Polecamy
25,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”,... więcej >

W Ratuszu Oruńskim powstanie nowa filia WiMBP w Gdańsku

Data dodania: 27.05.2020

W Ratuszu Oruńskim powstanie nowa filia WiMBP w Gdańsku

W 2021 roku nowa filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku powstanie w Ratuszu Oruńskim. 25 maja 2020 r. została podpisana umowa na przebudowę zabytkowego budynku przy ul. Gościnnej 1.

W budynku wcześniej siedzibę miły różne urzędy, a także komisariat policji. W 2016 r. obiekt został kupiony przez Miasto Gdańsk i objęty projektem rewitalizacji Oruni, który zakłada remont budynku oraz jego adaptację na cele społeczne. Obok filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w ratuszu siedzibę będzie miała Rada Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce oraz znajdą się w nim także pomieszczenia przystosowane do realizacji działań społecznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Ratusz Oruński będzie z pewnością ważnym miejscem tak dla dzielnicy, jak i dla całego miasta. Ogromnie cieszy, że wiemy już, od kiedy będzie można go odwiedzać. Cieszy nas oczywiście, że w tym nowym centrum społeczno-kulturalnym znajdzie się także biblioteka. Tak właśnie wyobrażamy sobie rozwój bibliotek w Gdańsku:  chcemy współpracować z innymi instytucjami, tak by możliwie najlepiej odpowiadać potrzebom mieszkańców. 

~Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.


Nowa Biblioteka Ratuszowa obejmować będzie 339 m² na dwóch kondygnacjach. Na pierwszym piętrze powstanie czytelnia do cichej pracy, a poddasze zagospodarowane zostanie z nastawieniem na czytelnika dziecięcego i młodzieżowego. Docelowo księgozbiór nowej filii obejmować będzie 25 000 książek, w tym 2 500 audiobooków. Czytelnicy będą mieli także dostęp do e-booków, internetu i prasy. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w środku zostanie zamontowana winda.

Przebudowa zakończy się we wrześniu 2021 r.

Jak będzie wyglądał Ratusz Oruński po rewitalizacji można zobaczyć na stronie: https://bit.ly/2XrFhsG

Inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020


MH/Informacja prasowa WiMBP im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP