Polecamy
32,00 PLN

  Żyjemy w bardzo „ciekawych czasach”, w dobie dynamicznej transformacji komunikacji... więcej >

Jublieusz 75-lecia WiMBP w Gdańsku - wystawa, konkurs, gra miajska "Książka Go"

Data dodania: 23.06.2020

Jublieusz 75-lecia WiMBP w Gdańsku - wystawa, konkurs, gra miajska

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku świętuje Jubileusz 75-lecia.

Od 2500 książek w lipcu 1945 r. i 3 filii w tymże roku do 673 629 publikacji i 30 filii w roku 2019, od 1860 czytelników w 1947 r. do 119 350 zarejestrowanych użytkowników w roku ubiegłym – liczby te mówią wiele. 75 lat istnienia publicznego bibliotekarstwa w Gdańsku to czas sukcesów i licznych zmian.

Pierwsza publiczna wypożyczalnia powstała w lipcu 1945 r., raptem dwa miesiące od zakończenia wojny. Uznano widać, że kontakt z książką jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb i że możliwie szybko trzeba do niego powrócić. 
Minione trzy ćwierci stulecia przyniosły w gdańskich bibliotekach wiele zmian. Nie ma już ręcznie wypełnianych, ciasno poupychanych w szufladkach, kartek katalogowych. Znikły też opieczętowane datami kartki wypożyczeń.  Kto dziś pamięta biblioteki, które w pewnym momencie musiały zamknąć swoje podwoje? Oczywiście po to, by gdzie indziej powstała filia lepiej odpowiadająca potrzebom mieszkańców.
Czasy się zmieniają, ale zawsze pozostanie jedno: pragnienie spotkania z książką. Winniśmy za nie naszym Czytelnikom serdeczne podziękowania – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Z okazji jubileuszu wszystkie książki zakupione w 2020r. zostały opatrzone specjalną naklejką. Przygotowywane są także wystawy, które przybliżać będą czytelnikom nie tylko historię bibliotekarstwa publicznego w Gdańsku, ale również pokażą zmiany jakie zaszły w funkcjonowaniu bibliotek na przestrzeni ostatnich lat.
W ramach jubileuszu odbędzie się kolejna edycja gry miejskiej Książka GO! oraz zorganizowany został konkurs plastyczny dla dzieci.

Więcej o jubileuszu: http://www.wbpg.org.pl/jubileusz

 


Wystawa – 75 lat Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

Od 19 czerwca do 19 lipca 2020 r. na ogrodzeniu Parku Oliwskiego (od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego) można oglądać wystawę fotograficzną 75 lat Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Na planszach zaprezentowane zostały zdjęcia ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Wystawa w układzie chronologicznym ukazuje ona nie tylko biblioteki gdańskie, ale też z terenu województwa pomorskiego, np. z Kartuz i Strzepcza w pow. wejherowskim. Utworzona w 1945 r. Biblioteka Miejska, dziesięć lat później, w 1955 r., przekształcona została bowiem w wojewódzką. Od tamtej pory otacza opieką merytoryczną pozostałe biblioteki z województw najpierw gdańskiego, a następnie pomorskiego.

Więcej o wystawie: http://wbpg.org.pl/aktualnosc/wystawa-jubileuszowa


Konkurs plastyczny dla dzieci - Wszystkiego najlepszego, Biblioteko!

Zapraszamy naszych młodych czytelników do udziału w konkursie plastycznym. W tym roku świętujemy jubileusz 75-lecia, czyli możemy powiedzieć, że to nasze 75. urodziny. Z tej okazji organizujemy konkurs dla dzieci zatytułowany „Wszystkiego najlepszego, Biblioteko”.

Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku od 5 do 8 lat, które uwielbiają rysować, malować, wycinać i kleić. Zadaniem uczestników jest przygotowanie laurki dla biblioteki i napisanie życzeń urodzinowych.
Na laureatów czekajągry planszowe Mistrz bajek oraz książeczki dla dzieci. Nagrody zostaną przyznane 10 osobom! Na laurki czekamy do 30 czerwca 2020 r. Można je wysłać na adres:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
Targ Rakowy 5/6
80-806 Gdańsk
lub dostarczyć do Biblioteki dla Dzieci (Targ Rakowy 5/6) w godzinach pracy filii.

Szczegóły oraz regulamin konkursu: http://www.wbpg.org.pl/aktualnosc/wszystkiego-najlepszego-biblioteko

 


Gra miejska Książka Go!

Zapraszamy na specjalną edycję naszej zabawy z okazji 75-lecia biblioteki.

W przestrzeni miasta zostanie ukrytych aż 75 tytułów! Wśród nich dużo komiksów oraz książek dla dzieci, ale nie zabraknie także ciekawych powieści dla dorosłych. W tym roku wracamy do korzeni i będziemy ukrywać książki w całym Gdańsku – żeby było trudniej i żeby uczestnicy mieli więcej zabawy przy wyszukiwaniu kryjówek. Zagadki będziemy publikować punktualnie o 12:00 w sobotę i niedzielę podczas pierwszego weekendu lipca (4-5.07.2020r.) – na bibliotecznym profilu na Facebboku @BibliotekaPublicznaGdansk oraz na Instagramie @biblioteka_gdansk.

W grze może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu.

Szczegóły zabawy: http://wbpg.org.pl/aktualnosc/wyj%C4%85tkowa-ksi%C4%85%C5%BCka-go
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/3936384009766469/ 

 


MH/WiMBP w Gdańsku
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP