Polecamy
Halina Mieczkowska 28,00 PLN

… należy skonstruować odpowiednio rozbudowany schemat opisu bibliograficznego, który by przede... więcej >

Finał Programu "MĄDRZY CYFROWI"

Data dodania: 13.07.2020

Finał Programu

Zakończył się program edukacyjny MĄDRZY CYFROWI - akcja prowadzona przez Fundację “ABCXXI -- Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z Google.org pod patronatem medialnym m.in. portalu sbp.pl. W pilotażu oraz dwóch pełnych edycjach Programu wzięło udział łącznie 409 placówek (szkół, bibliotek, domów kultury), ponad 780 edukatorów i blisko 12 000 uczniów.

MĄDRZY CYFROWI to pierwszy w Polsce program dla młodzieży, który łączy edukację moralną, społeczną i cyfrową, wykorzystując zasoby i narzędzia tak zdawałoby się odległe jak literatura piękna, metoda projektowa Design Thinking i nowe technologie. 

Prof. dr hab. Jacek Pyżalski z UAM, autor badań na temat kompetencji cyfrowych młodzieży stwierdził, że mitem jest dobra znajomość nowych technologii przez uczniów i ich umiejętność efektywnego zastosowania narzędzi cyfrowych do zbierania danych lub analizy porównawczej. Według prof. Pyżalskiego młodym ludziom najbardziej brakuje tzw. społecznych kompetencji cyfrowych, czyli umiejętności mądrego zastosowania nowych technologii i właśnie Program MC wypełnia ten najbardziej dotkliwy deficyt. Co więcej, z uwagi na długofalowość i głębsze ujęcie tematu, w ramach Programu MC uczniowie mogą lepiej zrozumieć sens stosowania nowych technologii do dobrych celów oraz rozwinąć swoje umiejętności i motywację poprzez realizację projektów społecznych z zastosowaniem narzędzi cyfrowych i zaprezentowanie swoich prac online.

Spośród prezentacji przesłanych przez uczniów na konkurs finałowy Programu MC, Jury wybrało 4 równorzędne nagrody oraz 6 równorzędnych wyróżnień. Z powodu pandemii i zamknięcia szkół Fundacja była zmuszona zrezygnować z uroczystego podsumowania Programu w Warszawie, dlatego obecnie zaprasza na filmowy Finał MĄDRYCH CYFROWYCH połączony z prezentacją najlepszych projektów społecznych zrealizowanych przez młodzież:

https://www.facebook.com/MadrzyCyfrowi/videos/828161107590411/?notif_id=1593859228921538&notif_t=page_post_reaction

Skrót z ewaluacji Programu MC przeprowadzonej przez Ośrodek Ewaluacji we współpracy Fundacją dostępny jest (PDF) na stronie www.calapolskaczytadzieciom.pl

Zainteresowane placówki mogą bezpłatnie korzystać z materiałów Programu MC zamieszczonych na stronie www.madrzycyfrowi.pl na licencji Cretive Commons. Serdecznie do tego zachęcamy!


Mat. pras./ Fundacja “ABCXXI -- Cała Polska czyta dzieciom”


 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP