielą się z odbiorcami zainteresowaniami (w tym literackimi), uzdolnieniami i wyobraźnią. Efekty ich pracy zostaną umieszczone po 10 kwietnia br. na FB bibliotek pedagogicznych.
  Nadrzędnym celem akcji konkursowej jest wsparcie rodziców i nauczycieli w działaniach związanych z kształtowaniem właściwych postaw społecznych dzieci i młodzieży, zwiększaniem ich świadomości na temat zagrożeń zdrowia i propagowaniem zdrowego stylu życia.

  Zapraszamy: http://pbw.gda.pl/siostro-bracie-zostan-w-chacie/ lub https://www.facebook.com/pbwGdansk/

 6. Jesteśmy razem z Wami i dla Was na Facebooku

  Codziennie pomagamy Wam wybrać najciekawsze inicjatywy edukacyjne, źródła informacji w sieci oraz propozycje czytelnicze lub kulturalne. Chcemy wspólnie z Wami łagodnie przejść czas rozstania, ale to nie znaczy, że nie planujemy już wydarzeń „w realu". Gdy tylko będzie to możliwe, spotkamy się podczas nieco odsuniętych w czasie: XVII sesji metodycznej, Festiwalu Literatury dla Dzieci, finału konkursu „Wielka Liga Czytelników", warsztatów teatralnych i wielu innych przedsięwzięć. Do zobaczenia wkrótce!
  A teraz #zostańciewdomu


PBW w Gdańsku

Zapraszamy bibliotekarzy do dzielenia się dobrymi praktykami i przesyłania na adres naszej redakcji: redakcja.portal@sbp.pl informacji o realizowanych akcjach i wydarzeniach, organizowanych przez biblioteki online i skierowanych do czytelników. Najciekawsze inicjatywy będziemy publikować na portalu sbp.pl w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP