Polecamy
29,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

„Uradowaliście dziś moje serce”: śladami Jana Pawła II po ziemi łódzkiej - wystawa w WBP w Łodzi

Data dodania: 18.05.2020

„Uradowaliście dziś moje serce”: śladami Jana Pawła II po ziemi łódzkiej - wystawa w WBP w Łodzi

Data 16 października 1978 r. była przełomowym momentem dla wielu Polaków. To właśnie wtedy kardynałowie zebrani na konklawe wybrali nowego papieża, papieża – Polaka – Karola Wojtyłę, który przybrał imię Jan Paweł II. W ciągu 25 lat swojego pontyfikatu, dzięki swoim poglądom, zachowaniom i wierze, stał się wzorem do naśladowania dla wielu ludzi.

Dla swoich rodaków jest osobą niezwykle ważną, o której pamięć nie przemija. Dlatego też rok 2020 jest rokiem szczególnym dla uczczenia pamięci o Ojcu Świętym. Osiemnastego maja świętujemy setne urodziny Karola Wojtyły, a drugiego kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci papieża.

Również Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przyłączyła się do wydarzeń upamiętniających papieża – Polaka. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Uradowaliście dziś moje serce” : śladami Jana Pawła II po ziemi łódzkiej, która została przygotowana przez Dział Zbiorów Regionalnych.

Jan Paweł II bardzo dużo podróżował, nie tylko podczas pontyfikatu, ale także wcześniej jako kardynał. Zawitał też do Łódzkiego. Dlatego pragniemy zaprezentować Państwu związki papieża z ziemią łódzką.

Na wystawie można obejrzeć książki, czasopisma, zdjęcia, pocztówki, mapy, dokumenty życia społecznego oraz pamiątki związane z wizytami Jana Pawła II w Łodzi, Łowiczu i innych miastach regionu. Oglądając wystawę będą mogli Państwo dowiedzieć się, w jaki, często nietypowy, sposób mieszkańcy regionu pamiętają o papieżu, jak oddawali mu hołd po śmierci, gdzie w Łódzkiem znajdują się pomniki, tablice pamięci i inne formy kultu Jana Pawła II. Oczywiście jest to tylko niewielka cząstka z bogatego materiału dokumentującego więzi papieża z naszym regionem.

Wystawę można oglądać online pod adresem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-uradowaliscie/  oraz zwiedzać od 18 maja 2020 r. w holu głównym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.


WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP