Polecamy
47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Podaruj wiersz - akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Data dodania: 09.09.2020

Podaruj wiersz - akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Przypominamy, że trwa II edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”, której inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta. Inspiracją dla akcji są listy-wiersze Zbigniewa Herberta, które poeta pisał do przyjaciół, ważnych dla niego osób i artystów, obdarowując ich autografami swych wierszy. Wydarzeniu patronuje medialnie portal SBP.

Udział w akcji polega na przepisaniu wybranego wiersza na przygotowanej przez organizatorów karcie papeterii i podarowaniu go konkretnej osobie. Uczestnicy mogą również podarować wiersz w formie „cyfrowego dyptyku” – zdjęcia odręcznie przepisanego wiersza oraz pliku audio z nagranym odczytaniem wiersza.

Akcja potrwa do 30 października br.

Na potrzeby ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz” organizatorzy przygotowali specjalną kartę papeterii, na której można odręcznie przepisać wybrany przez siebie utwór, by następnie taką kartę z przepisanym wierszem podarować wybranej osobnie.

Karty można bezpłatnie otrzymać w bibliotekach publicznych na terenie całego kraju. Kartę (i materiały informacyjne) można pobrać na stronie podarujwiersz.pl

Osoby biorące udział w akcji, które obawiają się korzystania z papierowych kart papeterii ze względu na ciągle istniejące zagrożenie koronawirusem, mogą podarować wiersz drogą elektroniczną, w formie „cyfrowego dyptyku”: zdjęcia przepisanego wiersza oraz pliku audio z nagraniem odczynia przepisanego wiersza (fotografię i nagranie można w łatwy sposób wykonać za pomocą większości telefonów komórkowych).

W Google Play będzie do pobrania bezpłatna aplikacja smartfonowa, która ułatwi udział w akcji (pozwoli na lokalizację w najbliższej okolicy miejsc dystrybucji kart, będzie również zawierała elektroniczną wersję karty papeterii).

O idei akcji „Podaruj wiersz” mówi prof. Paweł Próchniak, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta – pomysłodawca i moderator akcji:

„Poezja jest darem. Otrzymujemy ten dar, ale możemy też nim się dzielić. Warto to robić. Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to również intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.”

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w akcję oraz do dzielenia się zdjęciami i filmikami video (pokazującymi udział w akcji i jej efekty), które będą umieszczane na Facebookowym fanpage’u Fundacji im. Zbigniewa Herberta: @Herbert.Pan.Cogito.

Partnerem akcji „Podaruj wiersz” jest Biblioteka Narodowa, a patronem medialnym Polskie Radio. Akcję wspiera ogólnopolski portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a Polski komitet ds. UNESCO objął ją swoim patronatem honorowym.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – interwencje 2020”.

Szczegółowe informacje >> podarujwiersz.pl


Redakcja


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP