Polecamy
Siergiej Łukjanienko 20,90 PLN 24,90 PLN

„To ja, MYSZKA” –   myszy można spotkać w zaśnieżonych tundrach i na... więcej >

Od wybuchu bankomatu do erupcji piękna - Filia nr 16 MBP w Kaliszu otwarta

Data dodania: 08.06.2020

Od wybuchu bankomatu do erupcji piękna - Filia nr 16 MBP w Kaliszu otwarta

Filia nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka została otwarta dla czytelników 2 czerwca br. Na ten moment czekało wielu kaliszan. Biblioteka przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 15, mimo niewielkiej przestrzeni, była najczęściej odwiedzaną filią w mieście. W ciągu miesiąca korzystało z niej ponad tysiąc czytelników.

Wybuch bankomatu mieszczącego się na ścianie budynku zatrzymał intensywną działalność biblioteki na osiedlu Dobrzec. Fala uderzeniowa, która powstała podczas eksplozji, spowodowała poważne uszkodzenia wnętrza, wyposażenia i księgozbioru. Pył szklany wypełniał całe pomieszczenia - włącznie z książkami, które musiały zostać poddane specjalistycznemu oczyszczeniu.

 

Część księgozbioru ucierpiała nieodwracalnie i tu z pomocą Filii nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu przyszli: Departament Mecenatu Państwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, instytucje, organizacje, fundacje, wydawnictwa, redakcje, biblioteki i kaliszanie. Akcja  #BookChallengeKalisz, zainicjowana przez Tomasza Jeżyka i Fundację Bread of Life, aktywowała mieszkańców miasta i nie tylko do zakupu książek na rzecz Filii nr 16.

Duże wsparcie finansowe wpłynęło także od Fundacji Banku PKO, która przeznaczyła 4 tys. złotych na odbudowę księgozbioru dziecięcego. Pomogli również lokalni dziennikarze, którzy rozpoczęli społeczną akcję pomocy Filii nr 16, zachęcając do wpłat na rzecz dotkniętej nieszczęściem biblioteki.

Darczyńcy przekazali filii na osiedlu Dobrzec ponad 1200 książek.

Filia nr 16 powróciła do poprzedniej lokalizacji. Wnętrze i wyposażenie nabrało nowego charakteru i z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom.

 „Nowe, jasne meble oraz dodatkowe, wygodne i ozdobne elementy wyposażenia niebagatelnie wpłyną zarówno na komfort korzystania z biblioteki, jak i – chciałoby się rzec – prawie domowy charakter wnętrza” – mówi Robert Kuciński, dyrektor MBP. „To ważny dodatek do atmosfery, jaką kreują w tym miejscu bibliotekarki pod wodzą kierownik filii, Danuty Kucharskiej”.


Zmienił się również wygląd klatki schodowej wiodącej do drzwi biblioteki. Już teraz w korytarzu oglądać można zrealizowaną przez Mateusza Halaka i Arkadiusza Błaszczyka miniwystawę prezentującą z przymrużeniem oka historię Dobrzeca – osiedla, które ma już ponad 40 lat, a po wygaśnięciu epidemicznych ograniczeń będzie można przysiąść na wygodnych fotelach i przejrzeć „uwolnione” książki.

Symboliczna jest także data ponownego otwarcia biblioteki na Dobrzecu, ponieważ w 2020 roku mija 30 lat od momentu jej założenia, dokładnie w tym samym miejscu. Niewątpliwie należał jej się „lifting”, ale szkoda, że w efekcie tak niebezpiecznego i destrukcyjnego zdarzenia. Dziękujemy wszystkim, którym los biblioteki nie był obojętny. Dziękujemy za każde wsparcie. Cieszymy się, że Filia nr 16 może ponownie służyć kaliszanom.

Na dzień przed inauguracją działalności Filii nr 16 odnowioną placówkę odwiedzili: wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, naczelnik WKiS Grażyna Dziedziak, prezes SM Dobrzec Maciej Januszkiewicz oraz sponsorzy dyrektor PKO BP w Kaliszu – Edwin Napierała i prezes kaliskiego oddziału Fundacji Bread of Life – Tomasz Jeżyk.


Robert Kuciński, dyrektor MBP im. A. Asnyka w Kaliszu

Czytaj także na stronie MBP w Kaliszu: Biblioteka na Dobrzecu otwarta!


MBP im. A. Asnyka w Kaliszu


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP