Lubuski Bibliotekarz Roku 2019
Nauczyciel – bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.
wykształcenie: wyższe pedagogiczne
13 lat pracy w bibliotece
Działania na rzecz biblioteki /bibliotek
A. Giniewska pracuje w Dziale Udostępniania Zbiorów jako animatorka czytelnictwa i biblioterapeuta. Wprowadziła na polski grunt nową metodę pracy w bibliotece, tzw. tablicę flanelową (Flannel Board Story), przy pomocy której prowadzi warsztaty pn. Flanelowe Opowieści (Storytime). Usprawniła system rejestracji zgłoszeń na warsztaty prowadzone w Bibliotece. Z jej inicjatywy Biblioteka oferuje tematyczne zestawy książek na szkoleniach dla nauczycieli. Jako Członek Rady Literackiej Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom", poleca książki rekomendowane do zamieszczenia w Przewodniku po Dobrych Książkach.
Aktywnie promuje bibliotekę i jej działania na FB i Instagramie oraz w lokalnych mediach: TVP 3 Gorzów Wlkp., Radio Gorzów, Gazeta Lubuska, Bibliotekarz Lubuski.
Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego
Niektóre z szeroko zakrojonych działań A. Giniewskiej wykraczają nawet poza granice Polski. Należy do nich międzynarodowa akcja czytelnicza pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie, która w 2019 r. (IV edycja) zgromadziła 991 placówek oświatowych w Polsce oraz 14 na świecie. W r. szk. 2018/2019, A. Giniewska zrealizowała też kolejną edycję programu czytelniczego pt. Czytanie na drugie śniadanie, skierowanego do żłobków, przedszkoli i klas 0, w którym wzięło udział ok. 2 tys. dzieci z 12 przedszkoli woj. lubuskiego. Przeprowadziła w Bibliotece i poza nią liczne warsztaty biblioteczne dla ok. 650 dzieci i nauczycieli. Współpracując ze środowiskiem lokalnym, zorganizowała m.in. Noc Bibliotek (Schronisko Azorki, Harcerze), wystawę Matematyka jest wszędzie (prezentacja prac uczniów gorzowskich szkół), czy zbiórkę książek dla szpitali w ramach programu "Zaczytani". Ponadto od lat realizuje ze szkołami całoroczne warsztaty zachęcające do czytania pt. CzytAnia w szkole. W 2019 r. uczestniczyło w nich ok. 640 uczniów. W audycji radiowej "Biblioteka Radia Zachód" omawia książki dla dzieci. Wykorzystując swoje kompetencje zrealizowała w gorzowskich przedszkolach program biblioterapeutyczny, wzmacniający u dzieci poczucie własnej wartości.
W 2019 r. została wyróżniona przez Fundację ABCXXI CPCD w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom" w r. szk. 2018/2019. Była też nominowana przez Gazetę Lubuską do tytułu "Osobowość Roku 2018".
Działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego
Jako lubuski lider kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" i koordynator lubuskich Klubów Czytających Rodzin, w ramach programu Rodzinne Czytanie Fundacji ABCXXI CPCD, przeprowadziła w 2019 r., badania naukowe nt. roli gorzowskich KCR w kształtowaniu kultury czytelniczej. Praca czeka na publikację w Wyd. Nauk. Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Prowadziła szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy na podstawie autorskiego programu biblioterapeutycznego dla dzieci pt. Każdy inny, wszyscy równi, który uczył wzajemnej tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka, bez względu na pochodzenie, płeć, religię, wygląd, kulturę. Była współautorką projektu pt. Zagraj w historię, wspierającego edukację historyczną oraz zwiększenie roli biblioteki szkolnej jako atrakcyjnego miejsca nauki i zabawy. Działanie zostało zrealizowane we współpracy z IPN dla uczniów z 14 szkół z woj. lubuskiego. Od 2016 r. prowadzi profil na FB CzytAnia, gdzie promuje zawód bibliotekarza.
Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
Przez 5 lat prowadziła KCR Przystanek Czytankowo. Dzięki niej w woj. lubuskim powstało 9 kolejnych KCR. Odznaczona Medalem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego za działania na rzecz biblioterapii. Zdobywczyni 2 nagród w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom" w l. 2014 - 2018 oraz 3 wyróżnień w l. 2013 - 2017. W 2018 r. nagrodzona przez Zarząd Woj. Lubuskiego za działania na rzecz rozwoju czytelnictwa.
Cechy osobowościowe
Ciekawość, wiodąca cecha osobowości A. Giniewskiej, prowadzi ją w różne strony, cały czas na nowo inspirując do działania. Jest profesjonalna, kreatywna i entuzjastycznie nastawiona do wszystkiego co ją otacza. Wykracza poza schematy. Dzięki otwartości bardzo szybko potrafi nawiązać kontakt z drugim człowiekiem. W realizację projektów wkłada całe serce udowadniając, że bez wsparcia finansowego można równie skutecznie promować czytelnictwo.