Polecamy
79,00 PLN 99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0 21... więcej >

Muzoteka - dawna Filia Muzyczna BP w Częstochowie - otwarta w nowej lokalizacji

Data dodania: 16.07.2020

Muzoteka - dawna Filia Muzyczna BP w Częstochowie - otwarta w nowej lokalizacji

Filia Muzyczna przy Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie działała od roku 1979 i była wówczas jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu. Zmieniające się realia sprawiły, że lokalizacja, w której Filia działała od 40 lat przestała zadowalać mieszkańców miasta. Umiejscowienie na piętrze i wysokie schody uniemożliwiały korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami i znacznie je utrudniały seniorom czy matkom z małymi dziećmi. Problemem stało się również usytuowanie w oddaleniu od centrum miasta i szkół muzycznych, których uczniowie i studenci byli najbardziej zainteresowani jej zbiorami. W związku z tym Rada miasta Częstochowy pod koniec roku 2019 wprowadziła zmiany do statutu Biblioteki, by umożliwić przeniesienie Filii do innej lokalizacji.  Ponadto zadecydowano o zmianie nazwy placówki na luźniejszą i bardziej  nowoczesną - Muzoteka. Od 1 lipca 2020 Muzoteka wznowiła działalność, oczywiście z przyjęciem obowiązujących obostrzeń.

Teraz warunki korzystania ze zgromadzonych przez Bibliotekę muzycznych i okołomuzycznych zasobów znacznie się poprawiły. Przeniesienie ich do ścisłego centrum miasta – do lokalu przy alei Kościuszki 4, w bezpośrednie sąsiedztwo Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz w pobliże Wypożyczalni Głównej – zwiększy dostępność zarówno samych zbiorów, jak i oferty kulturalno-edukacyjnej tego działu Biblioteki.

Umiejscowienie na parterze rozwiąże problem barier architektonicznych dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Ponadto osoby niewidome i słabowidzące – korzystające z przeznaczonych dla nich zbiorów pobliskiego Oddziału dla Dzieci i Młodzieży – zyskają teraz możliwość korzystania w tym samym miejscu również z materiałów muzycznych.


Z nowej Muzoteki” niedaleko jest do Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Jasnogórskiej i do Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza przy ul. Zbierskiego. Będzie to korzystne dla uczących się tam młodych ludzi; pozwoli też rozwijać


AB/Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego

Czytaj także: https://swiatbibliotek.pl/muzoteka-w-czestochowie/


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP