Polecamy
85,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Jak zachęcić dzieci do sięgania po klasykę?

Data dodania: 15.02.2021

Jak zachęcić dzieci do sięgania po klasykę?

Nowa kolekcja literacka KLASYKA DLA DZIECI zaprasza młodych czytelników na spotkanie z wyjątkowymi bohaterami utworów literackich, które zaliczane są do klasyki światowej literatury. Kto wyruszył na wyprawę w poszukiwaniu Świętego Graala? Czy Sherlock Holmes miał latarkę? I o czym marzyły młode dziewczęta w XIX-wiecznej Anglii?

Szukanie odpowiedzi na te pytania będzie dla dzieci wspaniałą przygodą i zachętą do sięgania po klasycznych autorów w przyszłości.

Pod hasłem KLASYKA DLA DZIECI ukazały się do tej pory cztery serie

 • Sherlock Holmes,
 • Jane Austen. Dla młodych dam,
 • Superbohater z antyku
 • Legendy arturiańskie

Wszystkie utwory zostały zaadaptowane do możliwości młodych czytelniczek i czytelników – z zachowaniem charakterystycznych dla ówczesnej literatury cech języka i stylu, za to z powiększoną czcionką oraz współczesnymi ilustracjami i typografią, dzięki temu lektura książek powinna być równie przyjemna, co kształcąca, nawet dla początkujących.

Książki dedykowane są dzieciom 7+ i mogą być świetnym uzupełnieniem lekcji historii lub języka polskiego. Wszystkie dostępne są również jako audiobooki.


Sherlock Holmes – gratka dla młodych miłośników zagadek kryminalnych!

Do rozwiązywania zagadek kryminalnych bohater wykorzystuje niezwykle inspirującą metodę dedukcji. To robi wrażenie!

Spotkanie z Sherlockiem Holmesem to także bilet do Wielkiej Brytanii z końca XIX wieku.  Czy w domu Sherlocka Holmesa był prąd? Czy miał radio? A jak zbierał odciski palców? Wybrukowane uliczki, dorożki, telegramy, pracownie pełne tajemniczych mikstur i odczynników, wiadomości przesyłane przez gońców – czytając o przygodach wielkiego detektywa dzieci dowiedzą się wiele na temat świata, który minął, i już samo to będzie dla młodych czytelników niezwykłą przygodą, a także… cenną lekcją historii. Towarzyszenie Holmesowi w śledztwach odkryje przed nimi tajniki fachu prawdziwego detektywa.

– Poznajcie się, panowie: doktor Watson, pan Sherlock Holmes – przedstawił nas Stamford.
– Bardzo mi miło! – powiedział mężczyzna i uścisnął mi dłoń z siłą, której bym się po nim nie spodziewał. – O, widzę, że wrócił pan niedawno z Afganistanu.
– A skąd pan wiedział, u licha? – spytałem zaskoczony.
– No, nieistotne – odrzekł, uśmiechając się pod nosem. – Najważniejszy jest teraz ten mój test na hemoglobinę. Dostrzega pan zapewne wagę tego odkrycia?
– Jest to bez wątpienia interesujące.
– Więcej! To przecież najbardziej praktyczne odkrycie ze wszystkich dokonanych w ciągu ostatnich lat. Umożliwi wreszcie miarodajny test do badania plam krwi!
Mówiąc to, złapał mnie za rękaw płaszcza i przyciągnął do stołu, przy którym wcześniej pracował.
– Będzie nam potrzebna świeża próbka krwi – powiedział, po czym nakłuł sobie palec igłą i nabrał kroplę krwi pipetką. – Teraz dodaję tę ilość krwi do litra wody. Proszę zobaczyć, jak silnie jest rozcieńczona, wygląda jak czysta woda!
Do tego roztworu wrzucił kilka białych kryształków i dodał parę kropel jasnego płynu. Po chwili całość zmieniła kolor na brunatnoczerwony, a następnie wytrącił się brązowawy osad, który osiadł na dnie naczynia.
– Ha! – krzyknął radośnie i klasnął w dłonie jak mały chłopiec zachwycony nową zabawką. – I co pan na to?
– Istotnie, wygląda to na bardzo precyzyjny test – odparłem.
– Dotychczasowe tego typu testy były bardzo prymitywne i zawodne. Gdyby ta technika badań była znana wcześniej, setki zbrodniarzy, do dziś cieszących się wolnością, spotkałaby zasłużona kara za ich krwawe czyny.

Romantycznie i emocjonująco – książki Jane Austen

Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie, Emma, Masfield Park… Napisane na początku XIX wieku powieści Jane Austen zaliczane są do klasyków angielskiej literatury. Pisane w konwencji romansu, są równocześnie jednymi z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych, jakie ukazały się drukiem. Zarówno książki, jak również ich liczne ekranizacje nadal cieszą się wielką popularnością na całym świecie, bo  mimo że minęło 200 lat, świat i ludzkie oczekiwania diametralnie się zmieniły, ich przesłanie jest aktualne do dziś.

Lizzy zamarła i zaczęła patrzeć prosto przed siebie. Nie chciała zostać przyłapana na podsłuchiwaniu.
– No cóż, jest znośna – odparł Darcy. – Ale nie na tyle ładna, żebym się skusił.
Pan Bingley westchnął i wrócił do Jane.
Słowa pana Darcy’ego zabolały Lizzy. Określenie „znośna” wcale nie było komplementem. Jednak Lizzy nie była osobą, która smuci się przez długi czas. Po chwili
wstała i minęła pana Darcy’ego. Po drodze się do niego uśmiechnęła. Odnalazła Charlottę i opowiedziała jej całą historię.
Jane zatańczyła z panem Bingleyem dwa razy. Lizzy patrzyła na nią zachwycona. Czasami zerkała też na przyjaciela pana Bingleya, który był przystojny, ale miał
niezadowolony wyraz twarzy. I ani razu z nikim nie zatańczył.
– No dalej, Darcy! – powiedział pan Bingley, gdy skończył tańczyć z Jane. – Dlaczego nie tańczysz?
Lizzy nie potrafiła powstrzymać się od podsłuchiwania, bo była bardzo ciekawa, co pan Darcy odpowie.
– Bo tańczyłeś z jedyną godną partnerką na tej sali – odparł.
Pan Bingley uśmiechnął się szeroko.
– Darcy, ona jest najpiękniejszym stworzeniem, jakie kiedykolwiek widziałem!
Lizzy mimowolnie się uśmiechnęła.
– Patrz – mówił dalej pan Bingley. – zrobił na niej ogromne wrażenie.


Magia i historia – świat legend arturiańskich

Seria Legendy arturiańskie to podróż do świata, w którym historia przeplata się z magią i pełno w nim guseł oraz starych wierzeń. Tu na trakcie można spotkać rozbójników, a w zamkach: rycerzy, księżniczki i czarodziejów… W książkach pojawi się plejada najwspanialszych arturiańskich bohaterów, a wśród nich Merlin, Morgana, Lancelot, Tristan i Izolda oraz oczywiście sam Król Artur.

Świetny wybór na początek przygody z czytaniem.

Jako synowi demona Merlinowi przypadły w udziale szczególne moce.
Nie tylko mógł zaglądać w przyszłość, ale umiał też przyrządzać silne mikstury, które wzmacniały chorych, a nawet potrafił przemieniać ludzi w zwierzęta. Oznaczało to, że choć ludzie go potrzebowali, czuli przed nim lęk. Leczyli się u niego, ale jego moce jednocześnie ich przerażały. I to właśnie lęk w oczach mieszkańców wioski nieustannie przypominał Merlinowi, kim jest i kim był jego ojciec.

Ten dzień zaczął się jak każdy inny. Merlin szedł przez niewielką wioskę, w której mieszkał i w której, wydawać by się mogło, nigdy nic się nie działo. Jak zawsze kręcili się wokół niego ludzie, prosząc o magiczną miksturę lub odpowiedź na trapiące ich pytania.


 Superbohaterowie – czy byliby nimi w naszych czasach?

Mity greckie z ich uniwersalnym i ponadczasowym przesłaniem są wspaniałą lekcją historii, etyki i filozofii, a greccy bogowie i herosi na stałe zadomowili się w naszej kulturze. Uczą, bawią, przestrzegają, a każde spotkanie z nimi gwarantuje wielką przygodę i ucztę dla dziecięcej wyobraźni.

Seria książek Superbohater z antyku przeniesie dzieci do starożytnej Grecji. A tam czekają na nich wielcy bohaterowie znani z greckiej mitologii i historii, którzy przy bliższym poznaniu okażą się nieco bardziej ludzcy… Czy też raczej – mniej boscy. Autorka książek puszcza oko do młodych czytelników uwypuklając przywary boskich charakterów. Skłania do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę oznacza bycie bohaterem.

Bohaterem książek jest chłopiec, Tim Baker, który miał to szczęście (lub nieszczęście), że zaprzyjaźnił się z Herkulesem, a potem cofnął w czasie i wylądował w mieście olimpijskich bogów. Nietrudno się domyślić, że spotkanie z tak potężnymi siłami może nieco skomplikować człowiekowi życie… Co więcej, okazało się, że czasem nawet bohaterowie mogą potrzebować pomocy, a tym, który ma dość siły i mądrości, by ich uratować może być młody chłopiec.

Grecka waza była w ich domu jedynym wartościowym przedmiotem. Była bardzo, bardzo stara – miała tysiąc lat – i dzięki temu miała wielką wartość. Czasami mama rozważała jej sprzedaż. To pozwoliłoby jej rzucić dodatkową pracę i spędzać więcej czasu z Timem. Nigdy jednak nie mogła się na to zdecydować: waza była ostatnim prezentem dla mamy od taty przed jego śmiercią. A teraz została stłuczona. Leżała w kawałkach na podłodze salonu. I to wszystko przez Tima.

Tim rzucił się na kolana i pozbierał fragmenty wazy. Nie jest źle, stwierdził, dopasowując do siebie stłuczone kawałki. Przy dozie szczęścia uda mu się ją skleić i będzie wyglądała jak nowa. Mama nigdy się nie zorientuje.

– NARESZCIE WOLNY! – zadudnił głos.
Tim niemal sam rozpadł się na kawałki.Na 2021 rok zaplanowane są kolejne premiery opowieści o Arsènie Lupin Maurice’a Leblanca w adaptacji Dariusza Rekosza, największe dzieła Williama Shakespeare’a, które udowodnią, że nawet do poważnych historii można podejść z humorem oraz – dla miłośników przygody – książki Charlesa Dickensa.

W sumie w kolekcji potwierdzonych jest ponad 90 tytułów:

 • „Superbohater z antyku” – 10 tomów – premiera pierwszych dwóch tomów 24 listopada 2020
 • „Sherlock Holmes” – 20 tomów – premiera pierwszych dwóch tomów 24 listopada 2020
 • „Jane Austin. Dla młodych dam” – 7 tomów – premiera pierwszych dwóch tomów 26 stycznia 2021
 • „Legendy arturiańskie” – 10 tomów – premiera pierwszych dwóch tomów: luty 2021
 • „Arsène Lupin. Dżentelmen-włamywacz” – 6 tomów – premiera pierwszych dwóch tomów: maj 2021
 • „Charles Dickens” – 10 tomów – premiera pierwszych dwóch tomów: maj 2021
 • „William Shakespeare” – 20 tomów – premiera pierwszych dwóch tomów: październik 2021

W planie są kolejne serie.
Więcej informacji: https://wydawnictwo-tandem.pl/


Wydawnictwo Tandem


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP