Polecamy
35,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

18. Opolska Jesień Literacka - online - 3 listopada - 3 grudnia 2020 r.

Data dodania: 18.11.2020

18. Opolska Jesień Literacka - online - 3 listopada - 3 grudnia 2020 r.

Trwa 18. Opolska Jesień Literacka organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Opolu. Wydarzenie rozpoczeło się 3 listopada i potrwa do 3 grunia br. Wszystkie spotkania odbywają się w formie online i są transmitowane na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

Być może trudno w to uwierzyć, ale, organizowana od 2002 roku Opolska Jesień Literacka, nazywana nierzadko opolskim świętem literatury osiąga w tym roku pełnoletność! Wpisana w rytm kulturalnego życia miasta idea jesiennych spotkań literackich postawiła sobie za cel zbliżać do siebie ludzi, zachęcać do rozmów, by nie przegapić świata, bo tego właśnie uczy nas literatura.

Z rocznic, obok których przejść obojętnie nie można, aktualnie obchodzimy 130-lecie książkowego wydania Lalki Bolesława Prusa. Ponadto rok 2020 Sejm ustanowił Rokiem Leopolda Tyrmanda. Przez pryzmat literackiego cytatu: „Los! Los! On dziwnie zbliża ludzi!” z powieści Prusa będziemy starali się odczytać tegoroczną, osiemnastą edycję Opolskiej Jesieni Literackiej.

Sztandarową imprezę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu zainauguruje spotkanie z Marcelem Woźniakiem, pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą telewizyjnym a także biografem Leopolda Tyrmanda. Tematem do rozmowy będzie książka Tyrmand. Pisarz o białych oczach. Spotkanie uświetni projekcja filmu Biedny Lolo. Okruchy z Tyrmanda – kobiety, jazz, człowiek, zrealizowanego przez aktora teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu – Andrzeja Jakubczyka.

W kolejnych dniach trwania OJL, bibliotekę przy ulicy Minorytów odwiedzą reprezentanci większości gatunków oraz stylów literackich. W znacznej mierze będą to laureaci prestiżowych nagród literackich oraz twórcy cenieni w świecie literatury.
Wśród zaproszonych autorów znajdą się Tomasz Różycki oraz Marek Zagańczyk. Pisarze skoncentrują się na sztuce eseju oraz berlińskich przestrzeniach, które stanowią temat najnowszej publikacji Zagańczyka pt. Berlińskie widoki. Na temat najważniejszego składnika kultury, jakim jest sama literatura, opowie Ryszard Koziołek, profesor Uniwersytetu Śląskiego, laureat Literackiej Nagrody Gdynia (2010). Polski literaturoznawca w rozmowie o książce Wiele tytułów. Eseje przygodne podzieli się swoimi refleksjami, podążając szlakiem wielkich dzieł literatury. Do Opola przybędzie nagrodzony w 2012 roku Paszportem „Polityki”, a nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej „Nike” Mikołaj Łoziński. Tematem spotkania będzie powieść Stramer opowiadająca historię żydowskiej rodziny z Tarnowa z czasów międzywojnia. 

Reportaż i barwne opowieści biograficzne, czyli literaturę sprzęgniętą z rzeczywistością, taką jaka ona jest, reprezentowana będzie przez wyjątkowe grono autorów literatury faktu. Jednym z nich będzie Tomek Michniewcz, który przedpremierowo opowie o niezwykle aktualnej książce Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata stanowiącej zapis rozmów ze specjalistami wielu dziedzin i nauk. Z niebanalną wymianą zdań i myśli na temat umierania, o tym jak ma wyglądać ostatnia droga opowie mistrzyni biografii – Angelika Kuźniak. Autorka biografii poświęconych m.in. Oldze Boznańskiej, Papuszy i Ewie Demarczyk, tym razem zaskoczyła czytelników książką Soroczka, traktującą o ubraniach śmiertelnych, planach na pochówek i samej śmierci.

Wojciech Tochman przedstawi słuchaczom przerażającą opowieść reporterską o ludobójstwie w Kambodży. Pisarz skonfrontuje nas z tym, co niepojęte i niewyrażalne. Tematem rozmowy będzie reportaż Pianie kogutów, płacz psów. Zupełnie inny, przekraczający nasze wyobrażenia obraz Kanady przedstawi felietonistka, dziennikarka i reporterka Joanna Gierak-Onoszko, której debiutancka książka 27 śmierci Toby'ego Obeda została nagrodzona „Nike” Czytelników. O gorliwych umysłach młodych ludzi, którzy zdecydowali się wprowadzić swoje niebanalne pomysły w życie, powie dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, Justyna Suchecka, autorka książki Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat.

Wspomnieniami oraz anegdotami z życia Tadeusza Konwickiego, jak również jego rodziny, bliskich i przyjaciół podzieli się ze słuchaczami córka pisarza, Maria Konwicka, która w 2010 roku wróciła ze Stanów Zjednoczonych do Polski, by spędzić ostatnie pięć lat życia ze swoim ojcem. W biografii Byli sobie raz, autorka sięga pamięcią do wielu wspomnień, porządkuje archiwum pamięci. Jej opowieść tętni życiem. Dzięki tej historii ponownie spotykają się ze sobą: Konwicki, Tyrmand, Holoubek, Łapicki i wielu innych artystów przed- i powojennej Polski. Burzliwe losy pięknej i niszczycielskiej miłości, która połączyła piosenkarkę, aktorkę teatralną i kabaretową Kalinę Jędrusik oraz pisarza Stanisława Dygata, przedstawi admirator tych dwojga – Remigiusz Grzela.

Swoją wrażliwością poetycką i zapisanymi w najnowszej, a zarazem najdojrzalszej książce poetyckiej podzieli się ze słuchaczami OJL wieloletni przyjaciel biblioteki – Bartek Suwiński. Natomiast z najmłodszymi czytelnikami w ramach 18. OJL spotka się Justyna Bednarek – autorka zabawnej historii dla dzieci pt. Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!


Mat. pras. MBP w Opolu
 

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP