Polecamy
25,00 PLN

Kolejny, szesnasty, tom serii „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”... więcej >

Finał XVI Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży w Jaśle

Data dodania: 11.05.2011

W bieżącej edycji konkursu udział wzięło 115 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy łącznie nadesłali 283 utwory (wiersze i opowiadania). Już od kilku lat konkurs ma zasięg ogólnopolski. Laureaci konkursu z powodzeniem startują w innych konkursach, publikują w czasopismach literackich, a nawet wydają własne tomiki. Jak zgodnie twierdzi jury wysoki jest poziom nadsyłanych prac.


„...młodzież pokazuje w swych tekstach niemałe oczytanie, wrażliwość na świat i drugiego człowieka, dużą kulturę literacką widoczną choćby w parodiach czy pastiszach innych utworów...” - mówi o laureatach Grzegorz Kociuba, poeta, jeden z jurorów. Finałowi towarzyszył będzie spektakl Śpiewogra: Śliwiakobranie w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora PARAWAN. Nieżyjący już krakowski poeta i dziennikarz Tadeusz Śliwiak napisał kilkanaście książek z wierszami dedykowanymi dzieciom, a także ukochanemu Krakowowi. Na podstawie wyboru tych wierszy powstał specjalnie napisany dla Teatru Lalki i Aktora PARAWAN scenariusz śpiewogry, w której występuje ponad trzydzieści lalek i masek wykonanych w różnych konwencjach – od pacynki po kukłę zmechanizowaną. Niezwykle kolorowy spektakl jest inscenizacją bardzo zabawnych, ale też refleksyjnych wierszy, bogato ilustrowanych muzyką. Scenariusz i muzykę napisał Antoni Mleczko, spektakl wyreżyserował Rafał Jedrzejczyk, a występują m.in. Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek, Mariusz Dąbrowski, Piotr Wojdyło.

Spektakl Śpiewogra: Śliwiakobranie odbedzie się w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo.pl

Uroczysty finał XVI Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży odbędzie się 12 maja 2011 r. o godz. 11.00 na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP