Polecamy
15,00 PLN 37,00 PLN

Rozwój humanistyki cyfrowej spowodował (…) skupianie na niej coraz większej uwagi... więcej >

"Na początku była bibliografia"

Data dodania: 22.02.2021

Autorzy pracy zbiorowej zatytułowanej „Bibliografi@: historia, teoria, praktyka” zabierają czytelnika w niezwykłą podróż. Odbiorca znajdzie tu nie tylko szerokie spektrum rozważań teoretycznych i terminologicznych, ale też szalenie interesujące wątki dotyczące historii bibliografii.

Na kartach pojawiają się wybitni ojcowie Kościoła tacy jak np. Święty Hieronim ze Strydonu (patron bibliotekarzy i tłumaczy) czy Izydor z Sewilli – „patron Internetu, autor encyklopedii powszechnej uznanej obecnie za prototyp bazy danych”.

Ważną częścią rozważań historycznych są także teksty dotyczące dwu największych polskich bibliografii: Bibliografia Historii Polskiej i Bibliografia Historii Śląska.

W kontekście dynamicznie rozwijających się obecnie bibliografii specjalnych (w tym regionalnych i lokalnych) - trzeba zwrócić uwagę na historię bibliografii lokalnych do 1939 roku.

Wg autorów pracy „warto, [także] nie tylko dla poprawy nastroju, przeczytać artykuł o żarcie i humorze bibliograficznym. Tak jak wypowiedzi na temat bibliografii narodowej prowadzone w kontekście historycznych i statutowych obowiązków Biblioteki Narodowej”.

To tylko niektóre ze zgromadzonych w pracy tekstów.

Należy posłuchać samych autorów, którzy przekonują, że „każdy z zamieszczonych tu artykułów znajdzie swoich czytelników, że staną się one inspiracją do dyskusji, prac i twórczego spierania się o bibliografię przyszłości, o to jak ma wyglądać ta szczególna droga do wiedzy. Bibliografia bowiem się zmienia, ale nie kończy!”

Książka stoi na półce Wydawcy gotowa na transfer na półkę biblioteczną lub bibliofilską.

>> Kup teraz <<

Bibliografi@. historia, teoria, praktyka

Seria: NAUKA - DYDAKTYKA - PRAKTYKA
Redaktorzy: Jadwiga Woźniak-Kasperek, Jerzy Franke
ISBN: 978-83-64203-75-6
Liczba stron: 299.

Cena 21,00 zł 45,00 zł


Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP


 


Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP