Polecamy
39,00 PLN 99,00 PLN

Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętej... więcej >

Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2 - projekt MBP w Jaworznie

Data dodania: 18.08.2020

Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2 - projekt MBP w Jaworznie

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, kontynuując założenia pierwszej edycji, przystąpiła do realizacji kolejnej odsłony projektu pn. „Performatywna książka. Performatywna biblioteka”. Stało się to możliwe dzięki ponownemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Nowy program obejmie szereg inicjatyw kulturalnych, opartych na twórczych formach artystycznych promujących czytelnictwo, książkę i sztukę.

Wydarzenia organizowane będą od czerwca do grudnia br., w ramach 5 cykli, składających się z kilku (od 3 do 4) spotkań warsztatowych, imprez z twórcami, artystami, autorami, aktorami:

  • Self-body-book - opowiadanie ciałem
  • Baju, baju-book - gawędy na żywo
  • Street-book - opowieści fokusowe o życiu miejskich ulic
  • Źródło-book - szukamy swoich korzeni;
  • Design-book - tworzymy książki dotykowe. Zorganizujemy również akcję happeningową „Biblioteczne Laboratorium Kultury”.

Efektami materialnymi są album oraz wystawy, które zaprezentujemy na gali finałowej, połączonej z koncertem. „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2", podobnie jak pierwsza odsłona, zakłada działania służące czytelnictwu, zachęcaniu do sięgania po książkę. Opracowując ofertę warsztatów, spotkań i wydarzeń zależało nam, by każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Niezbędną bazą, oprócz nieograniczonej niczym wyobraźni, zapału i otwartości na różne formy działania będą bogate zbiory oraz nowe technologie.

Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP Kultura, ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, EXTRA Jaworzno, PULS JAWORZNA.


STREET-BOOK – warsztaty fotograficzne

Za nami pierwsze warsztatowe spotkanie z cyklu „STREET-BOOK”.

Zajęcia poprowadził Konrad K. Pollesch – artysta fotografik, specjalizujący się w portrecie i pejzażu, od 1985 r. wykonuje zdjęcia w technice gumowej. Artysta na przykładzie własnych prac udzielił uczestnikom wskazówek przed pierwszym wyruszeniem w miejski plener. Najważniejszym przekazem było uwrażliwienie na „myślenie fotograficzne”, uważność obserwacji i otwarcie na odbiór otaczającej rzeczywistości, w bliskim i dalekim planie.

W inauguracji cyklu wziął także udział zaprzyjaźniony z biblioteką twórca jaworznickiej „Szkoły Widzenia” dr hab. Jakub Byrczek, który przekazał garść cennych uwag praktycznych, szczególnie ważnych dla osób rozpoczynających swoją przygodę z aparatem. Powstałe w trakcie czterech zajęć prace zaprezentują autorskie spojrzenie młodych ludzi na nasze miasto. Różnorodne ujęcia ukażą zarówno pejzaże uliczne jak i architektoniczne detale.

Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Mat. pras. MBP w Jaworznie


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP