Polecamy
34,00 PLN 49,00 PLN

Suplement IV obejmuje wszystkich „pracowników książki” (od czasów najdaw­niejszych do... więcej >

Kaliskie biblioteki otwarte

Data dodania: 13.05.2020

Kaliskie biblioteki otwarte

12 maja br. Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu otworzyła zarówno Bibliotekę Główną, jak i wszystkie swoje filie. Mimo wprowadzenia wielu ograniczeń i tymczasowych zasad korzystania z księgozbioru ze spotkania po dwóch miesiącach przerwy cieszyli się ogromnie zarówno czytelnicy, jak i bibliotekarze.

Przezroczyste płyty oddzielają sale z książkami i bibliotekarzami od korytarzy, w których na obsługę czekają czytelnicy. Zainteresowanych oddaniem książek i wypożyczeniem nowych w pierwszym dniu wznowienia działalności było naprawdę dużo.

Kolejki nie były jednak długie, ponieważ czytelnicy MBP w Kaliszu ze zrozumieniem przyjęli apel bibliotekarzy i złożyli wcześniej zamówienia.

Mogą to czynić nie tylko poprzez czytelnicze konto w Internecie, przeglądając elektroniczny katalog, ale także mailowo i telefonicznie. Jedna z filii przyjęła blisko 100 zamówień, a w sumie – we wszystkich placówkach – zwrócono prawie 1300 książek i niemal tyle samo wypożyczono.

Filie MBP w Kaliszu otwarte są codziennie, od poniedziałku do piątku, przez sześć godzin, by bibliotekarze mieli rano czas na realizację zamówień oraz mogli – już za 10 dni - zająć się książkami poddanymi kwarantannie. „Do ograniczeń przestrzennych wszyscy już się przyzwyczaili, bo spotykają je w sklepach czy bankach” – mówi Robert Kuciński, dyrektor kaliskiej biblioteki. „Najważniejszym stało się przyzwyczajenie czytelnika do nowego sposobu oddawania książek. Powinien sam zbliżyć książkę do skanera lub trzymać ją odpowiednio, by mógł to zrobić bibliotekarz, a potem nie kłaść na blacie, lecz włożyć bezpośrednio do kartonu”. 

W ten sposób zwrot książek odbywa się w zasadzie w bezdotykowy sposób. „Czytelnik nie może wypożyczanych książek przeglądać. Jeśli nie zastanowił się w domu i nie złożył wcześniej zamówienia, to musi zawierzyć rekomendacji bibliotekarza” – dodał Robert Kuciński. Wbrew pozorom to nie jest wielka zmiana, pracownicy bibliotek bardzo często są dla swych czytelników najlepszymi doradcami.


Tekst i foto: MBP im. A. Asnyka w Kaliszu


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP