Polecamy
25,00 PLN

W kolejnym piętnastym tomiku serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”,... więcej >

Wytyczne MKiDN dla bibliotek - aktualizacja

Data dodania: 07.09.2020

Wytyczne MKiDN dla bibliotek - aktualizacja

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowano zaktualizowane wytyczne dla bibliotek w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

 

Mimo ograniczeń epidemicznych biblioteki powinny działać w zakresie możliwym do realizacji w reżimie sanitarnym.

Dodatkowe obostrzenia dotyczą bibliotek w strefach żółtych i czerwonych, w których nastąpił wzrost zagrożenia epidemicznego, gdzie rygorystycznie należy przestrzegać zakrywania ust i nosa przez bibliotekarzy i czytelników, stosować środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe przed wejściem do biblioteki oraz rygorystycznie przestrzegać zasady minimum 1,5 m dystansu społecznego we wszystkich przestrzeniach publicznych. Ponadto należy stale wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni (w tym toalety i korytarze, jeśli jest to możliwe).

Dla bibliotek w strefie czerwonej nie rekomenduje się prowadzenia czytelni oraz wolnego dostępu do księgozbioru, a jedynie do wypożyczalni w zakresie zwrotów i wypożyczeń.

Zasadne jest wcześniejsze umówienie telefoniczne lub mailowe wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek. Zaleca się ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu (np. na ladzie bibliotecznej) użytkownika z bibliotekarzem.

W bibliotekach strefy czerwonej i żółtej nie rekomenduje się również organizacji wydarzeń i spotkań innych niż w formie on-line.

Źródło: MKiDN

>> Pełen zakres wytycznych dla bibliotek (strona MKiDN)


Red.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP