Polecamy
Grzegorz Gmiterek 47,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Do Biblioteki Norwida trafiły nowoczesne czytniki

Data dodania: 15.02.2021

Do Biblioteki Norwida trafiły nowoczesne czytniki

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze wzbogaciła się o 40 PocketBooków, nowoczesnych czytników książek elektronicznych pozwalających na korzystanie z bazy tysięcy książek. Czytniki zostały pozyskane przez Książnicę dzięki współpracy z firmą PocketBook. Zakupiono 15 czytników, pozostałe otrzymano jako depozyt.

Część PocketBooków posłuży do prowadzenia szkoleń dla użytkowników, ale zdecydowana większość będzie mogła być wypożyczana przez czytelników. Taka możliwość ma zostać stworzona już od 1 marca br. w dwóch mediatekach (Góra Mediów w gmachu głównym, Szklana Pułapka w zielonogórskiej Palmiarni) oraz Lubuskim Laboratorium Książki „Green Book” na Jędrzychowie.

Czytniki będą kompatybilne z usługą Legimi, z której zupełnie bezpłatnie czytelnicy Biblioteki korzystają już od jakiegoś czasu. W każdym miesiącu czytelnia rozdaje 270 kodów, umożliwiających czytelnikom dostęp do blisko 60 tys. tytułów e-booków, w tym najnowszych bestsellerów. W Pocket Bookach znajdziemy także publikacje bibliotecznego wydawnictwa „Pro Libris”, a także wydawane przez bibliotekę periodyki - „Pro Libris”, „Bibliotekarz Lubuski”,  „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze”, czy „Pasje Literackie”.

PocketBook służy do czytania nie tylko e-booków i e-gazet, ale także wszelkiego rodzaju plików tekstowych (i często również graficznych) w jednym lub wielu formatach (TXT, EPUB, Mobipocket (PRC/MOBI/AZW/AZW3),B2, HTML, PDF, RTF, DOC, PDB, DjVu, JPG i innych). Ponadto czytnik umożliwia odsłuchiwanie e-książek, poprzez odtwarzanie audiobooków. Dane mogą być przesyłane poprzez łącze USB, WiFi czy 3G oraz przechowywane w pamięci wewnętrznej urządzenia, na karcie pamięci oraz w tzw. chmurze.

W briefingu prasowym uczestniczyli: dr Andrzej Buck - Dyrektor WiMBP w Zielonej Górze, Roman Wojciechowski - specjalista ds. wdrożenia nowych technologii i ideii bibliotecznych oraz Bartosz Czerniawski - koordynator mediateki "Góra Mediów", fot. WiMBP w Zielonej Górze

Pozyskane PocketBooki poszerzą dotychczasową ofertę zielonogórskiego „Norwida”. W bliskiej przyszłości Biblioteka planuje także stworzenie nowej strony internetowej oraz zakup książkomatu, działającego podobnie, jak paczkomat, służącego do bezkontaktowego odbioru książek i innych zbiorów bibliotecznych oraz umożliwiającego odbiór materiałów w dogodnych dla czytelnika godzinach. W planach jest także kilka innych nowoczesnych rozwiązań, z których z pewnością skorzystają odbiorcy Biblioteki. 

Czytaj także na stronie >>WiMBP w Zielonej Górze


 Mat. pras.

 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP