Polecamy
Katarzyna Biernacka-Licznar 25,00 PLN 41,00 PLN

Rozprawa jest pierwszym syntetycznym rozpoznaniem recepcji włoskiej literatury dziecięcej w Polsce. Z... więcej >

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach - otworzyła się na nowo

Data dodania: 15.09.2020

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach - otworzyła się na nowo

28 sierpnia, po półrocznej przerwie, Biblioteka otworzyła się na nowo, choć istnieje już 72  lata, licząc od momentu powołania w 1948 roku.
Od samego początku działalności borykała się z problemami lokalowymi. Już w połowie lat 70 mówiono o potrzebie wybudowania nowej biblioteki. Temat powrócił na przełomie wieków i przez wiele lat padały zapewnienia – „Musimy wybudować nowoczesną bibliotekę w naszym mieście”.
Obietnica ta doczekała się jednak spełnienia dopiero w 2016 r., kiedy to z inicjatywy Burmistrza Pana Mariana Błachuta, Rada Miejska podjęła uchwałę o budowie nowej siedziby biblioteki. To wyznaczyło początek trudnej, ale pięknej historii, utkanej z determinacji, siły, wiary i marzeń wielu osób; szczególnie bibliotekarzy, władz miasta i czytelników.

Nowy gmach czechowickiej biblioteki to nowoczesny, funkcjonalny, obiekt, skrojony na miarę dzisiejszych potrzeb i aspiracji społeczności naszej gminy, na którego budowę mieszkańcy Czechowic-Dziedzic czekali przeszło 45 lat.

Budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej kosztowała 8 975 000, 00 złotych brutto. Dzięki skutecznej aplikacji o środki zewnętrzne – inwestor – czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, pozyskała dofinansowanie zadania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych, czyli maksymalna wysokość środków, o które mogły wnioskować startujące w konkursie biblioteki. Warto w tym miejscu dodać, że biblioteka znalazła się w ten sposób w wąskim gronie 20 bibliotek z całej Polski, a o ministerialną dotację na remonty, przebudowy, czy choćby tylko zakup wyposażenia, aplikowało ponad 200 placówek bibliotecznych.


fot. Joanna Nowicka

Budynek czechowickiej książnicy to 1700 metrów nowoczesności. Na tej przestrzeni znajduje się ponad 228 tysięcy woluminów (książek, audiobooków, filmów DVD, płyt CD, gazet). Rocznie bibliotekę odwiedza ponad 163 tysiące użytkowników, a 11 200  osób to zapisani czytelnicy.  Do dyspozycji czytelników jest Wypożyczalnia, Dział dla Dzieci i Młodzieży, Dział Audiowizualny, Czytelnia Multimedialna oraz do pracy cichej, całodobowa wrzutnia, książkomat, samoobsługowy self-check, wi-fi, odtwarzacze CzytakPlus dla osób niewidomych i słabowidzących, czytniki e-booków.


fot. Joanna Nowicka

Nowy budynek zintegrowany jest z zieloną przestrzenią wokół niej, gdzie znajduje się w pełni dostępny, pozbawiony barier architektonicznych plac z podświetlanym trejażem, schodami, podjazdem, linarium, stolikami i miejscami relaksu oraz tablicami wystawowymi. Na realizację zadania „Zagospodarowanie terenu wokół budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Paderewskiego” pozyskano dofinansowanie w wysokości 299 000,00zł ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” 2014-2020.


fot. Joanna Nowicka

Siłą biblioteki od zawsze był i jest świetny księgozbiór oraz profesjonalna  i dobrze wykształcona kadra. Warto uzmysłowić sobie, jak wielką pracę na rzecz społeczności lokalnej wykonują bibliotekarze. Biblioteka to miejsce przyjazne dzieciom. Oferta dla najmłodszych to m. in.: zajęcia dydaktyczne, spotkania autorskie z twórcami dla dzieci, warsztaty artystyczne rozwijające zdolności manualne i wyobraźnię.

Poprzez comiesięczne „Kolorowe spotkania czwartkowe”, biblioteka integruje  środowisko osób niepełnosprawnych. Od 2009 roku przy bibliotece działa także „Akademia Pięknego Czasu”. Zorganizowana na wzór uniwersytetu III wieku, ma za zadanie edukować, integrować seniorów z młodszym pokoleniem oraz przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób starszych. Akademia proponuje swoim Słuchaczom lektoraty, warsztaty, wykłady tematyczne oraz wyjazdy kulturalno-edukacyjne. Przy Akademii prężnie działa grupa nordic walking. Rokrocznie z oferty korzysta ponad 6500 osób.

Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale centrum życia kulturalnego mieszkańców. Za bogatą działalność kulturalną na rzecz społeczności lokalnej czechowicka książnica była wielokrotnie nagradzana, m. in. w 2011 roku wygrała ranking Instytutu Książki i Dziennika „Rzeczpospolita” uzyskując tytuł Najlepszej Biblioteki w Polsce a w kolejnych latach plasując się  w pierwszej 10. Nowoczesna przestrzeń daje nowe możliwości odpowiadania na potrzeby użytkowników.

Jesienią w bibliotece na dzieci oraz dorosłych czeka bogata oferta,  której celem jest uczyć, bawić, wychowywać, inspirować, rozwijać pasje i zainteresowania. Nie zabraknie ciekawych spotkań, kreatywnych rozmów i okazji do relaksu. Do zobaczenia w Bibliotece!


Fotorelacja z otwarcia Biblioteki


Magdalena Wygoda MBP w Czechowicach-Dziedzicach
Fot. Joanna Nowicka, MBP w Chechowicach-Dziedzicach
 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP