Polecamy
45,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Agata Szklarkowska

Pomorski Bibliotekarz Roku 2019

Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku

wykształcenie: wyższe nauczycielskie, podyplomowe: bibliotekoznawstwo i inf. nauk., informatyka w nauczaniu, zarządzanie oświatą
21 lat pracy w bibliotece

  

Działania na rzecz biblioteki /bibliotek

W 2019 r., dzięki A. Szklarkowskiej, Filia PBW w Bytowie otrzymała wyremontowany i przystosowany do użytkowania budynek, w którym postawiono na nowoczesną organizację przestrzeni bibliotecznej oraz utworzono funkcjonalną salę dydaktyczną, z węzłem sanitarnym i przeznaczeniem na działania wspierające placówki oświatowe w powiecie bytowskim. Przeprowadzono też modernizację I piętra budynku PBW w Słupsku aranżując przestrzeń biblioteczną tak, aby usprawnić zarówno pracę bibliotekarzy i administracji.
A. Szklarkowska zaplanowała i wdrożyła modernizację  sprzętu informatycznego w PBW oraz jej 4 filiach, zgodnie z wymogami aktualnych zasad bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych. Dzięki temu, że  pracownicy oraz użytkownicy zyskali dostęp do nowoczesnego i bezpiecznego sprzętu usprawniono realizację procesów bibliotecznych i znacznie podniesiono poziom obsługi czytelników.
W  celu koordynacji zadań bibliotecznych wspomagających placówki oświatowe ,w tym biblioteki szkolne, A. Szklarkowska utworzyła w PBW Wydział Wspomagania Edukacji.

Działania na rzecz użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

W 2019 r. odbyła się XXVI edycja Pomorskiej Wiosny Literackiej. To największa w woj. pomorskim impreza promująca czytelnictwo. W ramach trwającego cztery dni festiwalu literatury zorganizowano aż 50 spotkań, z czego 35 w ponad 20 różnych miejscowościach na Pomorzu, m.in. w Bytowie, Człuchowie, Lęborku, Redzikowie, Sławnie, Trzebielinie, Wicku. W spotkaniach uczestniczyło 4220 uczniów. Wyjątkową propozycją w tej edycji były  warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży. Z inicjatywy A. Szklarkowskiej, współorganizator tej imprezy, Stowarzyszenie Edukacjne VOLUMIN, działające od 20 lat przy PBW, otrzymało z MKiDN nagrodę pieniężną w wys. 15.000 zł za całokształt działalności i wkład w organizację Pomorskiej Wiosny Literackiej. Także dzięki kandydatce i ofercie bibliotecznej przygotowanej specjalnie dla nauczycieli seniorów, PBW otrzymała certyfikat "Miejsce Przyjazne Seniorom".

Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego

W 2019 r. PBW wspomagała biblioteki szkolne, głównie w zakresie organizacji i zarządzania. Zorganizowano kilkadziesiąt takich spotkań w PBW i 4 filiach. Aktywnie działały w nich punkty konsultacyjne prawie codziennie odpowiadając na pytania i prośby bibliotekarzy szkolnych. Realizowano program "Wolontariat jest ok", w ramach  współpracy z bibliotekami szkolnymi. W 2019 r. w placówce było łącznie 54 wolontariuszy, którzy przepracowali aż 726 godzin. Ponadto A. Szklarkowska koordynowała powstanie i działania sieci doradców zawodowych w filiach PBW w Człuchowie i Bytowie. Odbyło się 6 spotkań sieci nt. potrzeb doradców i metod ich wsparcia. W efekcie wyodrębniono w zbiorach dział doradztwa zawodowego i udostępniono on-line  bibliografię tematyczną (150 poz.) z uwzględnieniem najnowszych artykułów.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat  

W l. 2010, 2014 i 2019, A. Szklarkowska otrzymała Nagrody Marszałka Woj. Pomorskiego za rzetelną pracę na rzecz regionu, sprawne  kierowanie PBW w Słupsku i kreowanie jej pozytywnego wizerunku, wsparcie nauczycieli w rozwoju czytelnictwa w szkołach oraz zaangażowanie w realizację Regionalnego Programu Strategicznego "Aktywni Pomorzanie". Natomiast w 2018, w związku z Jubileuszem XXV - lecia Pomorskiej Wiosny Literackiej  otrzymała Nagrodę MKiDN za całokształt pracy promującej czytelnictwo i wartościową literaturę.

Cechy osobowościowe

A. Szklarkowska, to osoba odpowiedzialna i kreatywna, czego dowodzą zmiany w funkcjonowaniu placówki. Otwarta na współpracę i podejmowanie nowych wyzwań zawodowych docenia nie tylko wieloletnie doświadczenie pracowników, ale  też nowe  rozwiązania. Jest osobą życzliwą otoczeniu, uznaje dialog i kompromis za właściwe  metody rozwiązywania problemów. Jej koncepcja funkcjonowania Biblioteki opiera się na znajomości zadań placówki i specyfiki jej funkcjonowania oraz wymagań i oczekiwań środowiska, na rzecz którego działa. Jako sprawny menedżer oświaty posiada wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, cechuje ją tez duża kultura osobista.
 


 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP