Polecamy
Aleksandra Maria Korczak 29,00 PLN

Praca p. Aleksandry Korczak zachowuje wszystkie rygory naukowości, Autorka operuje dojrzałym warsztatem... więcej >

Street book - cykl warsztatów fotograficznych w MBP w Jaworznie

Data dodania: 19.08.2020

Street book - cykl warsztatów fotograficznych w MBP w Jaworznie

"Street book" to  cykl warsztatów fotograficznych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie w ramach projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, który uzyskał dofinansowanie ze środków MKIDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym portalu sbp.pl

Pierwsze zajęcia wrsztatowe poprowadził Konrad K. Pollesch - artysta fotografik, specjalizujący się w portrecie i pejzażu, a od 1985 r. wykonujący zdjęcia w technice gumowej. W inauguracj cyklu wziął udział także zaprzyjaźniony z biblioteką twórca jaworznickiej „Szkoły Widzenia” dr hab. Jakub Byrczek >> czytaj więcej

Druga odsłona warsztatów z zakresu fotografii artystycznej przebiegła pod hasłem „Dusza Ulicy”. Zajęcia poprowadziła Barbara Górniak - artystka fotograf, która inspiracje dla swoich obrazów czerpie z wnikliwej obserwacji życia codziennego. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmuje fotografia abstrakcyjna, dokumentalna, krajobrazowa, przyrodnicza. Spotkanie, które odbyło się 30 lipca, poświęcone zostało ulotnej aurze miasta. Artystka zdradziła uczestnikom, jak poprzez drobne zabiegi warsztatowe, w znane nam miejskie ulice, tchnąć drugie życie.

Odpowiednie ujęcie obiektu np. w odbiciu witryn sklepów, szklanych drzwiach, wodzie, czy też stosowne wykorzystanie światła i roli cienia, może nadać zdjęciu niepowtarzalny charakter.

Powstałe w ten sposób fotografie cechować będzie doza tajemniczości i abstrakcji.

Uczestnicy zajęć mogli również skorzystać z indywidualnych, cennych porad, na temat pierwszych prac wykonanych w ramach warsztatów Street-Book.

31 lipca br. odbyły się trzecie, przedostatnie warsztaty fotograficzne z cyklu STREET-BOOK. Gościem specjalnym zajęć, pod nieco tajemniczo brzmiącym tytułem „Zdążyć przed czasem”, była Halina Morcinek – artystka fotograf, zajmująca się zarówno fotografią klasyczną jak i digitalną.

Spotkanie stanowiło okazję do zaprezentowania i omówienia prac artystki, wykonanych na ulicach w różnych częściach świata. Była to fotograficzna opowieść o ludziach i miejscach, oddająca emocję towarzyszące autorce w chwili utrwalania obrazu. Nieustanne poszukiwanie symboli, znaków, detali pojawiających się w przestrzeni miejskiej, widziane oczami artystki, balansując na granicy rzeczywistości i wyobrażenia, tworzyły niejako nowe historie. Nie zawsze to co uwiecznione zostało na zdjęciu było faktem, czujny obserwator mógł się dopatrzeć szczegółów, które zmieniały percepcję fotografii. Artystka podzieliła się również z uczestnikami swoją wiedzą na temat warsztatu pracy fotografika oraz sposobami uzyskania ciekawych efektów poprzez zmianę perspektywy, czy wykorzystanie cienia.

12 sierpnia br. odbyły się czwarte, ostatnie już warsztaty fotograficzne z cyklu „Street-book”. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję spotkać się z jaworznickim autorytetem w dziedzinie fotografii tradycyjnej i artystycznej – dr. hab. Jakubem Byrczkiem. Słowo wstępne do zajęć poświęcone było pracy twórczej prelegenta, prowadzonych projektów i efektów jego działalności. W dalszej części spotkania dyskutowano na temat roli i znaczenia sekwencji w fotografii i sposobu jej użycia, wymagającego autorskiego potraktowania medium.


Mat. pras. MBP w Jaworznie

Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP