Polecamy
29,00 PLN

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE... więcej >

Webquest z Antypiratami - zaproszenie do udziału w akcji

Data dodania: 17.02.2021

Webquest z Antypiratami - zaproszenie do udziału w akcji

Już po raz piąty Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku organizuje ogólnopolską akcję Kwietniowi Antypiraci, która kieruje uwagę uczestników na przestrzeganie norm związanych z legalnym oraz etycznym korzystaniem i dzieleniem się własnością intelektualną. Zapraszamy do udziału w V edycji akcji, która w tym roku będzie przebiegała pod hasłem Wyruszamy na Webquest. Działania rozpoczynamy w marcu 2021 r. bezpłatnym seminarium dla uczestników.

Finał akcji odbędzie się w dniach 23 – 26 kwietnia 2021 r., wtedy przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Światowy Dzień Własności Intelektualnej.

Znajomość zagadnień związanych z poszanowaniem własności intelektualnej i praw autorskich pojawia się w podstawie programowej już na pierwszym etapie edukacyjnym. Drugi etap wprowadza w ochronę własności intelektualnej, znajomość i stosowanie  zasad prezentacji oraz upowszechniania dzieł zgodnie z prawem i etyką. W szkole ponadpodstawowej dbałość o poszanowanie praw autorskich i bezpieczne poruszanie się w cyberprzestrzeni, a także umiejętność samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich selekcji, syntezy oraz wartościowania, rzetelnego korzystania ze źródeł wymieniane są wśród najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia ogólnego.

Dotyczy to zwłaszcza przedmiotów plastyka, informatyka, język polski, a na dalszych etapach edukacji także historia sztuki i muzyki, filozofia, wiedza o społeczeństwie.

Zagadnienia te są także powiązane z pracą biblioteki szkolnej.

Wychowanie w poczuciu odpowiedzialności i szacunku dla prac własnych i cudzych ma istotne znaczenie w rozwoju ucznia. Nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni uwrażliwiać uczniów na ochronę własności intelektualnej i nie dopuszczać do tworzenia plagiatów oraz publikowania m.in. w mediach prac bez zgody twórcy oraz prac przedstawiających inne osoby bez ich zgody (ochrona wizerunku).

Szczegółowe informacje o akcji, w tym zgłoszenia: >> tutaj

Anna Puścińska
Ogólnopolski koordynator akcji Kwietniowi Antypiraci
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku
Kontakt: a.puscinska@cen.info.pl, tel. 54 231 33 42 wew.18


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP