Polecamy
Katarzyna Stanny 8,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

19 wierszy o planecie. Usłysz głos poetek i poetów. Czwarta edycja międzynarodowej akcji „Wiersze w mieście”

Data dodania: 22.04.2020

19 wierszy o planecie. Usłysz głos poetek i poetów. Czwarta edycja międzynarodowej akcji „Wiersze w mieście”

19 poetyckich głosów z całej Europy przemawia w jednej sprawie. Dzięki akcji „Wiersze w mieście” artystyczne spojrzenie na kwestię ekologii, troskę o planetę i jej stan, który jest efektem działań człowieka może być tej wiosny wyraźniej słyszalne niż przemówienia aktywistów.

W tegorocznej odsłonie, wyjątkowej z uwagi na sytuację w jakiej znalazł się cały świat z powodu pandemii, organizatorzy Wierszy w mieście”, EUNIC Warszawa i Miasto Stołeczne Warszawa, chcą dotrzeć z poetyckim przekazem do odbiorców z całej Polski.

Akcja w przestrzeni wirtualnej wystartowała 15 kwietnia i potrwa miesiąc.

„Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego nie wiem”. Zdanie, które wybitna poetka Wisława Szymborska wypowiedziała w swoim noblowskim odczycie w grudniu 1996 roku, ma teraz szczególny wydźwięk. „Nie wiem” to dwa słowa, które nie tylko poeci, ale i duża część mieszkańców globu powtarza dziś wyjątkowo często. Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Nie wiemy też, jak będzie się rysować przyszłość Ziemi i jej mieszkańców w dobie postępujących zmian klimatycznych i globalnego ekologicznego kryzysu, który od kilku lat jest jednym z wiodących tematów w publicznej debacie.

Zagadnienia związane z ekologią oraz przyszłością planety stojącej w obliczu przemian społecznych i zmian klimatycznych wywołanych degradacją środowiska stały się inspiracją dla twórców popularyzującej poezję akcji „Wiersze w mieście”.

Od początku było jasne, że w 2020 roku nośnikiem poetyckich treści mówiących o sytuacji planety będzie dźwięk. Organizatorzy zamierzali sprawić, by warszawskie przestrzenie kultury: kawiarnie, księgarnie czy biblioteki wypełniły się głosami lektorów czytających poezję. Ale okoliczności walki z pandemią i konieczność domowej izolacji sprawiła, że formuła akcji zmienia się. Twórcom „Wierszy w mieście” zależy, by artystyczny głos poetek i poetów z 19 europejskich krajów przekroczył nie tylko te prawdziwe, ale też wirtualne granice i dotarł do publiczności w każdej polskiej miejscowości.
Poezja wybrzmi pełną mocą, m.in. za pośrednictwem internetowych kanałów oraz mediów społecznościowych. W akcję zaangażowali się przedstawiciele świata kultury i sztuki, organizatorzy wydarzeń. To oni, z powodu koronawirusowej kwarantanny, zostali zmuszeni do odwołania swoich wydarzeń, ale doskonale wiedzą i pozwalają wszystkim odczuć, że to właśnie kultura jest tym, co pomaga tę sytuację przetrwać. Do tego grona dołączą także blogerzy, miłośnicy poezji, literatury i ekologii skupieni wokół popularnych grup w social mediach.

Za ich pośrednictwem, przez cały miesiąc od 15 kwietnia do 15 maja, w całym kraju będzie można usłyszeć wiersze autorek i autorów pochodzących z:

 • Austrii,
 • Danii,
 • Estonii,
 • Flandrii,
 • Hiszpanii,
 • Irlandii,
 • Luksemburga,
 • Republiki Malty,
 • Republiki Czeskiej,
 • Niemiec, Polski,
 • Republiki Mołdawii,
 • Portugalii,
 • Rumunii,
 • Słowacji,
 • Turcji,
 • Ukrainy,
 • Wielkiej Brytanii
 • Włoch.

Organizatorzy zachęcają, by internauci nagrywali wideo i materiały live z własnymi interpretacjami wierszy i dzielili się nimi z odbiorcami w swoich kanałach społecznościowych tagując fanpage „Wierszy w mieście”. Nagrane wiersze można także udostępniać organizatorom do publikacji – w wiadomości prywatnej na stronie www.facebook.com/wierszewmiescie lub wysyłając wideo na adres: k.szmytko@businessandculture.pl
Jestem przekonany, że poezja może być szczególnym sposobem ćwiczenia wyobraźni i empatii. Również empatii ponad granicami, w kontekście projektu europejskiego. Trudno  mi sobie wyobrazić cechy, które są teraz bardziej niezbędne do rozwiązywania palących problemów zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw. Może również dzięki wierszom uda się nam ten czas boleśnie naznaczony epidemią COVID-19, mówiąc słowami Ingeborg Bachmann, „czas odroczony aż do odwołania”, wykorzystać do tego, by odnaleźć niezbędne teraz ludzkości pokłady współodczuwania z innymi ludzkimi i pozaludzkimi bytami – mówi Rupert Weinmann, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i prezydent EUNIC Warszawa.

Organizatorem akcji „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej. Misją Stowarzyszenia jest promocja wartości europejskich poprzez działania na polu sztuki, literatury i nauki. Do ważnych wydarzeń o ugruntowanej pozycji należą m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Stowarzyszenie organizuje również konferencje międzynarodowe, aby poruszać istotne zagadnienia społeczne i kulturowe. W tym roku zorganizowało z okazji Dnia Kobiet konferencję „Kobiety wobec wyzwań przyszłej dekady 2020–2030”.


Wiersze w mieście, 15 kwietnia–15 maja 2020

Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu  
Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie/

Organizatorzy:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC
Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü

Współorganizator:

Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Kontakt dla mediów
Karolina Szmytko
Business & Culture
k.szmytko@businessandculture.pl


mat. pras.
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP