Polecamy
26,00 PLN 32,00 PLN

  Żyjemy w bardzo „ciekawych czasach”, w dobie dynamicznej transformacji komunikacji... więcej >

Za nami 7. edycja Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival 2020”

Data dodania: 13.07.2020

Za nami 7. edycja Festiwalu Literatury Dziecięcej  „Rabka Festival 2020”

Zakończyła się siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej  „Rabka Festival 2020”. Wydarzenie odbyło się w dniach 8-11 lipca br. pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 

W ramach Festiwalu odbyły się:

„na żywo”:

  • 4 literackie gry miejskie w Parku Zdrojowym i na Bulwarach
  • 4 spotkania autorskie w Amfiteatrze
  • 2 wystawy ilustracji
  • wręczenie nagrody „Zwyrtała 2020” za najlepszy pomysł na promocję czytania

w Internecie

dostępne przez najbliższy rok na stronach festiwalu:  www.rabkafestival.pl i www.facebook.com/rabkafestival

  • 26 warsztatów i spotkań autorskich dla dzieci
  • 10 prezentacji ekspertów na temat promocji czytelnictwa
  • 2 prezentacje pomysłów nagrodzonych nagrodą „Zwyrtała 2020”
  • 4 zapisy filmowe spotkań, które odbyły się „na żywo”

Mimo pandemii, w warunkach specjalnych, Rabka Festival 2020 przebiegł zgodnie z planem. Odbyły się wszystkie przygotowane wydarzenia. A właściwie trwają cały czas, ponieważ dostępne są w sieci i liczba ich odbiorców cały czas rośnie.

Część spotkań odbyła się „na żywo” w otwartej przestrzeni. Dla uczestników przygotowano 1000 pomarańczowych maseczek z logo festiwalu oraz 1000 specjalnie zaprojektowanych długopisów i notesów z wyrywanymi karteczkami – tak, żeby każdy dysponował własnym sprzętem. Artyści i wolontariusze występowali dodatkowo w pomarańczowych rękawiczkach. To, co było wirusową koniecznością, zamieniono w całkiem atrakcyjną scenografię… Jedyna istotna przykrość, to ograniczony dostęp czytelników do ulubionych autorów. Nie można było samemu podać książki do podpisu, a przy okazji porozmawiać… Książki dostarczane były na scenę w koszach, a po ich podpisaniu oddawane właścicielom.

Liczba osób, która wzięła udział w spotkaniach autorskich i w grach miejskich pokazuje jak bardzo ludzie spragnieni są bycia razem i osobistego udziału w wydarzeniach literackich. W grze miejskiej, podczas której należało przez dwie godziny biegać po parku i odpowiadać na rozwieszone na drzewach pytania, brało udział średnio 40 drużyn dziennie. Wiele z nich przez cały czas trwania festiwalu. Mali i duzi z maskami na twarzach, mimo upału, a w ostatni dzień w ulewnym deszczu, siedząc na co drugiej dopuszczonej do wykorzystania ławce,  śledzili spotkania z autorami. Nie było to łatwe, ale, jak powiedział zebranym Marcin Szczygielski, takie spotkania będą wspominać do końca życia i opowiadać o nim wnukom…

W Rabce z czytelnikami spotkali się: Michał Rusinek, Ewa Czaczkowska, Marcin Szczygielski, Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz aktorzy: Dorota Segda i Jerzy Stuhr. W spotkaniach z nimi można uczestniczyć nadal, za pośrednictwem Internetu. Podobnie jak w 26 festiwalowych warsztatach i spotkaniach autorskich. Mają one formę krótkich, atrakcyjnych filmików. W dowolnym momencie mogą do nich zaglądać dzieci, ale też dorośli, ponieważ  są świetną inspiracją do wakacyjnych zabaw literackich.

Ich akcja rozgrywa się w całej Polsce: autorzy zapraszają do włókienniczej Łodzi (Grażyna Bąkiewicz), tajemniczego Gdańska (Ewa Poklewska Koziełło, Agnieszka Śladkowska i Elżbieta Pałasz), opowiadają o starszych i nowszych legendach Krakowa (Barbara Gawryluk, Melania Kapelusz), z Wojciechem Mikołuszką możemy śledzić bociany w ich podróżach do Afryki … i podobnych propozycji jest bardzo dużo… Dla dorosłych przeznaczony jest cykl eksperckich wykładów, na tematy związane z promocją czytelnictwa wśród dzieci. Można posłuchać między innymi Ryszarda Koziołka, Marcina Napiórkowskiego, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Marcina Szczygielskiego, Anny Czabanowskiej-Wróbel, Krystyny Zabawy, Tomasza Majkowskiego i Biserki Čejović.

Tegoroczny festiwal był wielkim wyzwaniem. Najprostsze sprawy, jak choćby podpisywanie książek przez autorów, sposób rejestrowania i usadzenia publiczności, stawały się problemami. Praktycznie każdy dzień przynosił nowe pytania, które trzeba było szybko, z dbałością o dobry nastrój uczestników, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, rozstrzygnąć. Oczywiście pojawiły się też nowe możliwości szanse. Pewnie z niektórych z nich nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Ale już jedno jest wiadome: udało się utrwalić i udostępnić wiele wspaniałych, rozwijających wyobraźnię  treści, z których teraz mogą korzystać dzieci nie tylko z całej Polski, ale także (jak się przekonujemy z nadsyłanych informacji) z całego świata.


Kinga Lanc, MBP im. Floriana Ceynowy w Rumi: Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec/Laureatka nagrody „Zwyrtała 2020” za najlepszy pomysł promujący czytanie


Mat. pras. Rabka Festival
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP