Polecamy
10,00 PLN 27,00 PLN

Opracowanie: „Jan Muszkowski: ludzie, epoka, książki. Tradycje i kontynuacje” obejmuje... więcej >

#NieZostawiamCzytelnika – WBP im. E. Smołki w Opolu

Data dodania: 16.04.2020

#NieZostawiamCzytelnika – WBP im. E. Smołki w Opolu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, będąc jak zawsze blisko swoich czytelników, nie pozostawia ich bez wsparcia, w tych trudnych dla wszystkich dniach. Ważny aspekt naszej pracy –  codzienne spotkania z czytelnikami, rozmowy o książkach, bezpośrednie wypożyczanie ich, działania kulturalne – zamieniliśmy na kontakt zdalny, telefoniczny, mailowy, poprzez stronę internetową biblioteki oraz media społecznościowe.

Zbiory

Nie wypożyczamy naszym czytelnikom książek tradycyjnych, ale oferujemy im dostęp do trzech baz e-książek: Legimi, IBUK Libra oraz EBSCO. Przekrój literatury proponowanej przez bazy oraz wielość codziennych próśb czytelników o umożliwienie dostępu do e-książek, świadczą o zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i potrzebie spędzania trudnego czasu z książką. Dla tych czytelników, którzy lubią rozmowę z bibliotekarzami i ich rekomendacje literackie wybieramy książki warte przeczytania. Nasze propozycje umieszczamy na profilu Facebook WBP, ale też w formie recenzji na prowadzonych przez bibliotekę blogach.
W sposób zdalny prezentujemy również zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Zasób tworzonej przez bibliotekę Opolskiej Biblioteki Cyfrowej składa się z kolekcji, będących częścią dziedzictwa narodowego (starodruków, rękopisów, grafik, kartografii), regionaliów (książek, czasopism, druków ulotnych, pocztówek) oraz zbiorów współczesnych (książek i czasopism związanych z regionem, przekazywanych na mocy umów licencyjnych i wydawanych przez WBP). Zbiory Opolskiej Biblioteki Cyfrowej można przeglądać samodzielnie (www.obc.opole.pl lub ze strony WWW biblioteki) wybierając ciekawy obiekt lub śledząc nasze propozycje w mediach społecznościowych - na Fb i Instagramie. Od filmowej prezentacji kolekcji pocztówek ze zbiorów biblioteki rozpoczęliśmy cykl szczegółowo omawiający wyjątkowe zbiory będące w posiadaniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.


Działania kulturalne

Z oczywistych powodów imprezy zaplanowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu musiały zostać odwołane, ale nie zrezygnowaliśmy z możliwości spotkań z pisarzami bez wychodzenia z domu. Sięgnęliśmy do naszego archiwum i zaproponowaliśmy cykl  "Spotkania kulturalne", na który składają się filmowe zapisy organizowanych prze bibliotekę spotkań autorskich.  Cykl rozpoczęliśmy rozmową z Rafałem Fronią, w dalszej kolejności proponujemy spotkanie m.in. z Andrzejem Pilipiukiem oraz Piotrem Milewskim (to spotkanie z udziałem tłumacza języka migowego).


Na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu wbp.opole.pl pokazujemy również inicjatywy twórcze ułatwiające zdalne korzystanie z kultury – spotkania autorskie, spektakle teatralne, zwiedzanie muzeów, koncerty, spotkania z nauką.
Do zaoferowania odbiorcom mamy również wirtualne wystawy opracowane przez pracowników biblioteki, a prezentujące nasze zbiory, m.in. "Ciało ludzkie", "W kręgu katedry" czy "Chrzest Polski w starych księgach opisany" oraz "Dawne Opole i kościół św. Sebastiana w zbiorach WBP".

Edukacja

Bibliotekarze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu realizują kwerendy i zapytania bibliograficzne drogą elektroniczną. Możliwe jest także zamawianie skanów z księgozbioru podręcznego czytelni oraz Działu Informacyjno-Bibliograficznego.
Media społecznościowe biblioteki umożliwiają bezpośredni kontakt z czytelnikami.

Agenda WBP - Biblioteka Obcojęzyczna wykorzystuje Facebook do kontynuowania konwersacji językowych z języka francuskiego, hiszpańskiego, angielskiego na różnych poziomach wiedzy. Nie zapominamy też o obcokrajowcach, którym proponujemy konwersacje z języka polskiego.
Nauka języków obcych może pomagać w aktywnym odprężeniu, ponieważ Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu za pośrednictwem Facebooka proponuje udział w prowadzonych po angielsku zajęciach jogi.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu pomimo tęsknoty za bezpośrednimi kontaktami z czytelnikami apeluje #Zostańwdomu i oczywiście czytaj książki.

Przyłącza się też do akcji #NieZostawiamCzytelnika, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Obecnie staramy się pomóc czytelnikom i miłośnikom książek przetrwać te trudne tygodnie dzięki stałemu kontaktowi z literaturą i szeroko pojętą kulturą. Jednocześnie intensywnie pracujemy, aby po otwarciu biblioteki czekało na wszystkich wiele nowości.

https://www.wbp.opole.pl

https://www.facebook.com/wbpopole

https://www.youtube.com/user/wbpopole/videos  


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP