Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

"Podaruj wiersz" - zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej

Data dodania: 31.07.2020

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji „Podaruj wiersz”.

W naszej intencji akcja „Podaruj wiersz” ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.

Fundacja im. Zbigniewa Herberta wraz z Biblioteką Narodową pragnie zaprosić Państwa bibliotekę do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”. Osoby biorące udział w akcji chcemy – z Państwa pomocą – zaprosić do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza (nie musi to być wiersz Zbigniewa Herberta) i ofiarowania tego przepisanego wiersza komuś, dla kogo to może być ważne.

Działania, do których zapraszamy, sprowadzają się do czterech prostych kroków:

  1. sięgnięcie po zbiór wierszy (w domu lub w bibliotece),
  2. wybranie jednego z nich,
  3. odręczne przepisanie wybranego wiersza,
  4. podarowanie go komuś.

Zdajemy sobie sprawę, że wobec ciągle istniejącego zagrożenia koronawirusem część uczestników akcji może obawiać się korzystania z kart papeterii do przepisywania wierszy. Takie osoby chcemy zachęcać do podarowania/przesłania drogą elektroniczną wybranego wiersza w formie „cyfrowego dyptyku”:

  1. zdjęcia odręcznie przepisanego wiersza oraz
  2. pliku audio z nagranym odczytaniem wiersza, który został przepisany (fotografię i nagranie można w łatwy sposób wykonać za pomocą większości telefonów komórkowych lub innych prostych narzędzi cyfrowych).

Mamy nadzieję, że włączą się Państwo w naszą akcję, jako ambasadorowie i najlepsi propagatorzy jej idei. Nie oczekujemy Państwa wkładu finansowego, a jedynie chcemy prosić o wsparcie naszego pomysłu poprzez informowanie o akcji i umożliwienie przepisywania wierszy w Państwa placówce. Jednocześnie sądzimy, że akcja „Podaruj wiersz” może wzbogacić działania realizowane np. w ramach Nocy Bibliotek, Mikołajek w Bibliotece, Wakacji z Wierszami, czy innych imprez okolicznościowych.

W zeszłym roku do naszej akcji przyłączyło się kilkaset bibliotek i szkół w całej Polsce, które przepisywały wiersze m.in. dla lokalnych oraz ogólnopolskich instytucji opieki społecznej – np. Fundacji „Akogo”, SOS Wioski Dziecięce, Fundacji „Projekt Starsi”.

Przygotowaliśmy również specjalne karty papeterii „Podaruj wiersz” (z rysunkami Herberta), na które uczestnicy akcji mogą przepisać wybrany przez siebie wiersz. Karty te bezpłatnie roześlemy do placówek, które wyrażą chęć uczestnictwa w akcji.

Po przyłączeniu się do naszej akcji, informacja o Państwa bibliotece znajdzie się w aplikacji na Smartfona – „Podaruj wiersz”.

Przebieg akcji „Podaruj wiersz” relacjonować będziemy w sieci, głównie poprzez stronę:podarujwiersz.pl oraz profil Fundacji na Facebooku (@Herbert.Pan.Cogito).

Ufamy, że społeczność Państwa biblioteki zaangażuje się w akcję „Podaruj wiersz” i że dzięki Państwa pomocy słowa wierszy – słowa prawdziwie znaczące, niosące sens i nadzieję, dające oparcie – trafią zwłaszcza do tych osób, które takich słów najbardziej potrzebują.

Licząc na to, czekamy na Państwa odpowiedź.

Z wyrazami głębokiego szacunku

Magdalena Bliźniuk i Monika Czapka / koordynatorki akcji „Podaruj wiersz”

adres do korespondencji: podarujwiersz@fundacjaherberta.pl


>> Zaproszenie skierowane do bibliotekarzy (PDF)


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP