Polecamy
Ewelina Palian-Kobiela 35,00 PLN

1024x768 Normal 0 21 false false false... więcej >

Beata Szukalska-Woźnicka

Dolnośląski Bibliotekarz Roku 2019

St. bibliotekarz w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja

wykształcenie: średnie bibliotekarskie
32 lat pracy w bibliotece


 


Działania na rzecz biblioteki /bibliotek

B. Szukalska-Woźnicka od 1.09 2019 r. pracuje w Wypożyczalni dla dorosłych. Aby aktywizować czytelników wprowadziła nową aranżację  przestrzeni bibliotecznej. Dodatkowe antyramy, półki, wygospodarowane miejsca na ekspozycję książek zachęcają czytelników do sięgania po nowe tytuły, w tym książki promowanych autorów (np. laureatów prestiżowych nagród).
Utrzymuje stały kontakt z radiem RMF - MAXX Oleśnica, w którym zapowiada kolejne wydarzenia biblioteczne, organizowane lub koordynowane przez nią. Przygotowała prezentację wakacyjnych lektur, wnikliwie omawiając polecane książki, którą przedstawiła na najbardziej popularnym portalu internetowym w mieście.

Działania na rzecz  użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

Dzięki dobrej znajomości literatury polskiej i obcej, B. Szukalska-Woźnicka jest bardzo kompetentną moderatorką spotkań z pisarzami. W 2019 r. zorganizowała ich 6 z udziałem takich osób jak: Emilia Kiereś, Anna Kamińska, Justyna Bednarek, Melania Kapelusz, Jakub Skworzy czy Błażej Torański.
Pomysłodawczyni i organizatorka cyklów Z Biblioteką przez świat oraz Wystrzałowa jesień w 2019 r. zorganizowała też kolejną, IX edycję Nocy Kobiet, poświęconą barwnym czasom przełomu XIX i XX w. W programie znalazło  się spotkanie z pisarką Martą Orzeszyną, współautorką książki: "Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque", wernisaż prac Agaty Rorat oraz prelekcje i różnorodne zajęcia z samodoskonalenia się, wzmacniania poczucia własnej wartości, relaksacyjne i taneczne.
B. Szukalska-Woźnicka była też organizatorką i kustoszem 8 .edycji Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisów i Małych Form Graficznych pod hasłem Dziecko i książka. W wystawie wzięło udział 50 autorów z 13 krajów (min. z Czech, Turcji, Belgii, Norwegii, Kazachstanu, Meksyku, Serbii, Niemiec i Polski). Ponadto wzięła udział w konferencji Rozbijalnia Szklanych Sufitów, organizowanej przez Fundację Pomiędzy, pod hasłem Komunikacja międzypokoleniowa w pracy, domu, szkole. Jako moderatorka panelu literackiego poprowadziła spotkanie z Magdaleną Zarębską – pisarką, autorką sztuk teatralnych dla dzieci i dorosłych.

Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego

Jest członkiem koła SBP od 13 lat. Organizuje lub aktywnie uczestniczy w takich wydarzeniach jak Dzień Bibliotekarza czy Odjazdowy Bibliotekarz.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat  

Od ponad 20 lat zajmuje się organizacją spotkań z pisarzami, dziennikarzami i artystami poczynając od zapraszania gości, a kończąc na prowadzeniu tych wydarzeń. Wieloletnie doświadczenie i bardzo dobre kontakty z ludźmi ze świata książki sprawiły, że Oleśnica gościła takie znakomitości jak Olga Tokarczuk (dwa razy), Marek Krajewski (kilkakrotnie), Maria Czubaszek, Magdalena Zawadzka, Andrzej Sapkowski, Grzegorz Kasdepke, Wanda Chotomska, Joanna Szczepkowska, Jacek Fedorowicz i wielu innych.
W 2012 r. zainicjowała i wdrożyła autorski projekt pt. Noc Kobiet. To impreza cykliczna adresowana do Pań, która odbywa się w marcu każdego roku. W 9 edycjach wzięło udział ponad 500 kobiet, uczestnicząc w recitalach,  zajęciach relaksacyjnych, warsztatach plastycznych, wykładach i prelekcjach.

Cechy osobowościowe

Jest osobą pracowitą, dobrze zorganizowaną, z pełnym zaangażowaniem wykonującą zawód bibliotekarza. Bardzo przyjaźnie nastawiona do czytelników i współpracowników łatwo nawiązuje kontakty, dzięki czemu skupia wokół swoich projektów wiele osób w tym wolontariuszy chcących współpracować z biblioteką. Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP