Polecamy
99,00 PLN

  Laureat Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2019 Normal 0 21... więcej >

Wirtualne biblioinspiracje… czyli „Kultura w sieci” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Data dodania: 30.10.2020

Wirtualne biblioinspiracje… czyli „Kultura w sieci” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

„Wirtualne biblioinspiracje – od czytania do działania!” to nazwa projektu, który Krośnieńska Biblioteka Publiczna realizowała od czerwca do października br. w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Całość zadania sfinansowana została ze środków pochodzących z dotacji. Kilkanaście wydarzeń, które odbyły się w ramach projektu dostępne są w Internecie, a bezpośrednio można je obejrzeć ze strony projektu >> tutaj

Głównym celem zadania była promocja literatury najnowszej i pokazywanie korzyści płynących z czytania z wykorzystaniem narzędzi online oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych w tym zakresie pracowników bibliotek.

Realizację zadania rozpoczął wykład dra Piotra Mareckiego pn. „Literatura cyfrowa i eksperymentalna a globalny kapitalizm platformowy”, który stanowił wprowadzanie do alternatywnych form popularyzacji twórczości literackiej. P. Marecki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego,  omówił m.in. definicje i terminy związane z literaturą cyfrową i  eksperymentalną i przedstawił zrealizowane projekty wpisujące się w ten nurt.

Kolejne wydarzenie skierowane było do bibliotekarzy. 19 czerwca br. odbyło się szkolenie  online pn. „Jak zorganizować spotkanie online (w tym spotkanie DKK) w bibliotece”. Prowadzący Marcin Skrabka nie tylko zaprezentował platformy pozwalające na organizację spotkań online (m.in. LiveWebinar, ClickMeeting, Google Hangouts), ale i udzielił wielu praktycznych porad przydatnych podczas przygotowywania takich spotkań. Począwszy od określenia, czy spotkanie ma być otwarte czy zamknięte, poprzez wybranie optymalnego dla uczestników dnia tygodnia i godziny, aż po omówienie tego, jak powinno wyglądać miejsce pracy prowadzącego spotkanie, jakie „pomoce naukowe” powinien mieć on w zasięgu ręki. Prowadzący krok po kroku prowadził bibliotekarzy poprzez plan przygotowania spotkania online.

Kolejne  szkolenie online dla bibliotekarzy odbyło się 2 lipca pn. „Animacja i promocja czytelnictwa w przestrzeni wirtualnej”, a prowadziła je Anita Nogal - pedagog kreatywności i trener twórczości, założycielka otwockiej kluboksięgarni Baja Book. Podczas szkolenia bibliotekarze nie tylko zdobywali wiedzę teoretyczną, ale i mieli możliwość przełożenia jej na działania praktyczne. Uczestnicy warsztatów poznali poszczególne etapy procesu organizacji wydarzeń czytelniczych online, oraz wiele stron i aplikacji przydatnych do tworzenia quizów, gier, blogów, vlogów, ankiet itp. W szkoleniach uczestniczyli bibliotekarze z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz bibliotek samorządowych z  powiatu krośnieńskiego.

Natomiast w drugiej połowie czerwca odbył się wykład/warsztat tworzenia opowieści ph. „Tak się opowiada…”, który prowadziła Joanna Sarnecka antropolożka kultury, opowiadaczka w założonej przez siebie grupie Opowieści z Walizki , stypendystka MKiDN, performerka i aktorka teatrów offowych.

Na początku wakacji rozpoczęliśmy emisję cyklu 8 czytań ph. „Czytamy klasykę – Krośnianie dzieciom”. Raz w tygodniu, w poniedziałki znani krośnianie czytali dzieciom bajki i baśnie z domeny publicznej, głównie utwory H.Ch, Andersena oraz braci Grimm.

Czytali m.in.: Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna, Bogusława Bęben - Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, Zbigniew Kubit - Przewodniczący Rady Miasta Krosna, Anna Dubiel - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Jacek Buczyński - aktor scen krakowskich, animator życia teatralnego w Krośnie, Edward Marszałek - Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Joanna Sowa - Naczelnik Wydziału Promocji i Turystyki w Urzędzie Miasta Krosna, Nadkomisarz Marek Śliwiński - Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Wszystkie czytania można obejrzeć i posłuchać >> tutaj.

Równocześnie na kanale YouTube  uruchomiono  vlog pn. „MagiEl  książkowy”,  na którym w cotygodniowych odcinkach  Małgorzata Jasiewicz i Elżbieta Staroń, na co dzień pracujące w KBP, omawiają książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do końca października ukazało się 18 odcinków.

We wrześniu rozpoczęto realizację spotkań autorskich – premiery spotkań odbywały się na Facebook-u oraz YouTube: 10 września – spotkanie z Małgorzatą Rejmer prowadziła Maria Krześlak-Kandziora, 22 września odbyło się spotkanie z Mają Wolny, 29 września z Joanną Olech, które prowadziła Barbara Gawryluk, 8 października spotkanie z Anną Onichimowską, natomiast 14 października spotkanie z Jakubem Małeckim, prowadzone przez Małgorzatę Jasiewicz.


Realizacja powyższych wydarzeń w formie online pozwoliła na udział w nich osób z całej Polski, i choć tylko wirtualnie, to przekonaliśmy się, że ta forma organizacji działań kulturalno-edukacyjnych w bibliotece może być równie efektywna jak działania stacjonarne.

Monika Machowicz / www.kbp.krosno.pl
 

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP