Polecamy
49,00 PLN

Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Publikacja zbiorowa Mai... więcej >

Biblioteka dla klimatu - w Szczecinie odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy

Data dodania: 24.09.2020

Biblioteka dla klimatu - w Szczecinie odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy

W sobotę 19 września 2020 r. odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy z woj. zachodniopomorskiego „Biblioteka dla klimatu”. Wzięli w nich udział bibliotekarze bibliotek publicznych i szkolnych Gryfic, Gryfina, Nowego Warpna, Nowogardu, Szczecina, Żukowa (pow. sławieński).

Przeciwdziałanie zmianom klimatu jest obowiązkiem nas wszystkich, bez wyjątku. Wybór przed jakim stoimy, to albo coś zrobimy (i to z sensem), albo po nas. Dlatego wszelkimi sposobami warto organizować działania edukacyjne i praktyczne. Biblioteka jest idealnym miejscem do tego, aby poszerzać wiedzę i wdrażać przemyślane rozwiązania. Bibliotekarze są grupą zawodową o dużym zaufaniu społecznym, a biblioteka to bezpieczna przestrzeń dla każdego. Sieć bibliotek oplata całą Polskę, co daje doskonałe możliwości działań edukacyjnych na terenie kraju. Krótko mówiąc: Kto jeśli nie MY?!

(Z materiałów promocyjnych)

Celem warsztatów  było zdobycie narzędzi do wdrażania zmian w myśleniu i działaniu na rzecz przeciwdziałania i przygotowania się na czekające nas nieuchronnie zmiany klimatyczne. Uczestnicy mieli zdobyć lub uporządkować wiedzę na temat zmian klimatycznych, a podczas części praktycznej warsztatów spróbować  wypracować  scenariusze spotkań do przeprowadzenia w swoich bibliotekach. Otrzymali pakiety materiałów edukacyjnych przygotowanych na potrzeby warsztatów.

Warsztat prowadziła Agnieszka Sadowska-Konczał - członkini zarządu Stowarzyszenia Zero Waste, specjalistka edukacji dla zrównoważonego rozwoju, certyfikowana trenerka, ekoblogerka.
Spotkanie odbyło się w szczecińskiej kawiarni społecznej -  Kooperatywa Łaźnia - z salami warsztatowymi i szkoleniowymi, w których realizowane są projekty aktywizujące osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz integrujące lokalną społeczność.
Jej działalność, m.in. na rzecz wsparcia osób wykluczonych, została przestawiona uczestnikom warsztatów.

Przeprowadzone szkolenie stanowi mały krok ku wdrażaniu zmian w myśleniu i działaniu na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu. Jeśli chcecie wiedzieć jak istotna jest dla nas wszystkich ta sprawa, zajrzyjcie koniecznie TU: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/mozna-panikowac-422.

Inicjatorem i realizatorem szkolenia było Koła 3 Oddziału Szczecińskiego SBP, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Zarząd Oddziału Szczecińskiego SBP  (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Oddziału w Szczecinie) uzyskał dotację z Programu Społecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Koordynatorką projektu była Barbara Markowska –

Relacja fotograficzna: https://www.facebook.com/pg/OZSBP/photos/?tab=album&album_id=1843910612427525

______________

Przydatne Linki:

_______________
 

Agnieszka Sadowska-Konczał
Reprezentuje Polskie Stowarzyszenie Zero Waste działające od 2017 r. na rzecz prewencji powstawania odpadów i wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest specjalistką ds. edukacji dla zrównoważonego rozwoju, magistrem biologii i doktorem w dziedzinie nauk społecznych. W jej zainteresowaniach badawczych leży temat polityki oświatowej w kontekście reagowania na globalne wyzwania ekologiczne. Jest też autorką prac naukowych i scenariuszy zajęć dla nauczycieli w tej tematyce. Od 2012 r. pracuje jako trenerka edukacji ekologicznej zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i osobami dorosłymi. Doświadczenie zdobywała w Ośrodku Działań Ekologicznych Źródła szkoląc również nauczycieli i bibliotekarzy w ramach licznych edycji projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych". Jest inicjatorką ogólnopolskiej akcję #zwłasnymkubkiem, promującą sprzedaż napojów na wynos do kubków wielorazowych klientów.
_______________
 

Biblioteka dla klimatu - warsztaty dla bibliotekarzy z woj. zachodniopomorskiego
Szczecin, Kooperatywa Łaźnia, 19.09.2020.
Organizator: Koło 3 Szczecin OZ SBP.
Finansowanie: Program Społecznik 2019-2021 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Koordynatorka projektu: Barbara Markowska.
#PomorzeZachodnie #społecznik #KARRSA #ProgramSpołecznik


Oprac.: Marta Kurzyńska, Barbara Markowska.
Fot.: Marta Kurzyńska.

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP