Polecamy
Hanna Łaskarzewska 25,00 PLN 35,00 PLN

Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u... więcej >

Finał IV edycji akcji Kwietniowi Antypiraci

Data dodania: 23.04.2020

Finał IV edycji akcji Kwietniowi Antypiraci

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, rozpoczynamy świętowanie finału IV edycji ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci. Finał potrwa do 26 kwietnia, kiedy przypada Światowy Dzień Własności Intelektualnej.

 

Kwietniowy Antypiraci rozpoczęli swoje działania już w styczniu tego roku pod hasłem Powrót do źródeł (informacji).

Pomysł na tegoroczną edycję akcji był taki, aby powołać międzyszkolny ogólnopolski zespół, który pracując zdalnie metodą projektu, stworzy wspólną prezentację na temat obowiązków i praw użytkowników wynikających z zapisów o prawach autorskich, a także dotyczącą legalnego korzystania z utworów, zasobów wiedzy i informacji oraz wykorzystania wolnych licencji.

Utworzyliśmy w tym celu w wirtualnej przestrzeni miejsce, do którego dostęp online miały zespoły przystępujące do akcji. Placówki zgłaszające swój akces do Kwietniowych Antypiratów można zobaczyć na naszej interaktywnej wirtualnej mapie.

 


Kiedy z początkiem marca zespoły rozpoczęły prace projektowe, sytuacja epidemiologiczna nieco „przycięła” nasze plany. Tym serdeczniej gratulujemy i tym bardziej jesteśmy dumni z zespołów i regionalnych koordynatorów akcji z tych szkół i placówek, którym udało się w tym niełatwym czasie oraz natłoku nowych powinności wykonać dodatkowe zadanie.

W wyniku ogólnopolskiej międzyszkolnej współpracy zespołów powstała prezentacja wyjaśniająca, czym są dzieła/utwory, kto może być ich autorem oraz w jaki sposób można legalnie i etycznie korzystać z dostępnych zasobów.

(TUTAJ ZOBACZ PREZENTACJĘ).

Ta wiedza jest ważnym elementem edukacji rozwijającej kompetencje informacyjne naszych uczniów, tak ważne w funkcjonowaniu we współczesnym świecie.

Akcji "Kwietniowi Antypiraci" patronuje medialnie portal SBP


Anna Puścińska
Ogólnopolski koordynator akcji Kwietniowi Antypiraci
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP